Jak řešit zvýšenou citlivost zubů?
Doc. MUDr. Eva Kovaľová, PhD.
Jak vzniká citlivost zubů?
Na povrchu zubu se nachází zubní sklovina. V oblasti krčku zubu sklovina končí a začíná vrstva cementu, která pokrývá celý kořen zubu. Pod sklovinou a cementem se nachází zubovina (dentin). Uvnitř zubu je zubní dřeň, kterou procházejí cévy a nervy. Nervová vlákénka ze zubní dřeně procházejí skrz celou tloušťku zuboviny-dentinu přes tzv. dentinové kanálky, které sahají až k vrstvě skloviny a cementu. Sklovina a cement tyto kanálky překrývají, a tak se vnější podněty při jedení a pití nedostanou k nervovým vláknům. Pokud se vrstva zubní skloviny a cementu z nějakého důvodu ztenčí či vymizí, dojde k obnažení těchto kanálků. Obnažený dentinový kanálek znamená, že nervové vlákno je přímo drážděné veškerými podněty zvenčí – z ústní dutiny. Každý horký, kyselý nebo studený podnět (nápoje nebo pokrmy, například zmrzlina, káva) způsobí to, že zub zareaguje bolestí. Zub je citlivý na všechny vnější podněty, protože tyto podněty přímo dráždí nervová vlákna v obnažených dentinových kanálcích (nekrytých sklovinou a cementem).
Jak dochází k obnažení dentinových kanálků s nervovými vlákny?
Nejčastější příčinou ztráty skloviny z povrchu zuboviny-dentinu v oblasti korunky zubu a následného obnažení dentinových kanálků je silný tlak na povrchu zubu např. při čištění zubů zubním kartáčkem, abrazivní zubní pastou, horizontální a krouživou technikou čištění zubů. Toto mechanické opakované poškozování způsobí ztenčení skloviny až její ztrátu. Další příčinou je např. zatínání zubů při sportu nebo skřípání zubů, časté jedení tvrdé potravy, časté žvýkání žvýkaček apod. To vše vede k popraskané sklovině až její úplné ztrátě. Příčinou jsou i kyselé nápoje, které způsobují tzv. eroze na sklovině neboli její rozpouštění. Eroze vznikají i při opakovaném zvracení, pití coly, džusů, energetických nápojů u sportovců apod.
Nejčastější příčinou ztráty cementu z povrchu zuboviny-dentinu v oblasti kořenu zubu a následného obnažení dentinových kanálků je poškození cementu pří zánětu dásní a celého parodontu (parodontitida). Nánosy povlaků a zubního kamene při nedostatečné ústní hygieně je nutné pravidelně odstraňovat. Bakterie v těchto nánosech poškozují i zubní cement a jeho buňky odumírají. Tak dochází k obnažení dentinových kanálků, které se projeví zvýšenou citlivostí zubu na vnější podněty.
Jak je možné řešit zvýšenou citlivost zubů s obnaženými dentinovými kanálky?
Základním principem léčby zvýšené citlivosti zubů je odstranění všech příčin, které způsobují poškození skloviny a cementu a následné uzavření otevřených dentinových kanálků. Po jejich uzavření se žádný vnější podnět (teplo, chlad) k nervovým vláknům nedostane, a nevznikne tak bolest. Jak toho dosáhneme? Potřebujeme k tomu preparát, který je schopný dentinový kanálek uzavřít, například speciální ústní vodu.
Články k tématu Jak řešit zvýšenou citlivost zubů?
Často v hovorech s přáteli nebo v rodině slýcháme věty typu: „Ten “Němec“ mi zase někam schoval brýle.“ Nebo „to je ta moje skleróza“. Jde o pouhé zhoršení paměti, nebo se jedná o nastupující nemoc?
Pokud chodíte v létě rádi do přírody, je dobré mít vždy u sebe repelent. Ten Vás ochrání před mnoha druhy obtížného hmyzu, který může pobyt venku velmi znepříjemňovat. Repelenty obsahují účinné látky, které odpuzují komáry, klíšťata, ovády a mušky.
V dětských pokojích našich babiček visíval obrázek anděla strážného, jak se sklání nad spícím dítětem a chrání je. Moderní věda existenci tohoto ochránce potvrdila: jmenuje se melatonin. Jedná se o „spánkový“ hormon tvořící se ve žláze epifýze (šišince neboli nadvěsku mozkovém), a to téměř výhradně během tmavé části dne.