Jak vybrat sluchátka? Tipy pro skvělý zvuk i pohodlí
Schází vašemu životu hudební doprovod? Chcete při vyřizování hovorů nechat mobil v kapse? Ať už hledáte sluchátka k mobilu, nebo Hi-Fi sestavě, poradíme vám, jak vybrat ta pravá. Probereme konstrukce a druhy sluchátek i rozdíly mezi nimi, přiblížíme vám jejich funkce a parametry a poradíme, jaká jsou vhodná pro různé typy uživatelů.
Obsah článku
Skvělá hudba pro vaše uši
Ať už posloucháte Karla Gotta, AC/DC, nebo třeba Taylor Swift, s kvalitními sluchátky dostanou písně a skladby úplně nový rozměr (pokud tedy budete přehrávat dost kvalitní soubor/stream). Výšky budou čisté a příjemné na poslech, středy realistické a bohaté a basy zřetelné – žádné neurčité dunění. Vaše uši a vaše oblíbená hudba si to zaslouží. Proto vám dnes poradíme, jak vybrat ta pravá sluchátka.
Související kategorie produktů:
Jaké jsou druhy sluchátek?
Nebudeme vás zatěžovat zbytečnými odbornými termíny, ale protože se u všech tří typů sluchátek běžně používá i označení cizím slovem, tak ho vždy aspoň uvedeme v závorce.
Bezdrátová sluchátka vs. klasická drátová
Možná pamatujete doby, kdy bezdrátová sluchátka často hrála mdle, nespolehlivě, málo vydržela apod. To je naštěstí minulost. Díky modernějším technologiím (od Bluetooth, jež přenáší větší množství dat, přes lepší baterie po lepší audiohardware) bezdrátová sluchátka hrají v dnešní době naprosto nekompromisně. Bezdrátová sluchátka mají výhodu v téměř naprosté svobodě pohybu. Můžete s nimi běhat, a pokud máte kompatibilní chytré hodinky, ani s sebou nemusíte brát mobil. Dráty vás nebudou obtěžovat ani při cvičení, ani když budete ležet v posteli, ani když budete chtít chodit po místnosti. Nabíjení je samozřejmě z principu komplikace, ale vydrž moderních sluchátek není vůbec špatná. A co víc, nabíjení bývá rychlé a bezproblémové.
Drátová sluchátka nijak nezatracujeme. Nemusíte řešit ani kvalitu přenosu zvuku, ani nabíjení. Stačí jen zvolit správný konektor podle toho, jestli chcete poslouchat např. z mobilu (USB-C), nebo z Hi-Fi sestavy (sluchátkový konektor).
Bezdrátová i klasická drátová jsou v obou případech varianty, kterých se nemusíte bát, ani jedna volba není v žádném případě chybná.
Jak vybrat sluchátka podle účelu použití
Kategorií uživatelů je samozřejmě nepřeberné množství, nehledě na to, že se překrývají (sportovec může sluchátka používat i v práci). Přesto uvádíme několik tipů, jež byste mohli zohlednit, pokud spadáte do některé z cílových skupin uvedených níže.
Sluchátka pro sportovce
Sluchátka pro děti
Sluchátka do práce
Sluchátka na dojíždění/cestování
Sluchátka pro hráče
Základní parametry a funkce sluchátek
S dovolením vynecháme velmi komplikované rozbory frekvenčních rozsahů a charakteristik, impedance, citlivosti apod. Nejenže bychom opravdu museli probírat fyziku, hlavně ve většině případů stejně u běžně dostupných sluchátek nemáte moc na výběr nebo výrobce nezveřejňuje dost detailní parametry. Snad jen velmi obecně, velmi zjednodušeně můžeme říct, že větší reproduktor (měnič) má potenciál hrát lépe (40 mm oproti 4 mm), ovšem samozřejmě záleží na spoustě faktorů a miniaturní pecky mohou být lepší než velká, ale celkově méně kvalitní sluchátka. Sám o sobě je tento údaj nevypovídající.
Podíváme se nicméně na hlavní technické parametry a funkce, a to se speciálním zaměřením na moderní, bezdrátová sluchátka, jež tvoří čím dál větší podíl nabídky na trhu:
Aktivní potlačení hluku (ANC)
Výdrž a nabíjení
Odolnost
Bezdrátové technologie
Mikrofon: Hovory a hlasové ovládání
Kompatibilita
Funkce navíc
Oblíbené značky sluchátek
Sluchátka patří k nejprodávanější elektronice vůbec a některé značky působí na trhu (nejen audiotechniky) už desítky let. Výjimečně si dovolíme předpokládat, že kupříkladu o výrobcích Sony, Panasonic, Philips nebo Sencor slyšel snad úplně každý. Za pozornost ale stojí kupříkladu i Buxton nebo Urbanista. Někteří výrobci pochopitelně těží ze slavného jména, ale obecně platí, že u audia dostanete, co si zaplatíte. Přesněji řečeno – rozhodně netvrdíme, že každý musí za sluchátka utrácet vysoké tisíce korun. Pokud ale posloucháte hudbu rádi a často, doporučujeme trochu důslednější postup než seřadit sluchátka od nejlevnějších a ta koupit. Pokud si dopřejete trochu lepší model, i kdyby stále objektivně „v nižší třídě“, vaše uši vám určitě poděkují.