Probiotika se přirozeně nacházejí v kvašených potravinách, jako jsou jogurty, kysané mléčné výrobky, kyselé zelí nebo jiná kvašená zelenina. Alternativou těchto potravin jsou probiotické doplňky stravy ve formě tablet, kapslí či kapek. Dostupné jsou různé druhy probiotik, např. probiotika určená pro děti, probiotika pro ženy nebo probiotika na srovnání ústního mikrobiomu. Což je důležité zejména tehdy, když se vám více kazí zuby.
Co to jsou probiotika?
Střevní mikrobiota (též mikrobiom, zast. mikroflóra) je soubor všech mikroorganismů, které osidlují trávicí trakt. Její hlavní součástí jsou i tzv. hodné či prospěšné bakterie neboli probiotika – (pro=pro, bios=život). Nejčastěji se jedná o bakterie (laktobacily, bifidobakterie a další) a jejich hlavním úkolem je udržovat střevní mikrobiotu v rovnováze. Pokud je tato rovnováha narušena, např. užíváním antibiotik, začnou převládat škodlivé bakterie nad prospěšnými, což se může projevit různými obtížemi. Když jsou probiotika přijímána v dostatečném množství, pomáhají posilovat a obnovovat rovnováhu střevní mikrobioty.
Rozdělení probiotik
Probiotické přípravky lze rozdělit podle druhu mikroorganismů, který obsahují, podle formy a způsobu podání (tablety, kapsle, prášek, kapky), podle typu uživatele (děti, dospělí) a v neposlední řadě také podle účelu, proč je chceme užívat (užívání ATB, podpora střevní mikrobioty, kombinace s vitaminy pro podporu imunity, podpora ústní mikrobioty, podpora ženského zdraví apod.)
Nejběžnějšími druhy probiotických bakterií jsou laktobacily a bifidobakterie neboli bakterie mléčného kvašení. Probiotický efekt mají i další druhy mikroorganismů, např. kvasinky Saccharomyces boulardii.