Sirup Kolagen (5)

Seřadit podle
  • Sirup
500 ml
Kloubní výživa v tekuté formě s kolagenem, chondroitinem a glukosaminem.
500 ml
Speciální přípravek v tekuté formě určený k perorálnímu podávání s příchutí pomerančovou. Obsahuje hyaluronan sodný, chondroitin sulfát, vitamín C a kolagen II typu.
500 ml
Speciální přípravek s vysokým obsahem hyaluronanu sodného, chondroitin sulfátu a vitamínu C. Vitamín C přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci chrupavek.
500 ml
Kloubní výživa s kolagenními peptidy z kolagenu typu I, II, III, hyaluronanem sodným, antioxidanty a vitamíny.
sirup 500 ml
Kloubní výživa v tekuté formě s kolagenem, chondroitinem a glukosaminem.
Kolagen

Kolagen

Co je to kolagen?

Kolagen je základní bílkovinnou pojivových tkání a představuje 30 % veškeré bílkovinné hmoty v těle a až 75 % pokožky. Zajišťuje pevnost a pružnost tkání a nachází se v různých částech těla, jako jsou kosti, šlachy, svaly, pokožka, vlasy, nehty a další. Existuje celkem 28 typů kolagenů, z nichž se v doplňcích stravy můžeme nejčastěji setkat s kolagenem typu I, typu II a občas též typu III. Jak se tyto typy kolagenu liší?

Typy kolagenu:

Kolagen typu I – je v lidském těle zastoupen nejvíce. Vyskytuje se ve šlachách, vazech, kostech a kůži. Tvoří silná vlákna, jejichž svazky jsou viditelné pouhým okem. Kolagen typu I se využívá zejména v přípravcích určených pro péči o pokožku.

Kolagen typu II – se v těle přirozeně vyskytuje především v chrupavkách, a proto je oblíbenou aktivní složkou přípravků z kategorie kloubní výživy.

Kolagen typu III – je podobný kolagenu typu I, ale jeho vlákna jsou volněji a méně pravidelně uspořádána. Kolagen typu III poskytuje oporu svalovým a tukovým buňkám nebo nervovým vláknům.


Použití kolagenu – na klouby, na pleť, na vlasy a nehty

Podle toho, v jakých tkáních se kolagen nachází, lze odvodit i jeho použití. Kolagen je vhodný pro sportovce, fyzicky pracující lidi nebo seniory, kteří chtějí poskytnout výživu svým kloubům. V přípravcích kloubní výživy se kolagen často kombinuje s dalšími složkami v komplexních přípravcích, např. s chondroitinem, MSM, kyselinou hyaluronovou, vitaminem C a rostlinnými extrakty.

Kromě kolagenu na klouby je kolagen hitem také v anti-aging péči o pleť - přirozený úbytek kolagenu a s ním související ztráta pružnosti pokožky, povolení kontur obličeje a tvorba vrásek začíná podle odborníků již po 25. roce života!  Proto mnoho žen kolagen doplňuje. Nesmíme zapomenout zmínit, že kromě pleti kolagen prospívá i stavu vlasů a nehtů. I kolagenové přípravky pro krásnou pleť bývají často obohaceny o další prospěšné složky. K posílení hydratace a udržení objemu pokožky se přidává osvědčená kyselina hyaluronová známá svou schopností vázat vodu, z vitamínů je klíčový vitamin C, který přispívá k normální tvorbě kolagenu, dále biotin neboli vitamin H, z minerálů je výhodou přítomnost mědi a zinku.

Nativní nebo hydrolyzovaný kolagen

Při výběru kolagenového přípravku často narazíte na pojmenování „nativní“ nebo „hydrolyzovaný“ kolagen. Tyto pojmy popisují formu, v jaké je kolagen v preparátu přítomen. Nativní kolagen je kolagen ve stejné formě, v jaké se nachází v našem těle - jeho molekuly tvoří trojitou šroubovici. Hydrolyzovaný kolagen je během výrobního procesu rozštěpen na jednodušší a kratší řetězce (tzv. peptidy), které jsou v těle snáze využitelné.

Působení těchto dvou typů kolagenů v organismu je podle nejnovějších poznatků zcela odlišné. Zatímco hydrolyzovaný kolagen slouží jako zdroj surovin pro tvorbu bílkovin včetně kolagenu, nativní kolagen funguje jinak – nemá přímo vyživovat tkáně, ale ovlivňovat biologické procesy  tak, aby neomezovaly tvorbu kolagenu, což je významné také při některých onemocnění kloubů. Nativní kolageny se podávají v mnohem nižších dávkách (mikrogramy) než hydrolyzované (gramy).

Jaký kolagen koupit?

Kolagenový přípravek vybírejte podle toho, k jakému účelu jej chcete využít – zda na klouby, na pleť, na vlasy či nehty. Potřebné informace naleznete v popisu produktů. Mnohdy ale napoví také již obal přípravku – beauty kolagen snadno rozpoznáte od kolagenu pro sportovce na první pohled. Důležité je také zvolit formu, která vám bude nejlépe vyhovovat – dopřát si můžete kolagenovou kůru v kapslích anebo ve formě nápoje, který si připravíte z prášku. Pestrá škála příchutí vás jistě překvapí. Další formou na výběr je tekutý kolagen, z nějž se naředěním vodou připravuje nápoj. Pro optimální účinky je možné užívat dlouhodobě nebo v kúrách o délce alespoň 30 dní.