Jednorázové rukavice

  (59)
Seřadit podle
Jednorázové rukavice

Jednorázové rukavice

Jednorázové rukavice – jak vybrat?

Jednorázové rukavice se v poslední době staly běžnou součástí vybavení našich domácnosti, vozíme je v autě, nosíme v kabelce, jsou připravené v kancelářích. Nejsou ovšem rukavice jako rukavice. Při nákupu můžete vybírat z několika materiálů a také zvolit pudrovanou variantu či variantu bez pudru.

Nejčastěji používané materiály pro výrobu jednorázových rukavic

Aktuálně jsou nejčastěji používanými materiály pro výrobu jednorázových rukavic (tzv. gumové rukavice) přírodní kaučuk (latex), vinyl (PVC) nebo nitril. Zde jsou základní charakteristiky těchto materiálů:

Latexové rukavice

Latex (neboli přírodní kaučuk) je v oblasti jednorázových rukavic klasika. Jedná se historicky o nejpoužívanější materiál, latexové rukavice jsou velmi pružné, jemné, pohodlné, přilnavé, a proto se v nich dobře pracuje, a je-li třeba při práci jistá obratnost, pak jsou ideální volbou. Jediným háčkem je, že latex, tedy látka přírodního původu, obsahuje bílkoviny, které mohou u některých citlivějších jedinců vyvolávat alergické reakce. V tom případě jsou vhodnou alternativou s podobnými vlastnostmi rukavice z nitrilu, viz níže.

Vinylové rukavice

Vinyl (polyvinylchlorid = PVC) je syntetický materiál. V porovnání s latexovými a nitrilovými rukavicemi jsou vinylové rukavice o něco volnější na ruce, což do jisté míry snižuje obratnost, nicméně na dotek se jedná o materiál velmi příjemný, bez rizika alergie (nepudrovaná varianta). K běžnému použití v rámci prevence infekčního onemocnění (na nákup, do MHD…) nebo pro domácí úklid jsou naprosto vyhovující. Jsou velmi odolné vůči roztržení.

Nitrilové rukavice

Nitrilové rukavice se objevily na trhu asi před deseti lety. Nitril (nitril-butadien-kaučuk, nitrilový kaučuk, syntetický kaučuk) při nošení vyniká hlavně svými „paměťovými“ vlastnostmi, díky nimž se rukavice přizpůsobí tvaru ruky. Nitrilové rukavice proto perfektně sedí, což při práci snižuje únavu. Dle dostupných údajů jsou až třikrát odolnější proti propíchnutí než latex a také poskytují částečnou ochranu proti říznutí nebo škrábnutí. Stejně jako vinyl, ani nitril v nepudrované variantě nezpůsobuje alergické reakce.

Pudrované či nepudrované jednorázové rukavice

Jednorázové rukavice se kromě použitého materiálu liší také tím, zda jsou pudrované či nikoliv. I nepudrované rukavice jsou ošetřeny tak, aby bylo jejich nošení co nejpříjemnější -  při výrobě procházejí procesem chlorace, kdy se rukavice ošetří roztokem chloru, následně se opláchnou vodou a vysuší.

Pudr (obvykle se používá kukuřičný škrob) usnadňuje navlékání rukavic. Velkou výhodu má především u vinylových rukavic, které nejsou příliš pružné a pudr umožňuje jejich snadnější nasazení bez rizika roztrhnutí. Další výhodu pudrovaných rukavic oceníte v teplejších měsících, kdy se kůže potí a pudr usnadní navlečení rukavice i na vlhkou ruku. Jelikož je pudr rostlinného původu, může způsobit alergickou reakci. Pudr rovněž působí negativně na pH pokožky a má obecně brusný účinek na kůži.

Velikost a barva rukavic

Při výběru a nákupu jednorázových rukavic nezapomeňte zvolit správnou velikost. Rukavice jsou označovány symboly S, M, L, XL -  stejně, jako jsme zvyklí u oblečení. Volit můžete i barvu od transparentních či bílých po modrou či aktuálně velmi trendy černou.

Hygiena rukou je zásadní

V rámci ochrany před infekcí nezapomínejte na správnou hygienu a desinfekci rukou a také na pravidelnou péči o pokožku rukou.