Přeskočit na hlavní obsah
0 výsledků
  • 0 Kč
    Rychlý košík zavřen
  • Kombinace léků na tlak a další stavy - je jejich užívání bezpečné a efektivní?

    Dotaz z 24. 11. 2025 1 minuta čtení
    Anonymní otázka
    Mám 79 let. Užívám Egilog100 1 0 0 Nitrendipin20 1 0 0,5 Piramil2,5 1 1 2 Indapamid2,5 0,5 0 0 Verospiron2,5 0,5 0 0 Cynt 0,1 0 1 0 Godasal100 0 1 0 Milurit300 0 1 0 Glyclada60 1 0 1 Stadamet500 1 0 1 Finard5 0 0 1 Doreta30 cca 4x/týden večer .Je to (hlavně tlak) vpořádku? Děkuji
    Mgr. Sabina Lazorová
    Na dotaz odpovídá
    Mgr. Sabina Lazorová

    Dobrý den,  

    je potřeba pamatovatže se zvyšujícím se množstvím přípravků je jen velmi obtížné nemožnévyhnout se interakcím mezi nimi (metabolizace na stejných enzymových systémech a pod.). V tomto případě vždy lékař vyhodnocuje poměr rizika a přínosu (risk vs. benefit) pro konkrétního pacienta. 

    Doporučuje se pravidelný monitoring glykémiejelikož Indapamid interaguje s antidiabetiky (StadametGlyclada) – jejich účinek může být sníženUžívání Dorety s touto kombinací zvyšuje riziko rozvoje hypoglykémie (doporučuje se zvýšená pozornost při možných počátečních projevech hypoglykémie). 

    Při užívání Piramilu a Verospironu lékař kontroluje hladinu draslíkujelikož je zvýšené riziko rozvoje hyperkalémie (zvýšené hladiny draslíku). 

    Kombinace neobsahuje kontraindikaceke vzájemnému ovlivňování však docházíjsou potřebné pravidelné kontroly. 

     

    pozdravem Sabina Lazorová 

    Podobné dotazy

    Nejnovější otázky v poradně