Přeskočit na hlavní obsah
0 výsledků
  • 0 Kč
    Rychlý košík zavřen
  • Krevní tlak 140/80, je to ještě normální?

    Dotaz z 8. 1. 2026 1 minuta čtení
    Anonymní otázka
    Dobrý den, je tlak 140/80 stále v normě, nebo už se jedná o zvýšený krevní tlak? Děkuji
    Mgr. Barbora Jedličková
    Na dotaz odpovídá
    Mgr. Barbora Jedličková

    Dobrý den,

    hodnota krevního tlaku 140/80 mmHg již podle současných doporučení nespadá do normy. Přestože je spodní hodnota (80 mmHg) v pořádku, horní hodnota (140 mmHg) odpovídá zvýšenému krevnímu tlaku.

    Je ale důležité zdůraznit, že jedno naměření samo o sobě nestačí k posouzení, zda se jedná o hypertenzi. Krevní tlak se může přechodně zvýšit například při stresu, fyzické zátěži, bolesti nebo při měření v ordinaci.

    Doporučuji:

    • opakované měření v klidu (ideálně doma po dobu několika dní),
    • omezení solení,
    • přiměřené zvýšení pohybové aktivity,
    • redukci hmotnosti (je-li to nutné).

    Pokud se hodnoty opakovaně pohybují kolem 140 mmHg a výše, máte v rodině anamnézu srdečních onemocnění nebo cukrovku, doporučuji konzultaci s lékařem.

    S pozdravem a přáním hezkého dne

    Barbora Jedličková

    Nejnovější otázky v poradně

    Příbuzné