Přeskočit na hlavní obsah
0 výsledků
  • 0 Kč
    Rychlý košík zavřen
  • Potíže po vysazení Modureticu

    Dotaz z 30. 4. 2015 1 minuta čtení
    Anonymní otázka
    Dobrý den.Asi 8 let jsem se léčila s osteoporozou.Brala jsem Vigantol a Moduretic kvůli špatnému hospodaření organismu s draslíkem či vápnílem .Osteoporoza začala ustupovat až zmizela docela,lékařka mi léky vysadila a budu chodit jen na kontrolu na denzitometrii.U mě to byla radost převeliká,že už nemusím brát léky.Ale netrvala dlouho.Po vysazení Modureticu (brala jsem půl tablety ráno) jsem začala otékat a zavodňovat se.Koupila jsem si na odvodnění bylinky,zvýšla množství vypitých tekutin na 3 litry ale nepomohlo to.Lékařka mi tedy znovu Moduretic napsala,prý ať jej beru dle vlastního uvážení podle potřeby . Nebyla to chyba vysadit Moduretic najednou? Neměl by se vysazovat pozvolna? Nechci jej brát,není něco jiného jak odvodnit organismus? Děkuji za radu.Věra
    Hezký den,s většinou edémů si zdravý organismus sám poradí. Jestliže Vás tedy trápí kumulace vody dlouhodobě, je zapotřebí hledat příčinu (nejlépe u lékaře). Neberete hormonální antikoncepci, neužíváte kortikoidní (Medrol, Prednison..) přípravky nebo protizánětlivá analgetická léčiva (Ibalgin, Acylpyrin, Nalgesin, Aulin, Movalis..)? Věřím, že nikoliv. Etiologie může mít ledvinný podklad (proteinurie), jaterní (nízká tvorba albuminu - redukovaný onkotický tlak), srdeční (nízká ejekční frakce), embolický (venostáza), metabolický (malaabsorbce, diabetes mellitus, hypothyreóza, hyperurikemie), gynekologický (premenstruační hormonální oscilace) a jistě by se našly i další (protilátky proti borreliím, revmatoidní markery, proteiny akutní fáze..). Už jde spíš o spekulace. Diferenciální diagnostiku mají v rukou lékaři.Jestliže příčina skutečně nespadá do výše jmenovaných, pak lze doporučit diuretické čajové směsi (přeslička, petržel, bříza, kopřiva, truskavec..v tabletách KNEIPP 3 bylinky na odvodnění) a vyvarovat se solení. Celá tableta Modureticu (=50mg hydrochlorothiazidu) se mi zdá velmi silnou dávkou. Může u Vás jeho vinou dojít k manifestaci dosud latentního diabetu či k objevení nebo zhoršení hyperurikemie. Možná by stálo za pokus HCT s amiloridem nahradit za jeden z metabolicky pozitivnějších (indapamid či metipamid). Pokud náhodou skrýváte rezistenci na thiazidy, pak se nabízí furosemid. By se však musela ohlídat draslíková bilance - přeci jen veškerá diuretika ní dokáží pěkně zahýbat. V indikaci otoků je nutné se u Modureticu pokusit o snížení dávky k udržovací léčbě (1/2-1/4tbl. ráno). Udržovací terapii lze provádět přerušovaně (máte tak nyní nastaveno). Když mi v budoucnu dáte vědět, zda-li u Vás došlo k nápravě stavu a prostřednictvím čeho (intermitentní podávání Modureticu či snížení jeho dávky, obměna za jiné diuretikum, užívání odvodňujících bylin, pátrání po příčině otoků..), budu rád. Loučí se Lukáš Dobrovolný

    Podobné dotazy

    Nejnovější otázky v poradně