Přeskočit na hlavní obsah
0 výsledků
  • 0 Kč
    Rychlý košík zavřen
  • Testování

    Dotaz z 1. 9. 2019 1 minuta čtení
    Anonymní otázka
    Dobrý den. Mám dotaz ohledně aids. Může se člověk tím nakazit při pohlavním styku nebo je to pouze konečná fáze HIV? Popřípadě kde si můžu zjistit jestli jsem v pořádku? Předem díky za odpověď
    PharmDr. Lukáš Dobrovolný
    Na dotaz odpovídá
    PharmDr. Lukáš Dobrovolný
    Hezký večer, komplexně je problematika AIDS shrnuta na stránkách Státního zdravotního ústavu (http://www.aids-hiv.cz/html/popis.html), jejichž úryvky cituji. Cesta přenosu se uskutečňuje krví (společným používáním jehel u injekčních uživatelů drog, při krvavých sexuálních praktikách), pohlavním stykem (spermatem, vaginálním sekretem při homo i heterosexuálním sexu) či z matky na dítě. Od získání nákazy do vzniku plně rozvinutého onemocnění AIDS obvykle uplyne řada let (průměrně 10,5 roků) a s tím, jak dochází k postupnému zhoršování imunitních funkcí, se mění i hlavní klinické příznaky. Spolehlivou, citlivou a specifickou metodu diagnostiky HIV/AIDS představuje průkaz specifických HIV protilátek (provádějí hygienické stanice, biochemické laboratoře, transfúzní a infekční oddělení nemocnic..). Při interpretaci negativních výsledků je však nutno u vyšetřovaného uvažovat časový faktor tak, aby se vyloučil falešně negativní nález, způsobený vyšetřením v období tzv. imunologického okénka, to je v době, kdy vyšetřovaný ještě nestačil po své HIV infekci vytvořit detekovatelné protilátky. Délka tohoto období byla stanovena v průměru na 3 měsíce. Zdraví Lukáš Dobrovolný

    Podobné dotazy

    Nejnovější otázky v poradně