Novinka v lékárnách Dr. Max. Lékárníkům pomáhá při výdeji léčiv robot!

11. 9. 2023 · 3 minuty čtení

Jako první lékárenská síť v Česku spustil Dr. Max robotický sklad a expedici. Nemocniční lékárna v Roudnici nad Labem je první ze čtyř poboček největší tuzemské lékárenské sítě, které tuto novinku ještě letos zavedou. Robot ukrytý za zápultím je zde jakousi prodlouženou rukou lékárníka, což nabízí řadu výhod včetně rychlejšího odbavení při výdeji léků. Proč je robotická technologie v lékárně výhodná, jaký užitek přináší zákazníkům a ve kterých dalších městěch v lékárnách Dr. Max bude v blízké budoucnosti pomáhat?

Novinka v lékárnách Dr. Max. Lékárníkům pomáhá při výdeji léčiv robot!

Co dokáže lékárnický robot?

Prvním zákazníkům začal výdejový a skladový robot v roudnické lékárně Dr. Max sloužit na začátku září. Předcházel mu zhruba měsíční zkušební provoz. Samotná montáž si vyžádala jen minimální dobu uzavření – pouhé tři týdny. V rámci adaptace pobočky bylo například potřeba zpevnit podlahu, samotný robot totiž váží více než šest tun. Bylo také nutné přizpůsobit lékárenský software a upravit formu spolupráce s distributory léků. Nový robotický systém zastane veškeré lékárenských procesy – od příjmu, přes naskladnění až po výdej. Určen je primárně pro výdej léků na recept.

Benefity robotické automatizace

Představa robota v lékárně může být pro řadu lidí matoucí či frustrující. Obava se ztráty kontaktu mezi lékárníkem a zákazníkem však není na místě. „Vůbec to neznamená, že by zmizel lidský kontakt mezi lékárníkem a pacientem, právě naopak,“ říká Jan Žák, generální ředitel sítě Dr. Max, „lékárník totiž nemusí pro lék nikam odcházet, celou dobu je ve styku s klientem a pro vydávaný přípravek se jen otočí k robotickému podavači, který je přímo za ním. Čas, který ušetří, může věnovat odborné konzultaci, tedy tomu, proč je v lékárně pacientům k dispozici především. To je jeden z hlavních důvodů, proč přistupujeme k automatizaci činností v lékárně,“ dodává.

Jak vypadá robot?

Robot je před zraky zákazníků ukrytý hned za zápultím a jeho přítomnost prozrazují pouze expediční boxy prostupující skrz produktové regály vždy u jednotlivých tár. Toto optimální umístění umožňuje velmi rychlý výdej léků a dalších přípravků přímo za záda lékárníků. Dr. Max využívá robotický systém, jehož dodavetelem je německá firma BD Rowa, v jeho nejmodernější variantě Easy Load. S délkou více než 11m disponuje velkou skladovací kapacitou. Robot navíc dokáže uskladnit léčiva efektivněji a na menším prostoru v porovnání s běžným regálovým skladem. Neméně důležitým parametrem je také to, že robot šetří čas při výdeji léku pacientovi, při příjmu na sklad a velmi usnadňuje a zkvalitňuje evidenci přípravků. Pro personál lékárny je tak, řečeno s trochou nadsázky, výkonným a bezchybným kolegou, který bez reptání převezme nezáživné a rutinní činnosti. O příchozí zboží se navíc dokáže postarat i v noční době.

Dr. Max otevřel v Roudnici nad labem první pobočku s lékárnickým robotem, který pomůže mimo jiné i s rychlejším výdejem léků.
Robot usnadní lékárníkům Dr. Max práci například ve špičce, kdy je v lékárně mnoho zákazníků, kteří potřebují obsloužit.

Expanze robotů do poboček Dr. Max

Třebaže se jedná o investici v řádu milionů korun na jednu lékárnu, síť Dr. Max plánuje do konce letošního roku ještě další čtyři instalace expedičního a skladového systému. Po Roudnici nad Labem se plánuje zavedení nové technologie také v Brně, dalších zhruba deset lékáren se dočká v průběhu roku 2024. 


Články k tématu Novinka v lékárnách Dr. Max. Lékárníkům pomáhá při výdeji léčiv robot!

  • Děti stonají poměrně často. Kromě toho jsou děti velmi náchylné k drobným poraněním a pofoukání bohužel vždy nestačí. Co by měla dětská lékárnička ideálně obsahovat, abyste byli připraveni zareagovat v momentě propuknutí nemoci nebo při drobném úrazu?