Dr. Max spustil v Roudnici nad Labem robotizovaný výdej léků

7. 9. 2023 · 2 minuty čtení

Jako první lékárenská síť v Česku spustil Dr. Max robotický sklad a expedici. Nemocniční lékárna v Roudnici nad Labem je první ze čtyř poboček největší lékárenské sítě v ČR, které tuto novinku ještě letos zavedou. V příštím roce by pak měl být počet takových míst dvouciferný.

Roudnice nad Labem, 5. 9. 2023 – Po srpnovém zkušebním provozu nové technologie už běží výdejový a skladový robot v roudnické lékárně Dr. Max naplno. Je určen primárně pro výdej léků na recept. Robot se týká veškerých lékárenských procesů – od příjmu, přes naskladnění až po výdej. „Vůbec to ale neznamená, že by zmizel lidský kontakt mezi lékárníkem a pacientem, právě naopak,“ říká Jan Žák, generální ředitel sítě Dr. Max, „lékárník totiž nemusí pro lék nikam odcházet, celou dobu je ve styku s klientem a pro vydávaný přípravek se jen otočí k robotickému podavači, který je přímo za ním. Čas, který ušetří, může věnovat odborné konzultaci, tedy tomu, proč je v lékárně pacientům k dispozici především. To je jeden z hlavních důvodů, proč přistupujeme k automatizaci činností v lékárně.“

Dr. Max využívá systému BD Rowa v jeho nejmodernější variantě Easy Load. Nejenže šetří čas při výdeji léku pacientovi, ale i při příjmu na sklad a velmi usnadňuje a ještě zkvalitňuje evidenci přípravků. Třebaže se jedná o investici v řádu milionů korun na jednu lékárnu, síť Dr. Max plánuje ještě další čtyři instalace expedičního a skladového robota do konce letošního roku a nejméně deset i v roce 2024. Po Roudnici nad Labem je další v pořadí Brno. Montáž v roudnické lékárně si vyžádala jen minimální dobu uzavření – pouhé tři týdny. V rámci adaptace pobočky bylo například potřeba zpevnit podlahu, protože robot váží přes šest tun. Bylo také nutné přizpůsobit lékárenský software a upravit formu spolupráce s distributory léků, kteří nově musejí dodávky dělit na ty, které jsou určeny pro robotizovaný sklad a na ty ostatní.

 

Informace o lékárnách Dr. Max: https://www.drmax.cz/o-dr-max/o-spolecnosti

Fotografie skladového a expedičního robota ke stažení zde: https://shorturl.at/bpqGR

Kontakt: Michal Petrov, tiskový mluvčí, 777 923 449