Popraskané koutky

1. 11. 2020 · 3 minuty čtení
 • Vitamíny a minerály

Popraskané koutky  představují nepříjemný problém, který se často vyskytujeu dětí idospělých, zejména u seniorů. Prasklý může být jen jeden koutek, často alei obakoutky úst. Kdo to nezažil, neumí si představit jak taková, na první pohled banalita, dokáže bolet a znepříjemnit mnoho dní až týdnů. 

 

Popraskané koutky

Prasklé koutky obvykle začínají začervenáním a zvýšenou suchostí. Uprostřed se objevuje velmi bolestivá prasklina, což znepříjemňuje jezení, pití i mluvení. Při hojení koutky úst svědí a mohou být pokryty žlutohnědým strupem, mokvat, hnisat nebo i krvácet. 

Prasklé koutky úst se častěji objevují na podzim a v zimě, v důsledku přechodů z tepla do zimy. V jejich rozvoji hraje důležitou roli i kvasinka (Candida albicans) a vlhkost. Důvodem bývá inedostatečná výživa (nedostatek vitamiskupiny B, železa, kyseliny listové, zinku), nedostatečný pitný režim, hormonální změny (těhotenství, menstruace), alergie a atopický ekzém nebo mechanické poškození např. rovnátkyči nepadnoucí zubní protézou.Suchéa bolavé koutky úst mohou také souviset s užíváním některých léků (např. antibiotika, antikoncepce) nebo jiným onemocněním např. diabetem, poruchami imunitynebo celiakií. U dětí se nejčastějiobjevujív souvislosti s nadměrným sliněním aolizováním. Pokud se rozpraskané koutky dlouho nehojí, stále praskají, nebo se objevuje jejich hnisání navštivte raději lékaře. Mohou totiž signalizovat i některé závažnější onemocnění.  

 

Popraskané koutky 2

Co na popraskané koutky? 

Prvním krokem k zahojení popraskaných koutků je omezení olizování a škrábání. K léčbě koutků se používají hojivé krémy případně i v kombinaci s krémy obsahujícími antimykotika. Ta působí proti kvasinkové infekci a jsou tak vhodná zejména při stále se vracejících koutcích av případě jejich svědění. Volně prodejné jsou přípravky s obsahem nystatinu (Fungicidin) nebo clotrimazolu (např. Clotrimazol AL). 

Panthenol se zinkem v první linii

Ideální  mast na popraskané koutky obsahující panthenol či zinek v kombinaci s antiseptickými přísadami. Mast na koutky je potřeba nanášet několikrát denně, nejlépe tak, aby na koutku byla stále dostatečná vrstva. Tak zajistíte optimální prostředí pro hojení a omezíte případné další praskání koutku. Z přírodních mastí na koutky můžete vybírat z přípravků s obsahem konopného séra (např. AnnabisLipsticann balzám na rty), teatree oleje (např. Dr. Muller Tea Tree balzám na rty)nebos výtažky zeskořice (např. Dexelip) Při praskání koutků doplňte do těla vitaminy ze skupiny B, kyselinu listovou, zinek, železoavhodná jsou iprobiotika.Do jídelníčku proto zařaďte ořechy, semena, luštěniny, ovesné vločky, kvasnice, hovězí maso, ryby a kysané mléčné výrobky. 

Režimová a preventivní opatření 

I když zrovna nemáte prasklý koutek, nezapomínejte na pravidelnou péči o rty a rty i koutky pravidelně promazávejte balzámy na rty v krému či v tyčince. Podpořte také svoji obranyschopnost a dbejte na vyváženou pestrou stravu, pravidelný pohyb i dostatek spánku. Také případně omezte kouření i konzumaci alkoholu. Vaše tělo Vás odmění nejen zdravými koutky. 

Články k tématu Popraskané koutky

 • Zvýšená kazivost zubů

  Zvýšená kazivost zubů

  · 5 minut čtení
  • Dentální hygiena

  Zubní kaz je infekční onemocnění poškozující tkáň zubu. Vzniká v důsledku nedostatečné zubní hygieny, kdy se v ústech hromadí zubní plak, jehož bakterie tvoří v ústech kyseliny narušují zubní...

 • Jak vybrat elektrický zubní kartáček?

  Jak vybrat elektrický zubní kartáček?

  · 5 minut čtení
  • Dentální hygiena

  Z péče o zuby se v posledních letech stalo velmi důležité téma. Rostoucí zájem lidí o zdravý chrup se odrazil také v rozmachu elektrických zubních kartáčků. Představíme vám rozdíly mezi různými typy a poradíme, co byste měli při výběru elektrického kartáčku zohlednit.

 • Mezizubní kartáčky – jak správně vybrat?

  Mezizubní kartáčky – jak správně vybrat?

  · 4 minuty čtení
  • Dentální hygiena

  Ani ten nejlepší zubní kartáček nedokáže dokonale vyčistit úzké mezírky mezi zuby, kde se hromadí nemalé množství zubního plaku. K čištění mezizubních prostor slouží mezizubní kartáčky. Víte, jak správně mezizubní kartáček vybrat a jak ho používat?