Ústní sprchy – trend v zubní hygieně

1. 12. 2020 · 3 minuty čtení
Zuby k sobě zdánlivě těsně přiléhají, ale ve skutečnosti mezi nimi mezery jsou – dole u dásní někdy dokonce relativně velké. V těchto mezizubních prostorech se často usazují nečistoty, ke kterým se kartáček nemá šanci dostat – dokonale je nevyčistí dokonce ani moderní sonické kartáčky.

Osvědčeným řešením jsou zubní nitě a mezizubní kartáčky. Mezizubní kartáček vhodné velikosti projde do mezizubních prostor, vyplní je a krásně vyčistí celý prostor včetně dásňového žlábku. K čištění velmi úzkých prostor, kam se ani mezizubní kartáček nedostane, se používá dentální nit či páska.

Ústní sprcha

Ústní sprcha (odborně „irigátor“) čistí mezizubní prostory a masíruje dásně. Vytváří tenký pulzující proud vody pod vysokým tlakem, který odstraňuje nečistoty, aniž by při tom poškozoval zuby a dásně. Vyčistí velké mezery mezi zuby i tenké škvírky. Ústní sprchy jsou také obzvlášť vhodné pro lidi s fixními rovnátky, která čištění výrazně znesnadňují. Čištění je přitom jen polovina toho, co ústní sprcha dokáže. Používá se také k masáži dásní (proud vody musí mít při takovém použití menší tlak). Masáž dásní zlepšuje jejich kondici – prokrvuje je a zpevňuje.

Typy ústních sprch a základní parametry

Existují čtyři základní druhy zubních sprch. Některé modely můžete připojit přímo na vodovodní baterii. Do menších koupelen (nebo na cesty, jak napovídá název) se hodí cestovní ústní sprcha. Napájí se ze sítě nebo (častěji) bateriově a vodu bere z menší nádržky v rukojeti.

Ústní sprcha

Pokud máte dostatek prostoru, měli byste pravděpodobně zvážit pořízení stolní ústní sprchy. Tyto za zásuvky napájené irigátory mívají násobně větší nádržku na vodu, zabudované stojánky na trysky apod., ale hlavně obvykle více možností nastavení (např. tlaku) a více funkcí. Čtvrtou možností je tzv. ústní centrum, jež kombinuje zubní sprchu a elektrický zubní kartáček.

Stolní ústní sprcha

Při výčtu typů jsme vlastně probrali i základní parametry, jež byste měli zohlednit během výběru. V první řadě tedy samotný typ sprchy, dále tlak + případně možnosti jeho nastavení (například u sprch, jež nabízejí jak masáž dásní, tak čištění mezizubních prostorů), objem nádržky a způsob napájení.

Konkrétně pak vybírejte také podleobsahu balení (např. zda obsahuje více trysek, ideálně různobarevných, aby každý člen rodiny měl svou) nebo podle nestandardních funkcí (např. jestli existují různé nástavce s různým určením – masážní, čisticí, na rovnátka…). Za zmínku také stojí, že existují i speciální verze ústních sprch pro děti.

Co se značek týče, můžeme nabídnout modely od známých výrobců Philips Sonicare nebo Oral-B, ale oblíbené jsou také zubní sprchy Sencor, Truelife nebo Biotter.

Jak používat ústní sprchu?

V první řadě doporučujeme konzultaci s vaším zubním lékařem nebo hygienikem – ti znají nejlépe vaše zuby i stav vaší ústní dutiny. Nepochybně vám rádi poradí, a možná i doporučí konkrétní typy ústních sprch, které jsou právě pro vás nejvhodnější.

Obzvlášť specifické bývají potřeby lidí v oblasti péče o dásně. Naopak u mezizubních prostorů můžeme jednoznačně říct, že byste je měli čistit pravidelně, ideálně denně. Hlavním úkolem je v takovém případě odstranit nečistoty, ale nepoškodit dásně, což je přesně úkol, ve kterém zubní sprcha exceluje. Sprchu můžete střídat s používáním mezizubních kartáčků a nití, podobně jako elektrický kartáček můžete střídat s manuálním.