Kyselina citronová

  (13)
Seřadit podle
 • 5.0
  (4)
  Všestranný ekologický pomocník do každé domácnosti.
 • 3.7
  (3)
  Bezpečně odstraňuje špínu, plísně a zápach. Čistí odpad, obklady i spotřebiče.
 • 5.0
  (6)
  Čistí kuchyňské a koupelnové povrchy, rozpouští vodní kámen.
 • 5.0
  (1)
  Odstraňuje skvrny, špínu i nepříjemné pachy, rozpouští usazeniny.
 • Odstraňuje vodní kámen ze sanity, spotřebičů i dlaždiček. S kyselinou citronovou.
Kyselina citronová

Kyselina citronová

Kyselina citronová (C6H8O7) najde využití vkaždé domácnosti, kde účinně pomáhá s odstraněním vodního kamene. Rovněž ji lze použít na výrobu čisticích nebo pracích prostředků a podobně. Jedná se o slabou trikarboxylovou kyselinu, která se nachází v citrusových plodech.  

Kyselina citronová a úklid 

Při uklízení své domácnosti lze kyselinu citronovou využít jako levnou a ekologickou alternativu k chemickým čisticím prostředkům. Dobře poslouží k odstranění vodního kamene, na čištění, případně na výrobu vlastních domácích čističů nebo prášků na praní. Odstraňuje nejrůznější skvrny z podlahy, kuchyňské linky nebo van, umyvadel a toalet. Také je významnou surovinou pro domácí výrobu přípravků do myčky nádobí

Kyselina citronová a její využití vdomácnosti 

Nejčastěji lze využít kyselinu citronovou k odstranění vápenatých usazenin vodního kamene, které mají na svědomí sníženou funkci domácích spotřebičů. V závislosti na míře tvrdosti vody vkonkrétní domácnosti je na místě pravidelné odvápňování pračky, myčky nebo drobných kuchyňských spotřebičů. Roztokem kyseliny citrónové odstraníte usazený vodní kámen ekologickým a jednoduchým způsobem. 

Čištění pračky kyselinou citronovou  

Pračku zanesenou vodním kamenem nebo nečistotami poznáte snadno. Nepříjemně zapáchá a nepere tak jako dřív. V tomto případě rozpusťte asi 6 polévkových lžic kyseliny citronové v půl litru vody a roztok nalijte do přihrádky na prací prášek. Poté zapněte pračku na 60 °C bez předpírky a nechejte proběhnout celý prací cyklus. 

Kyselina citronová a čištění sprchového koutu 

Pravidelné odstraňování vodního kamene z umyvadel, van a sprchových koutů je vmnohých domácnostech často nezbytné. Efektivně jej vyčistíte roztokem z teplého bílého octa a 3 lžic kyseliny citronové. Do této směsi pak namočíte hadřík a přiložíte jej na povrch vodního kamene a necháte působit zhruba půl hodiny. Poté hadřík odejměte a nános dočistěte houbičkou. 

Čištění rychlovarné konvice kyselinou citronovou 

Rychlovarnou konvici používáme několikrát denně, a tak se snadno zanáší vodním kamenem. Ten odstraníte roztokem sestávajícím z 3 lžic kyseliny citronové v jednom litru vody. Následně konvici zapnete, roztok převaříte a necháte působit 30 minut. Přístroj po použití důkladně opláchněte.