Patní ostruha a co na ni pomáhá

24. 1. 2021 · 5 minut čtení

Ostruha patní kosti(patní ostruha, odborně calcarcalcanei) je kostní růstek v dolní části patní kosti, na vnitřní straněplosky nohy, tedy v místě úponů vazů k patní kosti. Může se objevit inazadní straně patní kosti vmístě úponu Achillovy šlachy. Vzniká při přetížení vazivového aparátu nohy, kdy se rozvíjí zánět šlachy (odborně plantární fascilitida).V důsledku zánětu dochází k pomalému ukládání krystalků vápníku, a k tvorbě kostěného výrůstku.

Patní ostruha 2

Většinou se objevuje mezi 40 až 60 lety, ale není výjimkou ani u mladších lidí, především běžců. Na jejím vzniku se podílí především opakovaná a dlouhodobá zátěž nohy (chůze po tvrdém terénu, běh, dlouhé stání) spolu s nedostatečnou regenerací, příčně i podélné plochá noha, nošení nevhodné obuvi (úzká špička, vysoké podpatky), zánětlivá onemocnění, nadváha, diabetes či některé úrazy. 

Jak poznat patní ostruhu?  

Hlavním příznakem patní ostruhy je bolest patní kosti, především na vnitřní straně chodidla. Nejsilnější je po ránu, či po delším odpočinku, kdy je až nemožné na nohu plně došlápnout. Někdy může bolest vystřelovat i do celého chodidla.Při déle trvající aktivitě a v průběhu dne bolest obvykle odezní. Při silném zánětu může být patrný i mírný otok a začervenání 

Pokud začnete pociťovat některý z výše uvedených příznaků navštivte lékaře (sportovní či rehabilitační lékař, ortoped), který pomocí vyšetření vyloučí jiné možné příčiny bolesti paty (artrózu, osteoporózu nebo zánět kosti) a doporučí ideální léčbu patní ostruhy, například rehabilitace, ultrazvuk, či rázovou vlnu. Obvykle až poslední možností, jak se zbavit patné ostruhy, bývá operace patní ostruhy. 

Patní ostruha 3

Co na patní ostruhu?

Zmírnit bolest a zánět v plosce nohy pomohou gely a krémy s obsahem nesteroidních antiflogistik, které můžete při silné bolesti krátkodobě doplnit i tabletami od bolesti. Gely je vhodné nanášet po celé délce plosky nohy, nejen na patu. Zmírnit zánět a bolest pomůže i chladivý  obklad pomocí gelového polštářku, který předem vychladíte v mrazáku. Ledovat nohu je vhodné nejméně 3krát denně 10–15 minut. Namáhaná šlacha potřebuje pro regeneraci dostatečnou výživu, a to ve formě stravy bohaté na bílkoviny. Vhodné jsou i přípravky kloubní výživy, jejichž složky vyživují i šlachy a vazy. Zmírnit bolestivý tlak na patní ostruhu pomohou boty s měkkou stélkou. Vhodné jsou také měkké gelové vložky do bot nebo podpatěnky. A využít můžete i tejpování patní ostruhy pomocí kineziotejpů. Pomohou zmírnitnapětí přetížených svalů a spolu s cvičením pomáhají i v nápravěplochonoží.

Režimová a preventivní opatření 

Namáhané a přetěžované šlachy v chodidle je vhodné každý den, nejlépe hned po ránu, protahovat. Večer Vám zase udělá dobře masáž chodidel.Nezapomínejte i na protahování lýtkových svalů. Ve fázi akutního zánětu, tedy při silné bolesti je vhodné omezit sportovní aktivitu a věnovat více času regeneraci. Ta je i klíčem k tomu, aby se Vám potíže po úspěšné léčbě opět nevrátily. 

Články k tématu Patní ostruha a co na ni pomáhá

 • Zdraví nohou ovlivní celé tělo

  Zdraví nohou ovlivní celé tělo

  · 3 minuty čtení
  Nohy jsou nejvíce namáhanými končetinami lidského těla. Tvoří člověku oporu po celý den a jsou pro nás základním dopravním prostředkem. Jakmile s nimi není něco v pořádku, dávají to najevo nejen pořádnou bolestí, ale problémy se dál promítají do celého těla.
 • Opotřebení kloubů a vznik artrózy

  Opotřebení kloubů a vznik artrózy

  · 10 minut čtení
  • Bolest kloubů
  • Klouby

  K opotřebení kloubů dochází při jejich nadměrném přetěžování a přirozeně také v důsledku stárnutí. Kloubní chrupavka s věkem ztrácí pevnost i pružnost, ztenčuje se a objevuje se poškození a bolest kloubů, artróza. Nejvíce takto trpí velké klouby – kolena, kyčle a ramena.

 • Křeče a bolesti svalů

  Křeče a bolesti svalů

  · 4 minuty čtení
  • Bolest svalů
  • Vitamíny a minerály
  • Magnesium

  Křeče a bolesti svalů vznikají nejčastěji v důsledku jejich přetížení při náročné práci a sportovní aktivitě či vlivem nedostatku minerálů. Minerály, především hořčík, sodík a draslík, mohou v těle chybět při jejich nedostatečném příjmu stravou, či díky jejich zvýšenému vylučování při pocení, průjmu, horečce a při užívání některých léků.