Přeskočit na hlavní obsah
0 výsledků
  • 0 Kč
    Rychlý košík zavřen
  • konzumace ovoce a zeleniny

    Dotaz z 5. 6. 2024 1 minuta čtení
    Anonymní otázka
    Dobrý den, zajímalo by mě, zda denní konzumace hodně ovoce a zeleniny v jejich neupravené podobě může být neomezená, nebo jestli naopak může způsobit tloustnutí/nabírání váhy, protože obsahují cukr a i oni přispívají k dennímu kalorickému příjmu... zároveň se nejedná o jídlo v obvyklém smyslu.Děkuji
    Mgr. Barbora Jedličková
    Na dotaz odpovídá
    Mgr. Barbora Jedličková

    Dobrý den,

    samozřejmě jak se říká, všeho moc škodí, i nadměrná konzumace ovoce a zeleniny může způsobit problémy. Nadměrná konzumace ovoce může způsobit příliš velkou dávku cukru a tudíž může ovlivňovat i hmotnost. To u zeleniny není až takový problém, avšak ovoce i zelenina v syrovém stavu obsahuje vlákninu. Příliš vysoká konzumace vlákniny může ovlivnit vstřebávání minerálů, podráždění črev, zpomalit trávení a vést ke vzniku zácpy. Co se týče doporučení, jako minimální množství se uvádí 400 g, ideální je však 600 g ovoce a zeleniny. Některé zdroje uvádějí množství až 800 g, pravidelnému konzumování vyšších dávek bych se už vyhnula. Ideální poměr množství zeleniny a ovoce by měl být 2:1.

    S pozdravem

    Barbora Jedličková

    Podobné dotazy

    Nejnovější otázky v poradně