Psychomotorický vývoj dítěte

20. 1. 2021 · 5 minut čtení
 • Babyclub

Jak by měl probíhat psychomotorický vývoj dítěte během prvního roku? Jaké jsou milníky a kdy je máme vyhlížet? A co když se některý z nich uspíší nebo naopak opozdí? Co je ještě v normě a co raději začít rychle řešit?Tabulky psychomotorického vývoje dítěte

Užitečná věc i zdroj mnohého zbytečného stresu. Tabulek vývoje najdete na internetu celou řadu, více i méně podrobných. Často bývá jednoduchá tabulka, kterou objevíte i níže v tomto článku, rovnou součástí zdravotního průkazu vašeho dítěte. Najdete ji obvykle na zadní straně samostatné přílohy.

Stejně jako vám tabulka dobře poslouží coby podklad ke srovnání a uklidnění, že vývoj probíhá v pořádku, může být rovněž zdrojem zmatků a pochybností. Každé dítě je totiž jiné, vyvíjí se svým tempem a na tabulky vůbec nehledí.

Je proto úplně běžné, že některé děti se dříve převalují na bok, ale jen slabě drží hlavičku, jiným zase déle trvá etapa plazení nebo lezení po čtyřech. A takových příkladů bychom mohli uvést mnoho. Přitom malé zpoždění ve vývoji je úplně běžné, většinou je vyváženo pokrokem v jiné oblasti, kde je naopak dítě „napřed“. Pro tatínka a maminku je to však těžká zkouška psychické odolnosti, protože každý rodič se přirozeně obává, aby nebylo nic zanedbáno.


Zpoždění psychomotorického vývoje

Bez jakéhokoli strašení ale také musíme důrazně upozornit na druhou stránku věci. Zpoždění psychomotorického vývoje v řádu měsíců, částečná absence pokroků, „zpřeházené“ vývojové etapy – to vše může bohužel v některých případech být symptomem vrozené vady či onemocnění dítěte. Včasnou detekcí onemocnění, včasnou správnou diagnózou a okamžitým zahájením léčby či rehabilitace lze u mnoha vrozených vývojových vad, syndromů či onemocnění významně dítěti pomoct a přispět ke zmírnění průběhu či následků. To znamená, že má smysl vývojovou tabulku sledovat a porovnávat s ní své dítě, jen mějte na paměti, že pod zpožděním se nerozumí řádově týden, ale spíš dva nebo tři měsíce.


Jak poznat opožděný vývoj dítěte?

Vaším spolehlivým průvodcem by měl být ošetřující pediatr vašeho dítěte. Dětský praktický lékař má odpovídající vzdělání a také léta praxe. Standardní dětský psychomotorický vývoj dobře zná a dovede i vzhledem k vaší rodinné anamnéze nejlépe posoudit, zda je dítě zdravé a v pořádku, či nikoli.

Ale i lékaři jsou jenom lidé, a pokud máte pochybnosti, které váš pediatr vyvrací, můžete si je ověřit jinde, ať už požádáte o prohlídku jiného pediatra, nebo se objednáte k dětskému fyzioterapeutovi.

Dětský fyzioterapeut
se více soustředí na motorickou část vývoje, která je v prvních měsících života přirozeně dominantní a může přispět k podrobnějším posouzením fyzického stavu dítěte. Možná jeho dosavadní nechuť k otáčení na bok zapříčinilo mírné (u dětí velmi časté) zakřivení páteře, možná se dítěti nechce lézt, protože má ochablé břišní či zádové svaly nebo si dítě osvojilo chybnou polohu v některé z předchozích fází vývoje. Příčina tedy vůbec nemusí být ve vrozené vadě či nemoci, jen v nesprávně naučeném pohybu.

Psychomotorický vývoj dítěte 2


Lze předejít nesprávnému učení pohybů?

Ano, lze. Připravili jsme pro vás pár tipů, jak zamezit rozvoji chybných pohybových návyků. 

 • Od narození každý den několikrát otáčet dítě na bříško.
  V prvních týdnech to neponese žádné ovoce, jen budete pozorovat (většinou) marnou snahu zvednout hlavu. Ale už ta snaha je nesmírně cenná, jde totiž o posilování těch správných svalů, které později hlavičku udrží a díky nimž dítě zvládne několik sekund, později i minut, pást koníčky, tj. hledět vpřed na poloze na bříšku. Nechte dítě na bříšku tak dlouho, jak mu to bude pohodlné. Některé děti protestují od první vteřiny, pak doporučujeme přizvat na pomoc nějakou zajímavou hračku a odvést pozornost.

 • Stimulujte touhu dostat se do místa B
  Dítě se ve třech, čtyřech či pěti měsících ještě rozhodně samo nikam nedostane. Jde však o to vytvořit dítěti natolik zajímavé podněty ve „špatném“ úhlu, že dítě bude mít potřebu se pro ně otočit. Nepřehánějte to s hračkami zavěšenými na hrazdě ani rovnou neusazujte dítě do dětských lehátek/křesílek/vajíček, kde má hračky přímo na dosah ruky. Nestyďte se trochu to vašemu malému zlatíčku ztížit, samo se pak začne (zprvu neúspěšně) snažit najít ten správný pohyb, ten švih, jak se překulit a získat vytouženou věc.

 • Posilujte břišní svaly
  Skvěle vám poslouží například velký gymnastický balon, na který (nejlépe pouze v plence, aby dítě neklouzalo) položíte děťátko bříškem k balonu, pevně jej přidržujte za pánev a mírně jím pohybujte dopředu a dozadu i ze strany na stranu. Takové cvičení většinu dětí baví a krásně si procvičí a posílí břišní svaly. Právě břišní svaly totiž miminka nezbytně potřebují k otáčení na bok, resp. na bříško.

 • Nepomáhejte
  V dalších fázích, samozřejmě pokud u dítěte není zjištěn žádný problém, bývá zbytečná pomoc spíše na škodu. Na plazení a lezení si děti musí přijít samy, pokud to není nezbytně nutné, neposazujte děti, a to ani na klín, typicky babičkám. Některé děti dokonce dřív chodí, než sedí, a i to je v pořádku. A už vůbec se neangažujte, až začne dítě obcházet nábytek. Nepoužívejte chodítka, nevoďte děti za ruku. Asistence totiž děti nedonutí plně natrénovat držení rovnováhy a tím, jak jsou zvyklé na oporu, se nenaučí opatrnosti, nejsou totiž zvyklé sledovat terén.

 • Netlačte na pilu
  Je to někdy těžké, při všech komentářích babiček a kamarádek, kdo kdy UŽ chodil. Ale nechtějte nic uspěchat. Lepší je, když dítě začne chodit až v roce a čtvrt, ale samo zvládne zatočit do zatáčky, zastavit, otočit se, sednout si ze stoje, než když roční dítě střemhlav vyrazí a zraní se po prvních krůčcích.

Znovu si dovolíme apelovat na odborné konzultace, ať už s ošetřujícím, či jiným pediatrem a dětským fyzioterapeutem. Někdy je hranice mezi běžným individuálním tempem vývoje a varovným signálem opožděného vývoje mlhavá a pro laika nejasná. A někdy se mohou mýlit i lékaři. Nikdy ale správnou diagnózu nevyčtete z internetu. Pomozte svému dítěti udělat první krůčky správně. Nakonec, nejste na to sami.

Víte, že i malé děti do 1 roku mohou trpět alergií? Jak se u malých dětí alergická reakce projeví, jak ji správně rozpoznat, co můžete udělat vy a s jakými lékaři zdravotní stav dítěte konzultovat se dočtete zde.

Články k tématu Psychomotorický vývoj dítěte

 • Kojení – šance, která se neopakuje

  Kojení – šance, která se neopakuje

  · 4 minuty čtení
  • Babyclub

  Setkání s nově narozeným dítětem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči.

 • 5 nejčastějších nemocí u dětí do jednoho roku

  5 nejčastějších nemocí u dětí do jednoho roku

  · 5 minut čtení
  • Babyclub

  S jakými nemocemi se miminko může během prvního roku života nejčastěji setkat? Jak jej před nimi chránit? Které nemoci lze vyléčit v domácím prostředí, a kdy je naopak vhodné navštívit lékaře?

 • Rh faktor v těhotenství

  Rh faktor v těhotenství

  · 3 minuty čtení
  • Babyclub

  Co přesně je Rh faktor, co znamená, když je pozitivní nebo negativní, jak může ohrozit těhotenství a jaký je postup současné medicíny, to jsou otázky, na které přinášíme odpověď v novém článku na Dr.Max BABY.