Aspergerův syndrom – příznaky diagnostika a léčba

7. 7. 2022 · PharmDr. Hana Vondrušková · 8 minut čtení

Aspergerův syndrom patří mezi poruchy autistického spektra. Vyznačuje se nedostatkem empatie, špatnou orientací ve společenských situacích, nechápáním humoru nebo tělesnou neobratností, přičemž tyto nedostatky mohou být často vyváženy výjimečným intelektem. Aspergerův syndrom často využívají filmoví tvůrci jako vzor pro vykreslení zábavných podivínů – snad nejslavnějším je fyzik Sheldon Cooper z Teorie velkého třesku. Bohužel ve skutečném životě tato porucha pro nemocného ani pro jeho okolí příliš zábavná není. Přečtěte si o ní více.


Aspergerův syndrom je druhem autismu, zhruba 4x častěji postihuje mužské pohlaví.

Co je to Aspergerův syndrom?

Aspergerův syndrom řadíme mezi poruchy autistického spektra. Vyznačuje se především potížemi v komunikaci a sociálním chování, na druhou stranu intelekt není ovlivněn, naopak lidé s Aspergerovým syndromem se často vyznačují až nadprůměrným intelektem a bohatou slovní zásobou. Pro lidi s Aspergerovým syndromem je obtížné porozumět běžným společenským situacím, nechápou humor, ironii či sarkasmus a slovní hříčky.

Tuto poruchu identifikoval a popsal rakouský pediatr Hans Asperger v roce 1944. Poruchu označil jako autistická psychopatie, tímto názvem byla označována až do roku 1981, kdy ji britská psychiatrička Lorna Wingová začala nazývat Aspergerův syndrom. Aspergerův syndrom souvisí s určitými změnami v mozku, nicméně proč k těmto změnám dochází, vědci zatím přesně nevědí. Naopak jisté je, že Aspergerův syndrom je dědičnou poruchou.

První příznaky je možné u dětí pozorovat kolem 3 let, diagnóza je nejčastěji stanovena mezi 5. a 9. rokem, tedy na začátku školní docházky.


Nízko funkční a vysoce funkční Aspergerův syndrom

Aspergerův syndrom lze podle závažnosti příznaků a schopností postiženého fungovat v normálním životě rozlišit na nízko funkční a vysoce funkční. Pro nízko funkční variantu je typické těžké problémové chování, které je jen málo ovlivnitelné. Tyto děti úzkostlivě vyžadují dodržování rituálů od svého okolí. Jejich chování je výrazně repetitivní a velmi snadno podléhají frustraci. Navazují kontakt s ostatními bez ohledu na situaci, nebo kontakt tvrdohlavě odmítají. Nejsou schopny emocionální vzájemnosti ani sociálně přiměřeného chování. Jejich kognitivní schopnosti jsou obvykle v pásmu podprůměru, často se u nich objevuje hyperaktivita a poruchy pozornosti.

Při vysoce funkčním Aspergerově syndromu chybí výrazně problémové chování a neochota ke spolupráci. Tyto děti sice mají své vyhraněné zájmy, dokážou se ale věnovat i jiným činnostem. Jejich emocionální reakce se od vrstevníků liší jenom mírně, v sociálním kontaktu působí naivně a nezrale. Mívají průměrné až nadprůměrné intelektové schopnosti.


Diagnostika Aspergerova syndromu

Diagnostika Aspergerova syndromu není jednoduchá – mnohdy k ní dojde až v dospělosti a pacienti jsou do té doby léčeni s jinými diagnózami, jako je např. kompulzivně-obsedantní porucha nebo dokonce schizofrenie. Jak tedy poznat Aspergerův syndrom? Bohužel neexistuje žádný speciální test, který by 100% dokázal potvrdit diagnózu Aspergerova syndromu, lékaři tedy vycházejí z analýzy jednotlivých příznaků. Na stanovení diagnózy v dětství se obvykle podílejí dětský lékař, psychiatr a neurolog. Mezi hlavní příznaky Aspergera patří:

  • potíže v chování k ostatním, často popisované jako nedostatek empatie, neschopnost porozumět mimice a řeči těla ostatních
  • neschopnosti vyjádřit své pocity
  • nechápání humoru, ironie, přísloví, ustálených rčení, idiomů
  • netypická či chudá mimika a gestikulace
  • neobvyklý oční kontakt (civění do očí či vyhýbání se pohledu do očí)
  • repetitivní chování
  • velmi výrazné lpění na rituálech a pravidlech (vše musí být na svém místě, denní rutina bez jakýchkoliv odchylek, rituál před odchodem z domova apod.) a výbušnost a agresivita při jejich nedodržení
  • bohatá slovní zásoba, přičemž konverzace s ostatními je velmi obtížná, častá je samomluva či dlouhé monology
  • vytváření nových slov nebo vlastního jazyka
  • velmi specifické, poněkud zvláštní zájmy a záliby odlišné od zájmů vrstevníků. Těmto zálibám je věnováno velké množství času a znalosti jsou velmi hluboké (učení se jízdních řádů nazpaměť, věda, příroda, sběratelství apod.)
  • smyslová přecitlivělost – nesnášenlivost některých pachů nebo zvuků
  • výrazná motorická neobratnost
  • deprese, úzkosti, které se projevují od puberty a souvisí s uvědoměním si vlastní jinakosti
  • poruchy spánku
  • až 75 % dětí s Aspergerovým syndromem trpí poruchou pozornosti či hyperaktivitou – ADHD

Stanovení diagnózy Aspergerova syndromu bývá u dívek složitější, umí totiž lépe maskovat své sociální a komunikační potíže.

Aspergerův syndrom u dívek/žen

Aspergerův syndrom je považován za typickou poruchu u chlapců/mužů, ale může být přítomen i u dívek a žen.

V dětství se může Asperger u děvčat projevovat např. tím, že se věnují sice typicky „holčičím“ zálibám (panenky, seriály, sběratelství, oblíbení hudebníci či herci), ale obětují jim extrémně více času a úsilí než ostatní. Dále jsou pro dívky s Aspergerem charakteristické problémy s vyjadřováním pocitů, neschopnost požádat o pomoc, nepřiměřená přímočarost, velká přecitlivělost, ovlivnitelnost náladami a názory ostatních, mluvení pouze k věci, preferování přátelství s „nejlepší kamarádkou“ oproti větším společnostem, perfekcionalismus a cit pro detail.

Dívky na rozdíl od chlapců dokážou lépe napodobovat chování ostatních, proto je stanovení diagnózy Aspergera u dívek často obtížné. Obecně řečeno, méně na sebe upozorní, např. i z toho důvodu, že zpravidla mají oproti chlapcům i méně netypické zájmy a projevy chování.


Léčba Aspergerova syndromu

Existují léky na Aspergerův syndrom? Bohužel lék, který by dokázal léčit či zcela vyléčit Aspergerův syndrom, není k dispozici. Lékaři předepisují léky, které pomáhají řešit jednotlivé příznaky –  používají se jednak moderní antidepresiva (SSSR – inhibitory zpětného vychytávání serotoninu), dále léky ze skupiny antipsychotik, léky proti úzkosti (anxiolytika) nebo léky určené k léčbě ADHD. Je-li to třeba, předepisuje lékař také např. léky na spaní (hypnotika).

Péče o dítě zejména s nízko funkční formou Aspergerova syndromu je velmi náročná pro celou rodinu a nezřídka vede k psychických obtížím (deprese, úzkosti) i u pečovatelů. I jim v tomto případě může lékař předepsat vhodnou podpůrnou léčbu.

Hlavním cílem léčby Aspergerova syndromu je umožnit jak nemocnému, tak jeho blízkým běžné fungování. Kromě užívání léků se osvědčují některé terapeutické postupy – např. KBT neboli kognitivně-behaviorální terapie, nácvik sociálních dovedností, logopedie (speciální řečová terapie zaměřená na děti s Aspergerem), fyzioterapie, pracovní terapie, muzikoterapie, arteterapie a další.

Důležitá je také úzká spolupráce se školou a uplatňování principů speciální pedagogiky. Pro úspěšné zvládnutí Aspergerova syndromu je klíčová včasná diagnóza, proto pokud máte podezření, že vaše dítě by mohlo touto poruchou trpět, obraťte se na svého dětského lékaře.



Články k tématu Aspergerův syndrom – příznaky diagnostika a léčba

O autorovi
PharmDr. Hana Vondrušková
PharmDr. Hana Vondrušková
Jsem absolventkou magisterského studijního oboru Farmacie na Univerzitě Karlově v Hradci Králové. Jelikož se farmacie stala kromě budoucího povolání zároveň i mým koníčkem, pokračovala jsem po „státnicích“ ve studiu dále a po složení rigorózní zkoušky v roce 2018 jsem získala akademický titul PharmDr. Poradenství v lékárně považuji za nedílnou součást zdravotní péče. Často se v lékárnách setkávám se situacemi, kdy pacient se svými zdravotními obtížemi nechce/nemůže navštívit lékaře. A v tuto chvíli zastoupí odborné poradenství lékárníci. Můžeme tak pomoci zachytit nejen rané počátky onemocnění, ale též poradit s efektivní samoléčbou tak, aby v lehčích případech ani žádná lékařská pomoc nebyla nutná.
Číst více od autora
O autorovi
PharmDr. Hana Vondrušková
PharmDr. Hana Vondrušková
Jsem absolventkou magisterského studijního oboru Farmacie na Univerzitě Karlově v Hradci Králové. Jelikož se farmacie stala kromě budoucího povolání zároveň i mým koníčkem, pokračovala jsem po „státnicích“ ve studiu dále...
Číst více od autora