Bolest v bedrech – příčiny a léčba
Bolest v oblasti bederní páteře je velmi častým problémem, který dokáže ztížit pohyb, ovlivnit kvalitu života a bohužel i duševní pohodu. Co bývá příčinou těchto obtíží, jak jim předcházet i co dělat pro zlepšení stavu, se dočtete v následujícím článku.
Obsah článku
Co je to bolest v bedrech?
Bolest je nepříjemný pocit a vjem, jejímž biologickým smyslem je upozornit tělo na hrozící nebo již existující nebezpečí. Jedná se o nejčastější příznak různých patologických stavů, jako je například zánět, úraz apod. Bolest v bedrech se projevuje dvěma způsoby – může být chronická (mírná, ale dlouhodobější), ale i akutní. Akutní, často ostrá bolest se objevuje náhle, třeba po úrazech, zvedání těžkých břemen nebo prudkých pohybech. Chronická bolest trvá více než 12 týdnů a projevuje se tupou bolestí až tlakem. Může být způsobena zraněním, degenerativním onemocněním nebo dlouhodobým zatížením páteře.
Související kategorie produktů:
Příčiny bolesti v bedrech
Příčin bolestí v oblasti bederní páteře je celé spektrum. Mezi časté důvody patří:
Rizikové faktory
Mezi rizikové faktory vzniku bolesti v oblasti bederní páteře patří například sedavý způsob života, nadměrná fyzická aktivita, jednostranná zátěž, zvedání těžkých břemen, zátěž v předklonu, řízení automobilu více než dvě hodiny denně, deprese, obezita, kouření nebo post-traumatický stresový syndrom.
Diagnostika bolesti v bedrech
Lékař v první řadě získá od pacienta informace o charakteristice přítomných bolestí. Zásadní je anamnéza traumatu, délka trvání bolestí, lokalizace či končetinové iritace. Následuje klinické vyšetření, kdy se hodnotí samostatnost pacienta v pohybu a chůzi, dále vyšetření palpací a poklepem, kde se hodnotí lokální bolestivost, proteplení, stabilita nebo svalové spasmy. Součástí klinického vyšetření je i základní neurologické vyšetření. Nezbytnou součástí diagnostiky jsou zobrazovací metody. Jedná se o rentgen (RTG), výpočetní tomografii (CT) a magnetickou rezonanci (MRI). U stavů, kdy je podezření na zánětlivé postižení páteře, se provádějí komplexní laboratorní testy.
Léčba bolesti v bedrech
Léčba se odvíjí od příčiny vzniku bolesti. Akutní bolesti vzniklé v důsledku náhlého přetížení (zvedání břemene, rychlé otočení, prochladnutí…) se řeší podáváním léčiv proti bolesti a zánětu, klidovým režimem a použitím suchého tepla. Smyslem použití suchého tepla je prohřátí svalů do hloubky, aby došlo k jejich uvolnění. Je potřeba nahřívat na 40 až 60 °C alespoň po dobu 10 minut. Ideálním pomocníkem jsou zde gelové sáčky, které nahřejete v horké vodě, nebo elektrická dečka. Terapie akutních bolestí při svalových spasmech spočívá v nasazení myorelaxancií (léky k uvolnění svalových spasmů). Lze využít i lokální formy léčby, jako jsou masti, gely, náplasti či spreje na bolest s obsahem přírodních či syntetických účinných látek. Dále lze použít hřejivé náplasti na bolest zad, které prohřívají a tlumí bolest, či různé obstřiky v okolí postižených míst.
Další nedílnou součástí léčby je cvičení. Správné cviky pomohou stabilizovat bederní páteř, a sníží tak tlak na obratle. Cviky by měly záda uvolnit, ale i posílit. Z jógy je ideálním cvikem na uvolnění bederní páteře pozice tzv. pes hlavou dolů (střecha).
Nesmíme zapomenout ani na profesionálně provedenou masáž, která uvolňuje stres, napětí svalstva kolem beder a zlepšuje průtok krve do masírované oblasti.
Bolest v bedrech v těhotenství
Bolest zad je jednou z nejčastějších obtíží, se kterou se těhotné ženy setkávají. Společně s rostoucím bříškem a celkovým nárůstem hmotnosti se těžiště těla těhotné ženy mění. Posouvá se do středu těla, a tím se mění rozložení přirozeného tlaku na kosti a svaly. Velmi často se pak rozvíjejí bolesti v oblasti beder, protože páteř se musí adaptovat na novou zátěž v přední části těla.
Prevence bolesti v bedrech
Aby k problémům v bederní oblasti vůbec nedošlo, je vhodné dodržovat pár základních preventivních rad. Jedná se například o pravidelný pohyb, který posiluje zádové svaly, a pomáhá tak udržet bederní páteř silnou a pružnou. Dále nezapomínejte na ergonomii, kdy by vaše tělo mělo být ve správné poloze (například při sezení, zvedání těžkých břemen apod.). Dodržujte zdravý životní styl, mějte dostatek spánku a snažte se omezit stres a psychické vypětí.