Co je porodní plán a jak si ho můžete napsat i vy?

22. 4. 2021 · 4 minuty čtení
 • Babyclub

Jak bude probíhat váš porod, nikdo předem neví. Přesto si můžete dát dohromady rámcový plán, jak by měl váš porod vypadat v jednotlivých porodních dobách. Jak na to? Jak vypadá porodní plán?Co je porodní plán a jak si ho můžete napsat i vy

Porodní plán je především ucelený popis vaší představy, jaký by měl váš porod být po stránce dílčích úkonů i přístupu zdravotnického personálu. Slouží k tomu, aby bylo jasné, co preferujete a co naopak nechcete. Není ale nutné si porodní plán připravovat, je to jen na vás. Při příchodu do porodnice (ale klidně už předem, například během předporodního kurzu) jej předáte zdravotnickému personálu. I v případě, že nebudete mít porodní plán, je nutné zdravotnickému personálu sdělit některé informace, ať už se týkají doprovázející osoby, přání rodit do vody, přání ohledně medikace a epidurální anestezie, přestřižení pupeční šňůry, nebo žádosti o nadstandardní pokoj. Porodní plán si nepředstavujte nijak složitě, nemá žádný speciální formulář, napíšete si jej vy sama na počítači nebo v ruce. Jak na nic nezapomenout?


Připravili jsme pro vás návrh obsahu.

1. Všeobecné

Sem napíšete svá přání a očekávání ohledně porodu, nevynechte ani obavy a pochybnosti. Také uveďte, jestli požadujete nadstandardní pokoj nebo chcete rodit do vody či císařským řezem. Tyto informace vždy předem sdělte zdravotnickému personálu, a to i v případě, že svůj porodní plán sestavovat nebudete.

2. K první době porodní

První doba porodní je etapa, kdy se postupně otevírají porodní cesty. U prvorodiček může trvat i desítky hodin. Provází ji kontrakce, případně odtok plodové vody. Spolu s kontrakcemi se často vyskytují bolesti v kříži. Na úvod určitě uveďte, kdo s vámi u porodu má být, jak často si přejete kontrolu porodní asistentky a lékaře, případně jak často si přejete kontrolovat míru otevřenosti porodních cest, která se běžně provádí pohmatem. Do porodního plánu si můžete napsat, zda byste tuto fázi raději trávila vleže a jednotlivé kontrakce pouze prodýchávala, nebo zda preferujete teplou sprchu, houpání na míči, lehkou masáž kříže od partnera, případně poslech konkrétní hudby. Rovněž můžete uvést, zda byste ráda jedla a pila podle chuti, nebo preferujete infuzi. S tím souvisí i možnost absolvovat klystýr. Dokonalé vyprázdnění totiž může zajistit víc místa v okolí porodních cest a někdy může porod velmi urychlit. Můžete jej však odmítnout, je to zcela na vás. Je jistě namístě uvést též vaše přání ohledně medikace, která se týkají léků tišících bolest, ale třeba i epidurální anestezie. Pokud jste před porodem cvičila s ani-ballem, určitě uveďte, jak často a na kolik centimetrů jste natrénovala. Později to může být důležitý faktor například pro rozhodování lékařů o nástřihu hráze pánevního dna. 

3. K druhé době porodní

Druhá doba porodní je samotný porod dítěte, tedy jeho cesta porodními cestami a jeho příchod na svět. Někdy je to záležitost na pět minut, jindy trvá dlouhé desítky minut. Také je to bohužel často okamžik, kdy dochází ke komplikacím a kdy vy i lékaři musíte činit důležitá rozhodnutí. Napište si předem, jaká přání máte vy, lékaři k nim mohou přihlédnout. Konečně rozhodnutí je však na nich. Může se stát, že nebudete chtít císařský řez, ale jsou bohužel situace, kdy je například císařský řez jediné bezpečné řešení porodu. Počítejte s tím, že porodní plán je návrh ideálního stavu, ovšem jak se bude později porod skutečně vyvíjet, to bohužel předem neví nikdo z nás.
Do plánu uveďte, jaká jsou vaše přání ohledně případného nástřihu hráze pánevního dna, ideálně rovnou v souvislosti s předchozím cvičením s ani-ballem. Také si definujte, jakou polohu byste chtěla zaujmout během tlačení a zda chcete tlačit podle vlastních pocitů, nebo se raději budete řídit instrukcemi porodníka. Uveďte také, zda chcete, aby pupeční šňůru přestřihl lékař, vy nebo váš doprovod, případně zda má být přestřihnuta teprve, až dopulzuje.


4. K třetí době porodní

Třetí doba porodní je vypuzení placenty. Pro některé ženy to značí téměř neznatelné jediné zatlačení, jindy to může být náročnější. I tady se mohou vyskytnout zdravotní komplikace. Třetí doba porodní je ale i okamžik prvního kontaktu s dítětem. Jak si jej představujete? Má být miminko ihned po porodu prohlédnuto a ošetřeno, nebo jej chcete chvíli ponechat na svém břiše? Chcete rovnou vyzkoušet kojení?

Nebojte se do porodního plánu uvést i důvody, které vás vedou k sepsání jednotlivých bodů. Porodní plán je koneckonců krok k většímu porozumění mezi zdravotníky a vámi, je to krok k tomu, aby váš porod proběhl bez nedorozumění, bez negativních emocí, prostě v pohodě.


Celý tým lékárníků lékáren Dr.Max vám přeje, aby váš porod proběhl nejlepším možným způsobem. Pokud budete potřebovat cokoli z hygienických a zdravotnických potřeb, dermokosmetiky, léků a doplňků stravy v období před porodem, během pobytu v porodnici nebo po příchodu domů, obraťte se na lékárníky z lékáren Dr.Max.

Články k tématu Co je porodní plán a jak si ho můžete napsat i vy?

 • Kojení – šance, která se neopakuje

  Kojení – šance, která se neopakuje

  · 4 minuty čtení
  • Babyclub

  Setkání s nově narozeným dítětem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči.

 • 5 nejčastějších nemocí u dětí do jednoho roku

  5 nejčastějších nemocí u dětí do jednoho roku

  · 5 minut čtení
  • Babyclub

  S jakými nemocemi se miminko může během prvního roku života nejčastěji setkat? Jak jej před nimi chránit? Které nemoci lze vyléčit v domácím prostředí, a kdy je naopak vhodné navštívit lékaře?

 • Rh faktor v těhotenství

  Rh faktor v těhotenství

  · 3 minuty čtení
  • Babyclub

  Co přesně je Rh faktor, co znamená, když je pozitivní nebo negativní, jak může ohrozit těhotenství a jaký je postup současné medicíny, to jsou otázky, na které přinášíme odpověď v novém článku na Dr.Max BABY.