Co skutečně snižuje účinek antikoncepce?

9. 6. 2022 · 4 minuty čtení
 • Antikoncepce

Hormonální antikoncepce se pravidelně umisťuje mezi nejzásadnějšími vynálezy 20. století. Koluje o ní řada mýtů a někdy se její hodnocení liší i mezi experty. Mnoho diskuzí se vede o tématu, co všechno může účinek antikoncepční pilulky narušit či snížit a zda se nemůže stát, že některý lék či potravina má zásadní vliv na její spolehlivost. Na co si dát v souvislosti s užíváním antikoncepce opravdu pozor a čemu naopak nevěřit? Přečtěte si v našem novém článku.


Co skutečně snižuje účinek antikoncepce?
Vynechání pilulky, zvracení či užívání antibiotik může spolehlivost hormonální antikoncepce narušit.

Fungují antikoncepční pilulky, když...?

Využívají ji miliony žen po celém světě a kvalita antikoncepčních pilulek se od jejich vzniku několikanásobně zvýšila. Mají účinnost kolem 98 % a minimum nežádoucích účinků.

Některé druhy hormonální antikoncepce, někdy také zvané kontraceptiva, mají druhotné pozitivní účinky například na stav pleti, vlasů a nehtů, v některých případech se užívají i za účelem stabilizace hormonálních procesů v těle ženy.

Kromě pilulek, které se užívají denně, existuje rovněž celá řada antikoncepčních náplastí a dalších inovativních metod, jak do těla co nejšetrněji a nejspolehlivěji vpravit příslušné hormony. Existují však situace, kdy se účinnost hormonální antikoncepce snižuje. Obecně je můžeme rozdělit na dvě skupiny.

První případ tvoří situace, kdy je ohroženo samotné vstřebání pilulky, v druhém případě se jedná o narušení jejího účinku současným užíváním jiných léčivých látek.


Samotná pilulka se nevstřebá

 • Vynechání pilulky. V drtivé většině případů může za snížený účinek hormonální antikoncepce zapomnětlivost. Vynechání jedné pilulky výrazně snižuje účinnost ochrany před nechtěným početím. 
 • Zvracení.  Bez ohledu na příčinu je zvracení vždy rizikovým faktorem. Antikoncepční pilulky se mohou v žaludku zdržet až několik hodin v závislosti na jeho obsahu. 
 • Průjem. Akutní průjem má podobně neblahý účinek jako zvracení a antikoncepční pilulka může opustit organismus, aniž by se vstřebala. 
 • Antibiotika. Většina širokospektrálních antibiotik může narušit střevní mikrobiom a tím ovlivnit vstřebávání a další osud hormonů z antikoncepční pilulky v těle. Proto po celou dobu užívání antibiotik a zhruba ještě týden po jejich dobrání vždy používejte další ochranu, např. prezervativ.

Účinek pilulky je narušen jiným léčivem 

 • Antiepileptika. Některá léčiva užívaná během léčby epilepsie zvyšují aktivitu jaterních enzymů a ty pak pracují tak rychle a důkladně, že mohou rozložit a z těla rychle vyloučit jiné léky, například právě hormonální antikoncepci. Funguje to tak i naopak, účinek jiných antiepileptik může být při užívání antikoncepce výrazně snížen. 
 • Léky proti bolesti. Při léčbě specifických typů bolestí se užívají i léky ze skupiny antiepileptik. Některé, jak již víte, ovlivňují osud antikoncepce v těle. Proto se vždy o současném užívání antikoncepce poraďte se svým lékařem či lékárníkem. 
 • Antituberkologika.Rifampicin je antibiotikum užívané především během léčby tuberkulózy. Urychluje ovšem vylučování hormonů a antikoncepce z těla, a tak jsou v takovém případě antikoncepční pilulky nedostatečným prostředkem k zabránění početí.  

Účinnost antikoncepčních pilulek mohou kromě některých léků snížit i přírodní přípravky, jako je např. živočišné uhlí.lí.
Aktivní uhlí, ale i jiné detoxikační přírodní doplňky mohou ovlivnit vstřebávání antikoncepčních pilulek.

Mýty vs. fakta

Z mýtů o látkách, které mohou snižovat účinek antikoncepce, vybíráme jen ty nejznámější. Můžete se však setkat i s opravdu bizarními zkazkami o tom, že účinek antikoncepce naruší užívání vitaminu C, ženšen nebo vysoká dávka zázvoru. Nemusíte mít obavy, ne všechno, co se píše na internetu, je zaručená pravda

 • Grepový džusovocné a zeleninové džusy nemají významný vliv na účinnost antikoncepce. Jejich nadměrná a dlouhodobá konzumace ovšem může zatěžovat trávicí systém a tím neblaze ovlivnit i celkovou kondici.
 • Třezalka tečkovaná – bylinka, která bývá často příměsí čajů na zlepšení spánku a také trávení, působí jako mírné přírodní antidepresivum. Při dlouhodobé konzumaci však může být příčinou selhání antikoncepce.
 • Živočišné uhlí – je skvělým pomocníkem při akutním průjmu, krátkodobě ovšem mění pravidla vstřebávání živin v trávicím traktu a účinné látky z antikoncepce mají omezenou možnost se řádně vstřebat. Během užívání živočišného uhlí použijte i další formy antikoncepce, například prezervativ. 
 • Alkohol – nadměrná konzumace alkoholu vede spíše k uvolnění zábran a promiskuitnímu chování, na účinnost antikoncepce ovšem nemá vliv, pokud nevyvolá zvracení či průjem. 


Články k tématu Co skutečně snižuje účinek antikoncepce?

 • Nouzová antikoncepce –⁠ důležité informace

  Nouzová antikoncepce –⁠ důležité informace

  · 5 minut čtení
  • Antikoncepce
  • Ženy
  Nouzová antikoncepce chrání před nechtěným otěhotněním, pokud je užita během 72 hodin (3 dnů) po nechráněném pohlavním styku. Je známá také jako pohotovostní antikoncepce nebo jednoduše jako „pilulka po“. Jak funguje a za jakých podmínek ji můžete použít?
 • Mýty a fakta o hormonální antikoncepci

  Mýty a fakta o hormonální antikoncepci

  · 4 minuty čtení
  • Antikoncepce
  Jak hormonální antikoncepce funguje a proč nikdy nenahradí kondom? Způsobuje dlouhodobé užívání antikoncepčních pilulek hormonální změny a opravdu dokáže zlepšit kondici Vaší pleti? Na tyto a další otázky odpovíme v našem článku.