Do nového roku bez cigaret

30. 12. 2020

Odborníci na odvykání závislosti na tabáku doporučují svým klientů, aby si jako první krok stanovili přesné datum. Ať už vaším dnem D bude první leden nebo pozdější datum, gratulujeme k dobrému rozhodnutí! Přečtěte si, proč přestat kouřit skutečně stojí za to a co vám cestu ke kuřácké abstinenci usnadní.

Přestat kouřit není hračka

Přestat kouřit je velmi obtížné, jedná se o velmi silnou závislost, který má dokonce svoje číslo v seznamu diagnóz. Pro kuřáky bývá nejtěžší překonat první týden, kdy jsou abstinenční příznaky nejsilnější a člověk velmi rychle ztratí motivaci. Pokud se ale prvních 7 dní podaří vydržet, šance skoncovat s cigaretami se mnohonásobně zvýší.

 

Odvykání kouření

Přestat kouřit se vyplatí – zdravotně i finančně

Přestat kouřit má mimo toho nejdůležitějšího přínosu - zlepšení zdravotního stavu -  i mnoho dalších výhod, mezi které patří:

  • lepší pleť, mladistvější vzhled,
  • kvalitnější sexuální život,
  • bělejší zuby,
  • oblečení bez zápachu,
  • zvýšené smyslové vnímání a další.

Je zajímavé, že ji po 2 dnech se odvykajícím kuřáků zlepšuje čich a chuť a po 3 dnech se jim lépe dýchá, protože dojde k pročištění průdušek. Riziko kardiovaskulárních chorob se také po zanechání kouření významně snižuje – po roce abstinence je riziko infarktu poloviční. Pokud se jedná o rakovinu plic, největší postrach všech kuřáků, po 10 letech bez cigaret se její riziko sníží na polovinu. Kuřácká abstinence se vyplatí i finančně. Průměrný kuřák za cigarety utratí zhruba 80 korun denně, což znamená téměř 30 000 korun ročně. A to už je cena za hezkou dovolenou!

Léčivé přípravky na odvykání kouření

Kuřákům, kteří jsou rozhodnuti skoncovat se svým zlozvykem mohou pomoci s překonáním abstinenčních příznaků volně prodejná léčiva na odvykání kouření. Umožňují pozvolné snížení závislosti na nikotinu tím, že zmírňují abstinenční příznaky spojené s přerušením kouření.

Náhradní nikotinová léčba (NNT)

Náhradní nikotinová léčba zvyšuje úspěšnost při odvykání kouření až o 50 %. Díky přípravkům s obsahem nikotinu lépe zvládnete abstinenční příznaky a překonáte neodolatelnou chuť zapálit si cigaretu.

Léčivé přípravky  jsou dostupné v několika formách tak, aby vyhověly individuálním potřebám každého odvykajícího a umožnily postupné odvykání až do úplného odstranění potřeby nikotinu. K dispozici jsou léčivé žvýkací gumy dostupné v různých příchutích, dále diskrétní transdermální náplasti, mátové pastilky či stále oblíbenější sprej, který účinkuje rychle a potlačí touhu po cigaretě již za 60 sekund.

Balení některých přípravků náhradní nikotinové léčby může být dražší než krabička cigaret, z dlouhodobé perspektivy za náhradní nikotinovou léčbu dohromady zaplatíte podstatně méně, než byste zaplatili za cigarety. Jak bylo řečeno, kuřácká abstinence nebo snížení počtu vykouřených cigaret se vám nemůže nevyplatit!