Hebká a chráněná pokožka i v zimě. Jak na to?

12. 1. 2021 · 4 minuty čtení
 • Krása a péče
 • Vlasy, kůže, nehty
Nízké teploty, vítr, mráz, velké teplotní rozdíly při přecházení z tepla ven do zimního počasí, suchý vzduch v přetopených místnostech či nedostatečná ochrana proti UV záření – tomu všemu naše pokožka musí čelit v zimních měsících. Aby tuto zátěž zvládla, je dobré podpořit ji vhodnou kosmetickou péčí. Zde jsou naše tipy.

Jak se „chová“ naše pokožka v zimě?

V důsledku chladu a nižší vlhkosti vzduchu kůže v zimě snadněji vysychá. Také produkuje méně mazu, a proto se voda z ní vypařuje mnohem rychleji. Pokožka je pak nepříjemně napjatá a suchá. Pro snížení rizika diskomfortu pleti je potřeba kůži dostatečně hydratovat. Zevně k hydrataci pokožky používáme vhodné pleťové krémy, o nichž bude řeč v dalších odstavcích, nicméně stav pokožky můžeme ovlivnit i vnitřně, zejména dodržováním pitného režimu. Nezapomínejte proto na dostatečný příjem tekutin ani v zimě, kdy nejsou pocity žízně tak intenzivní jako v horkých letních dnech. Celkový příjem tekutin za den by měl být kolem 2 litrů.

Pokožka v zimě

Zimní kosmetická péče o pokožku

Mnoho z nás jistě zaznamenalo informaci, že krémy s obsahem vody by se neměly používat v zimě, protože mohou v pleti zmrznout a poškodit ji. To je ovšem pouze mýtus. Z technologického hlediska každý krém na trhu obsahuje vodu – a to buď ve formě „olej ve vodě“, nebo „voda v oleji“ podle převažující složky. Vody obsažené v krémech není třeba se v zimě bát, jelikož na pokožce nemrzne. Voda v emulzi totiž „nedrží“ a při nanášení na kůži se vypařuje z emulze ven - to vyvolává chladivý a osvěžující pocit. Na pokožce následně zůstanou jen vyživující/olejové složky. Navíc je teplota lidského těla 37 °C, krém tedy nemůže „zmrznout“.

V zimě je doporučováno používat denní krémy, které vyživují a hydratují pomocí lipidů neboli tuků, které pomáhají pokožku chránit. Tyto speciální zimní krémy (též cold creamy) mají obvykle hutnější texturu a voda je vázána uvnitř tukových látek. Oblíbenou složkou zimních pleťových krémů je například včelí vosk. Zimní krémy udržují vlhkost nejen v buňkách pokožky, ale i na jejím povrchu. Pokožka tak zůstává pružná, hebká a chráněná před negativním vlivy.

UV ochrana je důležitá i v zimě

Stejně jako u pitného režimu je třeba i v zimě dbát na ochranu pokožky před slunečním zářením, které je jedním z hlavních urychlovačů jejího stárnutí. Na UV ochranu dbejte zejména na horách, kde je sluneční záření velmi intenzivní.

Žilky a začervenání pleti

V zimě se častěji než v letním období setkáváme s viditelným začervenáním pleti, které může být doprovázené praskáním žilek v obličeji. Jednou z příčin je přecházení z vytopených místností do mrazivého počasí. V chladu se podkožní cévy stáhnou a v teple naopak roztáhnou. Neustálým střídáním teplot může dojít k popraskání žilek, v horším případě až k trvalému začervenání pokožky. I zde je na místě doporučit vyživující krémy, které se postarají o dostatečnou ochranu před nepříznivým počasím.

V zimě ruce vyžadují extra péči

Nezapomínejte správně pečovat i o ruce. Když teploty začnou klesat, noste rukavice. Pokud trpíte na vysušené ruce, je v zimě potřeba péči poněkud zintenzivnit – doporučujeme výživný krém na ruce a důsledné pravidelné promazávání, aby se na pokožce obnovil potřebný ochranný film. Pomocníky v tomto chladivém období jsou i masky a zábaly na ruce. Naneste na ruce větší vrstvu zvláčňujícího krému nebo olivového oleje smíchaného s kokosovým olejem a zabalte je potravinovou folií, nebo použijte speciální kosmetické rukavice. Nechte působit půl hodiny a opakujte jedenkrát týdně.

Maska na ruce

Balzám na rty do kapsy

I rty si v zimě zaslouží speciální péči. Nezapomeňte, že chladem nebo mrazem trpí nejen pokožka obličeje, ale i rty. Kůže na rtech je velmi tenká, a navíc neobsahuje mazové žlázy. Pouhá aplikace lesku nebo rtěnek může způsobit popraskání a kolem rtů se mohou začít tvořit jemné vrásky. Nezapomínejte tedy na dostatečnou hydrataci rtů. V kabelce nebo v kapse by vám v zimních měsících neměl chybět balzám nebo tyčinky na rty, kterými dle potřeby rty přetřete několikrát denně.

Články k tématu Hebká a chráněná pokožka i v zimě. Jak na to?

 • Sandálková sezona je tu – pochlubte se krásnými chodidly

  Sandálková sezona je tu – pochlubte se krásnými chodidly

  · 6 minut čtení
  • Krása a péče
  • Vlasy, kůže, nehty
  Sandálky, žabky, pantoflíčky nebo páskové střevíčky na podpatku neodmyslitelně patří k létu. Do letní obuvi ale potřebujete krásná, pěstěná chodidla. Poradíme vám, jak vypadá správná péče o nohy ve třech krocích.
 • Arganový olej – tekuté zlato z Maroka

  Arganový olej – tekuté zlato z Maroka

  · 4 minuty čtení
  • Krása a péče
  • Vlasy, kůže, nehty

  Toužíte i vy po krásném a mladistvém vzhledu? Arganový olej je velmi často označován jako tekuté zlato nebo elixír mládí. Jeho vyjímečné vlastnosti jsou důvodem, proč se čím dál častěji používá jako přísada pleťové kosmetiky a produktů k péči o tělo.

 • Suchá nebo mastná? Děláte pro svoji pleť to „nej“?

  Suchá nebo mastná? Děláte pro svoji pleť to „nej“?

  · 3 minuty čtení
  • Krása a péče
  • Vlasy, kůže, nehty
  Pravidelně pečovat o pleť je nezbytnou samozřejmostí pro každou ženu. Věděli jste ale, že nesprávnou péčí nejen že své pleti neprospějete, ale můžete jí dokonce uškodit? Při pravidelné péči o pleť je nejdůležitější respektovat její typ.