Jak dětem usnadnit návrat do školních lavic?

10. 9. 2019 · 2 minuty čtení
Prázdniny uběhly jako voda a škola je zpátky. Konec prázdnin znamená pro děti velkou změnu denního režimu, musejí dříve vstávat, začínají kroužky, tréninky – prostě běžný kolotoč, jaký všichni známe. Po dvou měsících letní pohody může návrat do školy představovat velkou zátěž. Výsledkem pak bývá únava a často i špatná nálada. Jak dětem začátek nového školního roku usnadnit?

Konec ponocování!

O prázdninách obvykle netrváme na večerce tak striktně jako v průběhu školního roku. Výsledkem ovšem je jakýsi prázdninový „jet lag“, s nímž je třeba se v září (nebo nejlépe už koncem prázdnin) vypořádat. I když se dětem nebude moc chtít, je důležité vrátit spánkový režim do normálu a začít chodit spát dříve. Jen tak školáci načerpají dostatek energie pro náročný den. Před spaním můžete podat šálek bylinkového čaje pro klidné usínání.

Bez dobrého jídla ani ránu

Po prázdninové dietě, která se zejména na cestách často dá shrnout slovy „pizza-hranolky-řízek“, je třeba obnovit správné stravovací návyky. Zařaďte vydatná jídla s vyváženým poměrem sacharidů, tuků a bílkovin. Nedovolte dětem vynechávat snídaně a nezapomeňte na chutnou a zdravou svačinku do školy, třeba zeleninovo-ovocné smoothie. Dostatek zeleniny a ovoce by měl být samozřejmostí. Pokud se děti nestravují ve školní jídelně, nenechávejte výběr oběda na nich (ten může končit nákupem brambůrků a koly) – raději jim večer oběd připravte. Pro rostoucí organismus je klíčové, aby měl dostatek živin a energie. Nezapomínejte ani na dostatečný pitný režim.

Návrat do školy

Obohaťte jídelníček

Na začátku školního roku můžete navíc jídelníček doplnit o multivitaminový přípravek pro děti. Nepostradatelný je vitamín C a vitamíny skupiny B. Aby se dětem ve škole lépe přemýšlelo, můžete vyzkoušet i přípravek s obsahem omega- 3 mastných kyselin, které vzhledem k tomu, že příliš nekonzumujeme ryby, v našem jídelníčku chybí. Jednou z významných nenasycených mastných kyselin důležitých pro nervovou činnost je kyselina dokosahexaenová, zkráceně DHA.

Hlavně klid a pohodu

Dopřejte školákům také čas pro sebe. V každém týdnu by se mělo najít minimálně jedno odpoledne, kdy nebude vše do minuty zorganizováno. Pro děti je nesmírně důležité hraní a kontakt s vrstevníky. Pak se cítí dobře, a díky tomu podávají hezké výkony jak ve škole, tak v rámci mimoškolních aktivit. A to se pak odráží v dobrém rozpoložení celé rodiny.