Jak mohou smotky srsti v trávicím traktu usmrtit kočku

9. 1. 2021 · Mgr. Barbora Jedličková · 4 minuty čtení
 • Vetclub

Každodenní několikahodinová osobní hygiena je u koček pověstná. Při ní ale spolykají hodně odumřelé srsti, která jim může způsobit vážné problémy. Co přesně jsou trichobezoáry a jak si s nimi poradit, si přečtěte v novém článku Dr.Max VET.

 

 Smotky srsti aneb trichobezoáry

Jen velmi ve zkratce – bezoár je útvar nestravitelné hmoty, který z nějakého důvodu zůstává v trávicím traktu zvířete. Postupem času zhutní do pevné koule nebo válce, a když zůstává v organismu dlouho, jeho povrch se obalí dalšími látkami na bázi vápníku, až připomíná kámen. V historii se bezoárům přisuzovala magická moc.

Raritně se může bezoár vytvořit i v trávicím traktu člověka, obvykle je takový vývoj spojen s nějakou psychiatrickou diagnózou, kdy člověk polyká například vlasy (tzv. Rapunzel syndrom).

U koček je to normální a fyziologické

Kočky tyto trichobezoáry tvoří běžně, protože neumí chlupy vyplivnout. S frekvencí 1x za dva týdny trichobezoár vyvrhnou. Obvyklá velikost trichobezoáru u kočky domácí je přibližně 2 cm a má tvar válečku. S trichobezoárem sice někdy může jít ven také trochu natrávené potravy či žaludečních šťáv, ale stále je to fyziologický pochod a je považován za zcela odpovídající projev zdravé kočky.


Co když trichobezoár nejde ven

Může se však stát, že z různých důvodů kočka není schopna smotek chlupů vyvrhnout. Příznaky jsou plíživé, všímejte si například těchto:

 • Zácpa či tzv. kozí bobky
 • Kašel
 • Dávení
 • Nechutenství
 • Tvrdá stolice či krev ve stolici
 • Dehydratace
 • Apatie

Predispozice k potížím s trichobezoáry mají kočičky s delší srstí, která je objemnější. Krátkosrsté kočičky zase mohou vyvrhovat trichobezoáry s nižší frekvencí v čase a délka srsti tak ve výsledku nehraje klíčovou roli.

Co se děje uvnitř

Trichobezoár, smotek chlupů, nejde kočičce vyvrhnout, protože je třeba už příliš velký, nebo proto, že skladba jídelníčku kočičky jí neumožňuje pohodlně dávit. Kočka to zkouší stále znovu a čím déle trichobezoár blokuje dané místo v trávicím traktu, tím se příznaky zvýrazňují a stav zvířete se horší.

Trichobezoár se může vyskytovat prakticky kdekoliv v trávicím traktu od jícnu až po konečník a bez moderních zobrazovacích technik, jako je ultrazvuk, nemá chovatel ani šanci zjistit, kde se smotek nachází, ani ho nemá jak kočce vyndat.


Jak může chovatel kočce pomoct

Prevence je nejlepší pomoc! K dávení trichobezoáru dochází až 25x ročně, takže se rozhodně vyplatí co nejvíce kočičce usnadnit tuto proceduru.

 • Vyčesávání
  U dlouhosrstých i krátkosrstých koček doporučujeme pomoct s vyčesáváním. Ideální jsou gumové rukavice či kulaté ploché gumové kartáče. Zachytíte tak větší část odumřelé srsti a kočka nespolyká tolik srsti. Doporučuje se zintenzivnit vyčesávání zejména na jaře a na podzim, kdy kočky nejvíc línají. Navíc kartáčování kočkám krásně prokrví pokožku a jejich srst bude při pravidelném kartáčování krásná a lesklá. Je to i hezká chvilka společného mazlení. Kočky sice v první chvíli kartáčování nechápou, ale jakmile mu přijdou na kloub, obvykle ho přímo zbožňují.

Bonus: Kartáčováním omezujete také množství chlupů v domácnosti. To už se vyplatí.


 • Kočičí tráva
  Je to speciální druh pokojové květiny, které se říká kočičí tráva a její latinský název je Cyperus zumula. Dá se v bytě vypěstovat i z osení, které za pár korun koupíte v každém hobby marketu. Tuto trávu totiž kočky konzumují právě proto, aby se v jejich žaludku proměnila v hmotu, kterou snadno vyvrhnou a spolu s ní i trichobezoár.
 • Doplňkové krmivo s označením „hairballs“
  Toto doplňkové krmivo má vyšší obsah olejů, které poskytnou dostatečnou lubrikaci pro snazší vyvrhnutí trichobezoáru. Ty navíc při dlouhodobém podávání snižují tvorbu trichobezoárů a tím usnadňují jejich vyvržení, protože trichobezoáry budou mít menší rozměry.trichobezoár.
 • Speciální pasty
  Velmi vynalézavé řešení. Tyto pasty obsahují látky, které jednak až k úplnému vyloučení z těla, jednak obsahují přidané oleje, které zase lubrikují celou hmotu pohybující se trávicím traktem a pomáhají tak předcházet „zaseknutí“ trichobezoáru v útrobách.

Jak se řeší trichobezoáry, které se nedostanou ven

Klíčové je, aby chovatel zavčas vyrazil s kočičkou k veterináři. Veterinář pomocí zobrazovací techniky najde trichobezoár a určí postup, jak jej odstranit. Pokud se tak nestane, může být tato mechanická překážka v trávicím traktu příčinou fatálních selhání vnitřních orgánů, která mohou vést až k úmrtí zvířete. Akutní fáze se vyznačuje vypouklým, tvrdým bříškem, které kočičku na omak velmi bolí. Jeden z největších zaznamenaných trichobezoárů byl 10cm válec z útrob perské kočky.

Představte si, jak neléčený trichobezoár může zablokovat trávicí trakt. Pokud veterinář objeví trichobezoár a selžou možnosti jako výplach žaludku či projímadla, bývá nutný chirurgický zákrok, při kterém se trichobezoár vyjme z míst, kde uvízl.

S ohledem na aktuální zdravotní stav kočky, její stáří či další okolnosti však takový chirurgický zákrok může být poměrně rizikový.

Nepodceňujte proto preventivní opatření, ale především věnujte kočičce pozornost a všímejte si jejích projevů.  

Články k tématu Jak mohou smotky srsti v trávicím traktu usmrtit kočku

 • Jak rozpoznat a řešit kožní infekce u pejska

  Jak rozpoznat a řešit kožní infekce u pejska

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Usilovné škrábání je společným příznakem většiny kožních infekcí u pejska. Přečtěte si, jaká další onemocnění mohou vyvolat kožní problémy, kdy vyrazit k veterináři a jak kožním infekčním onemocněním efektivně předcházet, v novém článku na Dr.Max VET.
 • Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  Konejšivé signály: Naučte se komunikovat s pejskem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Konejšivé signály jsou takové signály psa, kterými dává najevo, že se mu něco líbí či nelíbí nebo vám naznačit strach či nervozitu. Psi k těmto signálům používají všechny části těla, od očí, uší, tlamy až po ocas. Naučte se rozumět komunikaci vašeho pejska.
 • Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  Bezpečné a komfortní cestování autem s mazlíčkem

  · 5 minut čtení
  • Vetclub
  Proč je nepřipoutané zvíře v kabině vozu nebezpečné pro sebe i pro lidskou posádku a jaké metody jsou při cestování s pejskem (či kočičkou) v autě doopravdy bezpečné a zároveň pohodlné pro zvíře, si můžete přečíst v novém článku na Dr.Max VET.