Jak na vyrážky z potu? 5 tipů, jak se jí rychle zbavit

1. 5. 2024 · 4 minuty čtení

Vyrážky z potu jsou běžný problém, který postihuje mnoho lidí, zejména v horkých letních dnech. Tyto kožní reakce mohou být nejen nepříjemné, ale i bolestivé. Proč vyrážky z potu vznikají, jaké druhy vyrážek bývají nejčastější a co na ně pomáhá, vám přiblížíme v našem článku.

Simona Nosálová
Simona Nosálová
Jak na vyrážky z potu? 5 tipů, jak se jí rychle zbavit

Co je vyrážka z potu?

Vyrážka z potu je kožní problém, který vzniká v důsledku ucpání potních žláz. Jestliže pot nemůže volně proudit na povrch kůže, hromadí se pod kůží, a způsobuje tak zánět a vyrážku. Tento problém je nejčastější u dětí, ale může postihnout i dospělé, zejména v teplém a vlhkém prostředí.

Proč vzniká vyrážka z potu?

Vyrážka z potu vzniká v důsledku blokování potních žláz. Existuje několik faktorů, které mohou k tomuto ucpání přispět:

Teplé a vlhké počasí
Nadměrné pocení
Neprodyšné oblečení
Nedostatečná hygiena
Kožní reakce v podobě vyrážky z potu.
Vyrážka z potu je velmi častou kožní reakcí, kterou způsobují ucpané potní žlázy. Často ji doprovází nepříjemné projevy jako bolest či svědění.

Druhy vyrážek z potu

 • Opruzeniny (intertrigo)
  Opruzeniny se projevují bolestivým zarudnutím a podrážděním kůže v důsledku kombinace tření a vlhkosti. Nejčastěji postihují malé děti, které ještě nosí plenky, ale mohou se objevit i u dospělých při dlouhodobém nošení vlhkého nebo těsného oblečení.
 • Potničky (miliaria)
  Potničky jsou malé červené nebo průhledné puchýřky na kůži, které vznikají v důsledku zablokovaných potních žláz a nadměrného pocení. Objevují se zejména v teplém počasí a mohou způsobovat svědění nebo pálení.
Miliaria crystallina (nejlehčí forma potniček typická pro kojence)
Miliaria rubra (středně těžká forma potniček)
Miliaria profunda (nejzávažnější forma)

Péče o pokožku při vyrážkách z potu

Pokud se u vás vyrážka objevila, určitě přemýšlíte nad tím, jak co nejrychleji podrážděnou pokožku zklidnit. Zde jsou některé účinné metody, které vám dokážou spolehlivě a rychle nepříjemné pocity zmírnit:

 • Postiženou oblast chlaďte
  Použijte studené obklady nebo postiženou oblast osprchujte studenou vodou, abyste snížili teplotu pokožky.
 • Používejte lehké a prodyšné oblečení
  Oblečení z přírodních materiálů, jako je bavlna, umožňuje pokožce lépe dýchat a snižuje riziko zablokování potních žláz.
 • Udržujte pokožku čistou a suchou
  Pravidelné mytí a sušení pokožky pomáhá předcházet hromadění potu a bakterií.
 • Vyhněte se těžké fyzické aktivitě
  V letním období se vyhněte přílišnému cvičení, při kterém byste se mohli nadměrně zpotit.
 • Aplikujte lokální zklidňující péči
  Na podrážděnou pokožku nejprve aplikujte Uriage Bariéderm CICA Čisticí gel s obsahem mědi a zinku. Následně na pokožku naneste tenkou vrstvu zinkové masti, která mírně vysušuje a příjemně chladí.
Vyrážka z potu u dětí
Vyrážka z potu se často objevuje na krku, pokožce hlavy, hrudníku, tříslech nebo v loketních záhybech.

Jaká je prevence proti vzniku vyrážky?

Abyste se nepříjemným vyrážkám z potu v budoucnu vyhnuli, myslete na prevenci, která je klíčová. Níže vám přináším praktické tipy, na které byste v letních měsících měli myslet:

Noste volné a prodyšné oblečení
Podrážděnou pokožku zchlaďte
Pravidelně se sprchujte
Používejte prášky a pudry
Dodržujte pitný režim

Vyrážka z potu může být nepříjemným problémem, ale s vhodnými opatřeními ji lze efektivně léčit a předcházet jejímu vzniku. Důležité je udržovat pokožku čistou a suchou, nosit vhodné oblečení a vyhýbat se činnostem způsobujícím nadměrné pocení.

Články k tématu Jak na vyrážky z potu? 5 tipů, jak se jí rychle zbavit

 • Absces – příznaky a léčba

  Absces – příznaky a léčba

  · 8 minut čtení
  I drobná ranka si zaslouží naši pozornost. Za nepříznivých okolností se může stát branou pro bakteriální infekci. Hrozí vznik abscesu, což je dutina vyplněná hnisem, která se mimo jiné projevuje otokem a silnou bolestí. Jak poznáte absces? Zajímá vás, jak se léčí? Co dělat, pokud absces praskne? A lze této zdravotní komplikaci předcházet?
 • Kuří oko - příčiny a prevence

  Kuří oko - příčiny a prevence

  · 7 minut čtení
  Kuří oko je běžný dermatologický problém. Jedná se o ztluštělou vrstvu pokožky, která vzniká v důsledku nadměrného tlaku nebo tření na určité oblasti nohy. Kuří oko zpravidla není nebezpečné, ale může být velmi bolestivé. Jak jeho vzniku zabránit a jakým způsobem kuří oko v případě potřeby řešit? Poradíme v našem článku.
 • Gilbertův syndrom – příznaky a léčba

  Gilbertův syndrom – příznaky a léčba

  · 6 minut čtení
  Gilbertův syndrom je celoživotní dědičná porucha metabolismu žlučového barviva bilirubinu v krvi. Nevyžaduje však naštěstí léčbu, jelikož nepředstavuje výrazné zdravotní riziko. Jak Gilbertův syndrom poznat, jak je častý a lze mu nějakým způsobem předejít? Podrobnosti se dozvíte v našem článku.
O autorovi
Simona Nosálová
Simona Nosálová
Pracuji jako šéfredaktorka pro lifestylový magazín pro ženy. Mezi mé koníčky patří zvířata, zdravý životní styl, kosmetika a líčení. A právě proto se velmi ráda ve svých článcích zaměřuji na témata zahrnující péči o pleť a tělo, dermokosmetiku a dekorativní kosmetiku. Věřím totiž, že vnitřní zdraví a krása úzce souvisí s krásou vnější.
Číst více od autora
O autorovi
Simona Nosálová
Simona Nosálová
Pracuji jako šéfredaktorka pro lifestylový magazín pro ženy. Mezi mé koníčky patří zvířata, zdravý životní styl, kosmetika a líčení. A právě proto se velmi ráda ve svých článcích zaměřuji na...
Číst více od autora