Jak pečovat o dětskou pokožku?

 • Matka a dítě
Nejčastějším dotazem maminek v souvislosti s péčí o pokožku je, jak mají často miminko koupat. Názory na četnost koupání se různí. Denní koupání odstraní nečistoty a je zároveň příležitostí ke hře a bližšímu kontaktu mezi maminkou a miminkem. Objevují se i názory, že denním koupáním může dojít k nadměrnému vysušování pokožky a tím i ke ztrátě potřebného ochranného filmu kůže. U zdravých dětí denní koupání nevadí při dodržení určitých níže uvedených pravidel. U miminek s výrazně suchou kůží nebo s výskytem atopické dermatitidy v rodině se doporučuje koupat s frekvencí 1x týdně. Četnost koupání tedy určíme individuálně. I pro děťátko, které se nekoupe denně, to ale neznamená, že o pokožku zbytek týdne nepečujeme.

Jak koupat miminko?

 • Děťátko koupeme nejlépe večer hodinu před krmením.
 • Před samotnou koupelí si nachystáme vše potřebné k  ruce: dětský mycí přípravek, šampon, žínku, osušku, tělový olej nebo mléko, ochrannou mast na zadeček, plenu, kartáček na vlásky, vatové tyčinky nebo čtverečky z buničité vaty a čisté oblečení. Řadu užitečných věcí najdete v našem e-shopu v kategorii dětská kosmetika
 • Připravíme si koupel. Teplota vody by se měla pohybovat kolem 37 °C. Do vaničky nalijeme nejprve studenou a pak teplou vodu a promícháme. Množství vody ve vaničce nemá být větší než 10 cm. Koupeme nejlépe v čisté vodě s použitím dětských mycích přípravků s neutrálním pH, bez parfémů a konzervantů. U dětí se suchou kůží nepoužíváme pěny (protože vysušují), ale speciální olejové přísady do koupele. Koupel nemá přesáhnout dobu 5 minut. Teplota v místnosti by měla být 24–25 °C. Jak děťátko roste, teplotu vody a místnosti postupně snižujeme, abychom ho otužovali. Později můžeme koupat i ve vaně, v prvních měsících života dítěte to není vhodné z důvodu možného přenosu jakékoliv infekce.
 • Miminko svlékneme a před samotnou koupelí mu očistíme zadeček a genitálie.
 • Děťátko přesuneme z podložky do vaničky tak, že ho uchopíme pevně a bezpečně přes od nás vzdálenější ramenní a kyčelní kloub oběma rukama. Hlava spočívá na předloktí jedné ruky a hýždě na předloktí druhé. Miminko položíme do vaničky. Rukou, která nepodepírá hlavičku, děťátko myjeme. Při koupání můžeme využít i speciální lehátko – tím se nám uvolní obě ruce.
 • Nejprve si namočíme žínku v teplé vodě a umyjeme obličej. Začínáme u očí. Jedním rohem žínky otřeme jedno oko, druhým rohem druhé. Poté umyjeme nos, ústa, tváře a čelo. Namydlenou žínkou poté umyjeme celou hlavičku, krka tělíčko tak, že s mytím končíme v místech pod plenkami. Zvýšenou pozornost věnujeme kožním záhybům. Šampon používáme jenom jednou za týden, jinak
  hlavičku oplachujeme čistou vodou.
 • Pamatujeme, že dokud není pupík zcela zahojen, je lepší, aby se bříško dítěte
  neponořovalo do vody.
 • Po umytí děťátko opláchneme vodou, opět směrem od hlavičky.
 • Děťátko přesuneme na podložku již zmíněným uchopením přes ramenní a kyčelní kloub a osušíme poklepáváním, nikoliv třením osušky o kůži. Pokožka je velmi citlivá a tenká a třením bychom ji mohli poškodit. Důkladně osušíme zejména kožní záhyby.
 • Po vykoupání ošetříme kůži olejem, tělovým mlékem nebo krémem.
 • Miminko učešeme kartáčkem s měkkými štětinami.
 • Uši vytřeme pouze zevně.
 • Nos vyčistíme podle potřeby smotkem z buničité vaty.
 • Miminku ošetříme suchý zadeček tenkou vrstvou ochranné masti, zabalíme do velikostí vhodné pleny a oblečené miminko je po nakrmení připravené na dobrý noční spánek.

Jak pečovat o pokožku v dnech, kdy nekoupeme?

Novorozenecká a kojenecká pokožka vyžaduje každodenní očistu a následné ošetření. Tato očista zahrnuje jemné otírání všech kožních záhybů vlažnou vodou, nejde-li očistit záhyby vodou, použijeme buničitou vatu navlhčenou v minerálním nebo slunečnicovém oleji. V kožních záhybech se shromažďují odumřelé zbytky kůže a výměšky z potních a mazových žláz, které se rozkládají a jsou živnou půdou pro mikroorganismy. V krajním případě může dojít až ke vzniku opruzenin. Na opruzeniny jsou náchylné krk, záhyby za ušima, loketní jamka, podpaždí, podkolení, třísla, zadeček a genitálie. Celé tělíčko po očistě alespoň jednou denně důkladně promažeme, abychom kůži zvláčnili a vytvořili na ní ochranný film.

Články k tématu Jak pečovat o dětskou pokožku?

 • Dětská pokožka je specifická - je tenčí než dospělá, vlastní ochranné mechanismy pokožky ještě nejsou zralé a pokožka je více propustná vůči UV záření než pokožka dospělých.

 • Zásady při podávání léků dětem

  Zásady při podávání léků dětem

  • Matka a dítě

  Pro každou maminku je nemoc jejího dítěte stresovou situací. Bohužel nemoci dětí nejsou ničím neobvyklým. Možná patříte mezi maminky, které se bojí podat dítěti jakýkoliv lék. Je pravdou, že každý lék představuje pro tělíčko, které se teprve vyvíjí, určitou zátěž. Dítěti proto nepodáváme léky, pokud to není opravdu nutné. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že neléčené zdravotní potíže můžou zhoršit...

 • Jak vypadá miminko po narození?

  Jak vypadá miminko po narození?

  • Matka a dítě

  Jedna z prvních věcí, které každá maminka udělá po narození miminka, je, že si ho pořádně prohlédne. Podoba děťátka s maminkou nebo tatínkem byla možná zřejmá již v bříšku z ultrazvuku. V tomto případě je lepší potlačit představy, a předejít tak případnému zklamání. Vzhled miminka po narození je ovlivněn nejenom tím, co mu dáváte do vínku vy jako rodiče, ale i jeho dlouhým pobytem v plodové vodě...