Jak poznat diabetes u dítěte?

17. 1. 2021 · 4 minuty čtení
 • Babyclub

Jak vypadají první příznaky diabetu, jaký diabetes vůbec může malé dítě mít a jaké jsou jeho příčiny, vám nastíníme v novém článku Dr.Max BABY. První příznaky diabetu u dítěte

Příznaky cukrovky u dětí nejsou v počáteční fázi nijak typické. Dítě hubne, je unavené, malátné a někdy také více spavé. Glukózu přijatou z potravy tělo neumí zpracovat, a proto koluje v krvi. 

V rozvinutějším stadiu je obvykle prvním podezřelým jevem změna močení. Dítě se začne pomočovat i v době, kdy už zvládá kontrolovat vlastní hygienu. V takových chvílích rodiče přirozeně přemýšlí i o jiných příčinách, například psychologických, a hledají řešení. Zkoušejí s dítětem více komunikovat, ale pomočování pokračuje.

Hlavní nápovědou dětské cukrovky je větší žíznivost dítěte a roztáčející se spirála stále rostoucí žízně a častějšího močení. Pokud takové příznaky u svého dítěte zpozorujete, měli byste okamžitě navštívit ošetřujícího pediatra dítěte a situaci s ním řešit.


Další příznaky diabetu u dětí

Kromě výše uvedených obtíží mohou dětskou cukrovku signalizovat další příznaky:

 • Acetonový zápach z úst
 • Nechutenství
 • Zvracení, bolest břicha

Proč má cukrovku zrovna naše dítě?

Takovou otázku si klade mnoho rodičů malých diabetiků. U dětí je jen velmi vzácný diabetes 2. typu, který je částečně způsoben obezitou a nezdravým životním stylem. Ačkoliv i diabetes 2. typu se u dětí vzácně vyskytuje, v naprosté většině se u dětí jedná o diabetes 1. typu. Ten je vrozený a je naprosto vyloučené, že by za něj dítě nebo jeho rodiče nesli jakoukoliv vinu.

Co je diabetes 1. typu

Cukrovka 1. typu neboli také diabetes mellitus 1. typu je vrozené autoimunitní onemocnění, při kterém organismus přestane produkovat inzulin, tedy hormon, který se podílí na hospodaření s glukózou a udržování její optimální hladiny v krvi.

To zjednodušeně znamená, že při nedostatku inzulinu každé jídlo enormně vychýlí hladinu krevního cukru, která pak ovlivní celou řadu dalších pochodů v organismu. Neléčený diabetes zasahuje negativně:

 • Kondici cévních stěn a celý kardiovaskulární systém
 • Kondici vnitřních orgánů, např. přetížené ledviny v důsledku intenzivního močení
 • Úroveň soustředění v souvislosti s kolísáním únavy
 • Nervový systém, problémy s vnímáním bolesti
 • Kvalitu zraku
 • Další orgány

V dnešní době je však při zachování pravidelných pediatrických prohlídek poměrně raritní, aby cukrovka 1. typu u dítěte zůstala nepovšimnuta a nedošlo k její včasné diagnóze a následné léčbě inzulinem.


Diabetes a dětský pacient

Velmi záleží na tom, jak zodpovědně a důsledně se rodina postaví k diabetickému režimu. Každodenní kompenzace diabetu představuje pro dítě a celou rodinu značnou psychickou zátěž. Na podporu rodičů malých diabetiků funguje v Česku mimo jiné projekt Dětská diabetologie.   

Na vzniku diabetu 1. typu se významně podílí dědičnost, ačkoliv se může nově vyskytnout i v rodině, kde dosud v rodinné anamnéze chyběla.

Cukrovka prvního typu postihuje statisticky 16–18 dětí na 100 000 obyvatel a objevuje se u dětí školního věku, ale též u předškolních dětí, batolat a vzácněji kojenců.

Proč se vrozený diabetes 1. typu objevuje v různém věku?

Cukrovka 1. typu vzniká úbytkem tzv. beta-buněk v milionech mikroskopických ostrůvků ve slinivce břišní. Liší se však rychlost toho úbytku. To znamená, že zatímco někomu se beta-buňky vytratí až po několika desetiletích života, jinému třeba už několik měsíců po narození. Často se cukrovka 1. typu naplno projeví po prodělání rozsáhlejšího onemocnění, ošklivé chřipky nebo angíny. Infekce jednoduše uspíší zánik beta-buněk v důsledku oslabení organismu.


Jaké jsou možnosti léčby diabetu

Diabetes 1. typu lze za určitých podmínek léčit, a to transplantací slinivky či samotných tzv. Langerhansových ostrůvků, ne vždy je to však možné. Dobrou zprávou je, že kompenzace diabetu je v dnešní době předmětem mnoha inovací a péče o diabetického pacienta je na daleko vyšší úrovni co do kvality i komfortu. Pro určité skupiny pacientů jsou tak vhodné například:

 • Kontinuální monitory glykémie (CGM), které umožňují pohodlně sledovat vývoj glykémie v reálném čase a adekvátně reagovat přizpůsobením dávky inzulinu.
 • Moderní inzulinové pumpy mohou na základě přesných dat z CGM automaticky upravovat dávku inzulinu.

Výhledově technologie směřuje ke kombinovanému přístroji, který integruje oba systémy v jednu plně automatickou pomůcku.

Celoživotní kompenzace diabetu spočívá v užívání inzulinu. Je zapotřebí osvojit si přesná pravidla aplikace inzulinu s ohledem na plánované jídlo i pohybovou aktivitu. Takové schéma pomohou nastavit lékař diabetolog či diabetologická sestra.

Články k tématu Jak poznat diabetes u dítěte?

 • Co je těhotenská cukrovka, jak se léčí a proč vzniká

  Co je těhotenská cukrovka, jak se léčí a proč vzniká

  · 4 minuty čtení
  • Babyclub

  Každá těhotná žena v Česku dostane od svého gynekologa doporučení k vyšetření na těhotenskou cukrovku, známému také pod zkratkou OGTT. Jedná se orální glukózový toleranční test. Jak toto vyšetření probíhá a proč se v těhotenství provádí, zodpovíme v našem článku.

 • Kojení – šance, která se neopakuje

  Kojení – šance, která se neopakuje

  · 4 minuty čtení
  • Babyclub

  Setkání s nově narozeným dítětem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči.

 • Jak na: Cestování s malými dětmi

  Jak na: Cestování s malými dětmi

  · 3 minuty čtení
  • Babyclub

  Zapářka v dětské autosedačce, nachlazení z klimatizace, opruzeniny a neutichající pláč během cesty. Nic z toho rozhodně nechcete. Jak tomu předejít? Jak se připravit před cestou a jaká opatření přijmout během cesty?