Jak rozpoznat a léčit lipom u psa?
Všimli jste si na těle svého psího kamaráda měkké, kulaté bulky? S největší pravděpodobností se jedná o lipom. Lipomy – známé také jako tukové bulky, boule nebo hrudky – patří mezi nejčastější nezhoubné nádory u psů. V tomto článku se dozvíte, jak lipomy rozpoznat, co je způsobuje, jak probíhá jejich diagnostika a kdy je potřeba léčba.

Obsah článku
Obsah článku
Co je to lipom?
Lipomy jsou nezhoubné nádory tvořené tukovou tkání, které se nejčastěji vyskytují pod kůží. Jsou měkké, elastické a dají se prsty snadno posouvat. Rostou pomalu a obvykle nezpůsobují bolest – v závislosti na umístění ale mohou psovi ztěžovat pohyb nebo utlačovat okolní tkáně. Lipomy se objevují převážně u starších a obézních psů. I když většinou nepředstavují vážné zdravotní riziko, je vhodné je pravidelně sledovat a v případě potřeby řešit. Velikost bulky závisí na množství tuku, které obsahuje – některé tukové boule mohou být opravdu velké a dosáhnout až velikosti psí hlavy. Psi s nadváhou mívají sklony k tvorbě větších tukových boulí, ty se ale po zhubnutí obvykle zmenší.
Související kategorie produktů:
Příčiny vzniku lipomů u psů
Přesná příčina vzniku tukových hrudek u psa není známa, ale k nejčastějším rizikovým faktorům patří:
Příznaky lipomů u psů
Hlavním příznakem lipomu je měkká bulka dobře hmatatelná přímo pod kůží. Většinou je kulatá nebo oválná, někdy může být nepravidelná nebo výrazně vystupující. Lipomy jsou buď pevně přisedlé k hlubším strukturám, častěji se s nimi ale dá lehce pohybovat.
Nejčastěji se objevují na břiše, hrudníku, bocích nebo končetinách psa, ale mohou se vyskytnout prakticky kdekoliv – i na vnitřních orgánech. Obvykle nebývají bolestivé a jejich velikost může být různá. V každém případě je vhodné pro jistotu navštívit veterináře. Občas se stane, že v tukové tkáni může být zakomponovaný i jiný druh nádoru.
Diagnostika lipomů u psů
Nejběžnějším způsobem diagnostiky lipomu je aspirační biopsie tenkou jehlou (FNAB). To je jednoduchý, rychlý a málo invazivní zákrok, při kterém se jemnou jehlou odebere vzorek buněk k mikroskopickému vyšetření. V některých případech může veterinář doporučit i klasickou biopsii (v rámci odstranění lipomu).
Léčba lipomů u psů
Většina lipomů nemá vliv na celkové zdraví psa – stačí je pravidelně sledovat a není nutná žádná léčba. Chirurgické odstranění se zvažuje v těchto případech:
- bulka je příliš velká,
- rychle roste,
- omezuje psa v pohybu,
- způsobuje nepohodlí.
Prognóza pro psy s lipomem
Prognóza pro psy s lipomem je velmi dobrá. Lipomy jsou nezhoubné a po odstranění se většinou nevracejí. U některých psů se ale v průběhu času objevují nové tukové bulky, proto je důležité chodit na pravidelné kontroly k veterináři. Pravidelné kontroly, zdravá strava a udržování optimální hmotnosti přispívají nejen k prevenci lipomů, ale i k celkovému zdraví vašeho psího parťáka.