Přeskočit na hlavní obsah

Ječné zrno - příznaky a léčba

6. 3. 2025 · 5 minut čtení
Zdraví a prevence Oči

Ječné zrno v oku je zánětlivé onemocnění na očním víčku. Vzniká ucpáním mazové žlázky na okraji horního či dolního očního víčka, nahromaděním mazu a přemnožením bakterií a vznikem bolestivého zánětu. Je ječné zrno nakažlivé a jak se léčí? Více se dočtete v našem článku.

Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Ječné zrno - příznaky a léčba

Co je to ječné zrno?

Ječné zrno (odborně hordeolum) je bolestivá bulka, která se obvykle tvoří na okraji očního víčka. Vypadá jako malý červený pupínek, který se může zvětšovat a naplňovat hnisem. Jedná se o nejčastější zánětlivé onemocnění očního víčka. Způsobují ho bakterie nejčastěji ze skupiny stafylokoků. Proto se objevuje především při oslabení obranyschopnosti organismu, nedostatečné hygieně (dotýkaní očí nebo manipulace s kontaktními čočkami znečištěnýma rukama), při zvýšené námaze očí, po nedůkladném odlíčení, při používání nevhodné kosmetiky, v souvislosti s hormonálními změnami nebo s jiným onemocněním např. cukrovka, rosacea. Postihuje muže, ženy i děti. 

Příznaky ječného zrna

Příznaky ječného zrna zahrnují kromě bulky na víčku nebo v koutku oka také otok, bolest, horkost, začervenání a může se objevit i svědění oka nebo pocit cizího tělesa voku. Ječné zrno na víčku zvyšuje tlak na oko a může vyvolat dojem zastřeného vidění. Po několika dnech obvykle samo praskne, hnis se vyplaví a místo se zahojí. Výjimečně může dojít k rozšíření zánětu i dále, do slzných žláz, což se projevuje otokem a silnou bolestivostí.

Proč se dělá ječné zrno?
Ječné zrno vzniká ucpáním mazové žlázky a jejím následným zanícením, obvykle kvůli bakteriální infekci. Mezi rizikové faktory patří špatná hygiena, časté sahání do očí, oslabená imunita, používání prošlé kosmetiky nebo kontaktních čoček bez dostatečné péče.

Ječné zrno a infekčnost

Ječné zrno je nejčastěji způsobeno bakterií Staphylococcus aureus neboli zlatým stafylokokem. Přestože se nejedná o vysoce nakažlivé onemocnění, infekce se může přenést, zejména při kontaktu s hnisavým obsahem z otevřeného zrna. Riziko přenosu hrozí také při používání společných ručníků nebo kosmetiky. Klíčová je proto pečlivá hygiena – pravidelné mytí rukou a nedotýkání se očí.

Léčba

Ječné zrno obvykle nevyžaduje speciální léčbu, do několika dní samo praskne a nepředstavuje pro náš zrak vážné nebezpečí. Speciální kapky nebo masti na ječné zrno neexistují, vhodné jsou přípravky na podrážděné oči s dezinfekční složkou. Nesnažte se zbavit ječného zrna mnutím oka, škrábáním nebo vymačkáváním, můžete tím celý zánět ještě zhoršit. V případě pokročilého zánětu může lékař předepsat oční kapky nebo mast s antibiotiky.

Kdy navštívit lékaře?
Při silné bolesti se raději obraťte na lékaře. Vyhledejte jej také v případě potíží trvajících déle než 7 až 10 dní a při opakujících se zánětech. 

Co na ječné zrno?

Kromě aplikace očních přípravků je velmi přínosné přikládání vlhkých teplých obkladů, např. gázový čtverec namočený do teplého heřmánkového vývaru, ohřáté borové vody nebo odvaru ze světlíku lékařského. Po vyprázdnění hnisu je doporučena aplikace studených obkladů, které víčko zklidní. Obecně se dále doporučuje výživa bohatá na vitaminy B a klidový režim. Je také vhodné vynechat nošení kontaktních čoček, dokud se infekce nevyléčí.

Vlčí zrno

Vlčí zrno (chalazion) je zánět způsobený ucpáním vývodu hlouběji uložených Meibomových žlázek, které se nachází v tzv. tarzální ploténce víčka – to je pevná, ale pružná struktura uvnitř horního a dolního víčka, která mu dodává tvar a tuhost. Právě zde se nachází žlázky produkující lipidovou složku slz, která zabraňuje nadměrnému odpařování slzného filmu. V akutní fázi se vlčí zrno projevuje zarudnutím, bolestivostí a otokem víčka, a to výrazněji než ječné zrno. Může být postiženo více žlázek najednou. Pokud zánět přejde do chronické fáze, vzniká nebolestivá, pomalu rostoucí bulka – cysta (chalazion), kterou je obvykle nutné chirurgicky odstranit.

Ječné zrno a vlčí zrno – rozdíl

Oba problémy se objevují na víčku, ale liší se příčinou, průběhem i vzhledem. Ječné zrno často praskne a vyléčí se samo, zatímco vlčí zrno může vyžadovat lékařské ošetření.

  • Ječné zrno je akutní infekční zánět folikulů řas nebo žlázek na okraji víčka. Je bolestivé, zarudlé a hnisavé.
  • Vlčí zrno začíná podobně, ale jedná se o ucpání Meibomovy žlázky v tarzální ploténce víčka. Může se objevit kdekoliv na víčku. V akutní fázi je rovněž bolestivé a oteklé, ale v chronickém stádiu bývá nebolestivé a bez zarudnutí. 
Ječné zrno a nošení kontaktních čoček
Váš oční lékař může doporučit, abyste přerušili nošení kontaktních čoček, dokud se infekce nevyléčí.

Zapouzdřené ječné zrno

V některých případech se může z původně bolestivého ječného zrna stát chronický, zapouzdřený útvar, který zůstane na víčku i po odeznění zánětu. V tomto stadiu se infekce sama zklidní, ale zůstává tuhý zbytek – podobný vlčímu zrnu.
Zapouzdřená zrna obvykle nereagují na běžnou domácí léčbu a mohou rušit jak esteticky, tak mechanicky – např. při mrkání. V takových případech je nutné odborné odstranění v ambulanci očního lékaře. Tento drobný chirurgický zákrok se obvykle provádí ambulantně v lokální anestezii, a to na vnitřní straně víčka, aby se minimalizovalo viditelné jizvení.

Ječné zrno u dětí

Děti mají k ječnému zrnu větší sklony než dospělí. Často si sahají do očí a zároveň mívají rýmu, při které si utírají nos rukama. Tím si mohou do oka snadno zanést bakterie, hlavně zlatého stafylokoka, který běžně žije v nose a jeho okolí. Navíc mají děti méně vyzrálý imunitní systém, takže si s infekcí hůře poradí. Ječné zrno se u dětí projevuje jako červený, oteklý útvar na víčku, který může bolet, svědit nebo hnisat. Dítě si může stěžovat na pocit písku v oku, slzení nebo rozmazané vidění. Někdy se přidá i mírně zvýšená teplota.

Ječné zrno u dětí a léčba

Základem léčby jsou vlhké teplé obklady a zvýšená hygiena. Použít můžete gázové čtverce, větší kosmetické tamponky nebo obvazovou vatu. Přikládá se několikrát denně na 10 minut. Dítěti je potřeba vysvětlit, že si nemá oči mnout ani sahat na víčko. Pokud se stav nezlepší do 3 až 5 dnů, je vhodné navštívit pediatra nebo očního lékaře. Lékař může předepsat antibiotickou mast nebo kapky. Domácí vymačkávání ječného zrna je nevhodné a může situaci zhoršit.

Jak se rychle zbavit ječného zrna?
K nejúčinnějším metodám patří pravidelné teplé obklady. Pokud se ječné zrno do týdne nezlepší nebo se naopak zhorší, je vhodné navštívit lékaře. Nepokoušejte se o propíchnutí nebo vymačkání. Obklady můžete doplnit aplikací zklidňujících očních kapek s dezinfekční složkou.

Režimová a preventivní opatření

Ječné zrno je infekční, proto je v průběhu onemocnění nutné dbát na zvýšenou hygienu. Ta je i základem prevence. Nedotýkejte se očí neumytýma rukama (hlavně u dětí), nesdílejte předměty osobní hygieny, často měňte ručníky, důkladně odličujte dekorativní kosmetiku a při manipulaci s kontaktními čočkami dbejte zvýšené hygieny a pravidelně je měňte. Vyvarujte se pobytu v prašném prostředí a v klimatizovaných budovách. Také nadměrně nenamáhejte zrak, při práci s počítačem si dělejte pravidelné přestávky, snažte se více mrkat a dbejte na dostatečné osvětlení.  

Zklidnit podrážděné oko

Články k tématu Ječné zrno - příznaky a léčba

O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou ráda pracovala, jsem věděla již na základní škole a nikdy jsem této volby nelitovala. Jasně, že to není vždy snadné, některé dny jsou opravdu náročné. Přesto vidím v práci v lékárně smysl, my lékárníci jsme takoví snadno dostupní zdravotní rádci. A protože ne vždy můžete mít nějakého lékárníka po ruce, jsem moc ráda, že můžu tvořit texty do naší on-line poradny. Jsem maminkou dvou malých sportovců, a i já ve svém volném čase ráda sportuji. Proto jsou mi nejbližší témata dětských nemocí, úrazů, pohybové medicíny a jako ženě i péče o pleť a dermokosmetika.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Radka Grec
Mgr. Radka Grec
Od malička mi lékárna voněla. Často jsem do ní chodila pro letáčky, za kapesné jsem si kupovala hroznové cukry a vitaminy, později i kosmetiku. To, že bych v lékárně jednou...
Číst více od autora

Upozornění