Ječné zrno - příznaky a léčba
Ječné zrno v oku je zánětlivé onemocnění na očním víčku. Vzniká ucpáním mazové žlázky na okraji horního či dolního očního víčka, nahromaděním mazu a přemnožením bakterií a vznikem bolestivého zánětu. Je ječné zrno nakažlivé a jak se léčí? Více se dočtete v našem článku.
Obsah článku
Co je to ječné zrno?
Ječné zrno (odborně hordeolum) je bolestivá bulka, která se obvykle tvoří na okraji očního víčka. Vypadá jako malý červený pupínek, který se může zvětšovat a naplňovat hnisem. Jedná se o nejčastější zánětlivé onemocnění očního víčka. Způsobují ho bakterie nejčastěji ze skupiny stafylokoků. Proto se objevuje především při oslabení obranyschopnosti organismu, nedostatečné hygieně (dotýkaní očí nebo manipulace s kontaktními čočkami znečištěnýma rukama), při zvýšené námaze očí, po nedůkladném odlíčení, při používání nevhodné kosmetiky, v souvislosti s hormonálními změnami nebo s jiným onemocněním např. cukrovka, rosacea. Postihuje muže, ženy i děti.
Příznaky ječného zrna
Příznaky ječného zrna zahrnují kromě bulky na víčku nebo v koutku oka také otok, bolest, horkost, začervenání a může se objevit i svědění oka nebo pocit cizího tělesa voku. Ječné zrno na víčku zvyšuje tlak na oko a může vyvolat dojem zastřeného vidění. Po několika dnech obvykle samo praskne, hnis se vyplaví a místo se zahojí. Výjimečně může dojít k rozšíření zánětu i dále, do slzných žláz, což se projevuje otokem a silnou bolestivostí.
Co na ječné zrno?
Ječné zrno obvykle nevyžaduje speciální léčbu, do několika dní samo praskne a nepředstavuje pro náš zrak vážné nebezpečí. Speciální kapky nebo masti na ječné zrno neexistují, ideální léčbou jsou přípravky na podrážděné oči s dezinfekční složkou. Nesnažte se zbavit ječného zrna mnutím oka, škrábáním nebo vymačkáváním, můžete tím celý zánět ještě zhoršit. V případě pokročilého zánětu může lékař předepsat i oční kapky nebo mast s antibiotiky.
Dalším způsobem, jak se rychleji zbavit ječného zrna, je přikládání teplých obkladů, např. obvaz namočený do horkého heřmánkového vývaru, borové vody nebo odvaru ze světlíku lékařského.
Režimová a preventivní opatření
Ječné zrno je infekční, proto je v průběhu onemocnění nutné dbát na zvýšenou hygienu. Ta je i základem prevence. Nedotýkejte se očí neumytýma rukama (hlavně u dětí), nesdílejte předměty osobní hygieny, často měňte ručníky, důkladně odličujte dekorativní kosmetiku a při manipulaci s kontaktními čočkami dbejte zvýšené hygieny a pravidelně je měňte. Vyvarujte se pobytu v prašném prostředí a v klimatizovaných budovách. Také nadměrně nenamáhejte zrak, při práci s počítačem si dělejte pravidelné přestávky, snažte se více mrkat a dbejte na dostatečné osvětlení.