Ječné zrno: Jak vzniká a jak ho léčit?

29. 7. 2020 · 2 minuty čtení
 • Zdraví a prevence

Ječné zrno způsobují bakterie – nejčastěji ze skupiny stafylokoků. Proto se objevujepředevším při oslabení obranyschopnosti organismu, nedostatečné hygieně (dotýkaní očí nebo manipulace s kontaktními čočkami znečištěnýma rukama), při zvýšené námaze očí, po nedůkladném odlíčení, připoužívání nevhodné kosmetiky, v souvislosti s hormonálními změnami nebo s jiným onemocněním – např. cukrovka, rosacea. 

Příznaky ječného zrna zahrnují kromě bulky na víčku nebo v koutku oka také otok, bolest, horkost, začervenání a může se objevit i svědění oka nebo pocit cizího tělesa v oku. Ječné zrno na víčku zvyšuje tlak na oko a může vyvolat dojem zastřeného vidění.Po několika dnech obvykle samo praskne, hnis se vyplaví a místo se zahojí.  

Výjimečně může dojít k rozšíření zánětu i dále, do slzných žláz, což se projevuje otokem a silnou bolestivostí. Proto se při silné bolesti raději obraťte na lékaře. Vyhledejte jej také v případě potíží trvajících déle než 7-10 dní a při opakujících se zánětech. 

Co na ječné zrno?

Ječné zrno obvykle nevyžaduje speciální léčbu, do několika dní samo praskne a nepředstavuje pro náš zrak vážné nebezpečí.Speciální kapky nebo masti na ječné zrnoneexistují, ideální léčbou jsou přípravky na podrážděné oči s dezinfekční složkou.Nesnažte se zbavit ječného zrna mnutím oka, škrábám nebo vymačkáváním, můžete tím celý zánět ještě zhoršit. V případě pokročilého zánětu může lékař předepsat i oční kapky nebo mast s antibiotiky. 

Dalším způsobem, jak se rychleji zbavit ječného zrna, je přikládání teplých obkladů, např. obvaz namočený do horkého heřmánkového vývaru, borové vody nebo odvaru ze světlíku lékařského.Co dalšího pomáhá na ječné zrno,je výživa bohatá na vitaminy Ba klidový režim. 

Režimová a preventivní opatření 

Ječné zrno je infekční, proto je v průběhu onemocnění nutné dbát na zvýšenou hygienu. Ta je i základem prevence. Nedotýkejte se očí neumytýma rukama (hlavně u dětí), nesdílejte předměty osobní hygieny, často měňte ručníky, důkladně odličujte dekorativní kosmetiku a při manipulaci s kontaktními čočkami dbejte zvýšené hygieny a pravidelně je měňte. Vyvarujte se pobytu v prašném prostředí a v klimatizovaných budovách. Také nadměrně nenamáhejte zrak – při práci s počítačem si dělejte pravidelné přestávky, snažte se více mrkat a dbejte na dostatečné osvětlení.  

Články k tématu Ječné zrno: Jak vzniká a jak ho léčit?

 • Zánět spojivek – přiznaky a léčba

  Zánět spojivek – přiznaky a léčba

  · 5 minut čtení
  • Alergie
  Hlavním projevem, který upozorní na zánět spojivek, je výrazné zarudnutí očí a hnisavá či vodnatá sekrece z očí. Zánět spojivek (konjunktivitida) je nejčastěji infekčního původu, může ale také souviset s poraněním nebo podrážděním oka či alergií. „Červené oči“ bývají nezřídka také projevem syndromu suchého oka. Zánět spojivek patří mezi nejběžnější postižení oka, a proto by v domácí ani cestovní...
 • Pálení očí, řezání, pocit cizího tělesa v oku, unavené zarudlé oči – to jsou nejběžnější příznaky stavu, který označujeme jako suché oko. Suché oko je jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé navštěvují oftalmologa. Podívejme se, co za obtížemi stojí a co pro jejich zlepšení můžete udělat sami.
 • Co způsobuje noční pocení a kdy navštívit lékaře?

  Co způsobuje noční pocení a kdy navštívit lékaře?

  · 7 minut čtení
  • Zdraví a prevence
  • Pocení
  Noční pocení neboli noční hyperhidróza je stav, kdy se v noci vzbudíte a pyžamo a lůžkoviny máte nasáklé potem. Noční pocení má často banální příčinu, jako jsou nevhodné podmínky pro spaní, může ale upozornit i na závažné zdravotní problémy.