Bolest krku u dětí - příznaky a léčba

22. 1. 2019 · 4 minuty čtení
Bolest v krku doprovázená otokem, zčervenáním nebo bílými potahy v oblasti krčních mandlích se označuje jako angína (tonzilida).

Jedná se o infekční zánět mandlí, který bývá způsoben bakteriemi, viry a někdy i kvasinkami.  Virové angíny se u dětí projevují častěji jako běžné nachlazení a je třeba je léčit symptomaticky. Pokud se však jedná o bakteriální angínu (hnisavá angína) je třeba již přistoupit k léčbě antibiotiky. Původcem hnisavých angín bývají nejčastěji streptokoky.  Pamatujte vždy na to, že se jedná o infekční onemocnění a šíří se kapénkovou cestou. Inkubační doba angíny je 2-5 dní.

Viry nebo bakterie?

 • U kojenců se bakteriální streptokoková angína vyskytuje velmi vzácně. V případě bílých potahů se jedná spíše o kvasinkové onemocnění tzv. moučnivku neboli soor.

 • U dětí do 3 let se spíše vyskytují virové angíny doprovázející běžná nachlazení.

 • U dětí předškolního a školního věku jsou již častější i bakteriální angíny. Je to dané jednak tím, že krční mandle se vyvíjejí a jednak tím, že se děti pohybují v kolektivu, kde se snadněji infekce šíří.

Příznaky virové a bakteriální angíny na počátku onemocnění bývají stejné a je obtížné rozpoznat, o jaký typ angíny se jedná.  Mnohdy lékaři
angína
vyčkají 2-3 dny a podle stavu se pak přiklání k té dané léčbě. K rozpoznání virové angíny od bakteriální nám mohou pomoci krevní testy nebo výtěr z krku.

Virová angína

 • Virová angína bývá projevem virového nachlazení. Ditě si stěžuje na škrábání a bolest v krku, která bývá intenzivnější po ránu a při polykání. Mandle jsou zvětšené, zarudlé a mohou se vyskytovat lehké bílé povláčky na mandlích. Děti jsou mrzuté, plačtivé, trpí nechutenstvím a více sliní. Současně s bolestí v krku se objevuje zvýšená teplota, rýma a kašel, ale mohou se objevit i bolesti bříška, nevolnost, bolesti hlavy.

 • Léčba virové angíny vychází z projevů onemocnění. Teplotu tlumíme léky proti teplotě, bolest v krku zmírníme podáním lokálně antisepticky a protizánětlivě působících roztoků nebo sprejů nebo cucáním desinfekčních pastilek (starší děti). Vždy je nutné po aplikaci 20-30 min nejíst a nepít, aby došlo k dostatečnému působení účinné látky na sliznici.

Bakteriální angína

 • U hnisavé bakteriální angíny je projev zpočátku podobný jako u virové, ale po 2-3 dnech se stav nezlepšuje, spíše zhoršuje. Bolest v krku neustupuje, může vystřelovat až do ucha, na mandlích se tvoří bílé až žluté plaky (čepy). Teplota neklesá, naopak se vyskytuje až horečka se zimnicí. Dítě těžce polyká, odmítá jídlo a pití, sliní a huhňá z důvodu silného otoku. Rovněž nepodceňujte bolesti bříška a zvracení.

 • Pokud nám krevní testy nebo výtěr z krku potvrdí přítomnost bakterie (nejčastěji streptokoka) je na místě léčba antibiotiky. Léčba bakteriální angíny musí být dostatečná 7-10 dni, antibiotika je třeba užívat v přesně daných intervalech a nikdy léčbu bez vědomí lékaře nepřerušovat!

Spálová angína

 • Spálová angína je jedna z bakteriálních angín, která je způsobena streptokoky skupiny A, které produkuji erytrogenní toxin, který je zodpovědný za typickou spálovou vyrážku.

 • Zpočátku se spálová angína projevuje jako každá angína. Mnohdy jí předchází bolení bříška v oblasti podbřišku, zvracení a bolesti hlavy. Typické však pro spálovou angínu je povleklý jazyk, který se začne po 2-3 dnech olupovat a má malinově červenou barvu s vystouplými chuťovými pohárky. Dalším typickým příznakem je kožní vyrážka, která se objevuje již druhý den. Vyrážka je červená, zpočátku na bříšku a postupně se rozšiřuje do slabin a vnitřní stranu stehen. Kůže bývá drsná a nemusí vždy svědět. Kůže se po několika týdnech začne olupovat. Tváře bývají červené, avšak bledé kolem úst.

 • Léčba spočívá vždy v podání antibiotik.

Klidový režim

 • Při užívání antibiotik vždy dbejte na rady lékaře a lékárníka, dodržujte pravidelné dávkování antibiotik.

 • V průběhu léčby antibiotiky podpořte imunitní i trávicí systém dítěte podáváním probiotik, vždy dodržuje 2-3 hod rozestup mezi přípravky.

 • U větších dětí při bolesti v krku aplikujte roztoky ke kloktání nebo spreje, event. pastilky ke zmírnění bolesti i při současné léčbě antibiotiky (zejména z počátku léčby)

 • Dodržujte klidový režim a ještě alespoň týden po dobrání antibiotik dítě vyvarujte zvýšené fyzické aktivitě.

 • Dodržujte u dítěte pitný režim, stačí méně, ale častěji pít (bylinkové čaje, vývary).


 • Bolest v krku

Články k tématu Bolest krku u dětí - příznaky a léčba

 • Bolest hlavy – příčiny a léčba

  Bolest hlavy – příčiny a léčba

  · 7 minut čtení
  Jen těžko bychom hledali člověka, kterého nikdy nebolela hlava. Bolest hlavy je jedním z nejrozšířenějších zdravotních problémů, s nímž se čas od času musíme vypořádat.
 • Menstruační bolesti - co pomáhá?

  Menstruační bolesti - co pomáhá?

  · 7 minut čtení
  Menstruační bolesti (dysmenorea) se projevují křečemi v podbřišku, bolestmi hlavy, křížové oblasti i nevolností. Častěji se vyskytují u mladých dívek a žen, které dosud nemají děti. Jak menstruační bolesti vznikají a co pomůže, aby vás omezovaly co nejméně?
 • Zánět středního ucha patří mezi běžná onemocnění dětského věku, potkat může ale i dospělé. Zpravidla se rozvíjí při infekci horních cest dýchacích. Co se při zánětu středního ucha děje, jak se léčí a kdy jít s dítětem na pohotovost?