Menstruační kalhotky – jak fungují a jak je používat?

2. 3. 2024 · 4 minuty čtení

Už jste slyšela o menstruačních kalhotkách? Jedná se o praktickou a ekologickou variantu běžných ženských hygienických pomůcek. V našem článku se dozvíte, jak se menstruační kalhotky fungují, jak se používají a proč stojí za to je vyzkoušet.

Menstruační kalhotky – jak fungují a jak je používat?

Co jsou to menstruační kalhotky?

Prací menstruační kalhotky jsou stále populárnější alternativou klasických hygienických pomůcek pro ženy, tedy menstruačních vložek, tamponů i kalíšků. Podobně jako menstruační kalíšky jsou i kalhotky určeny k opakovanému použití – běžná životnost udávaná výrobci se pohybuje mezi 2 až 3 roky, což odpovídá asi stu pracích cyklů.

Související kategorie produktů:

Jak se používají menstruační kalhotky?

Menstruační kalhotky se nosí jako běžné kalhotky. Mohou je používat bez výjimky úplně všechny ženy. Hodí se jak pro silnou, tak pro slabou menstruaci – stačí vybrat vhodný produkt podle síly krvácení. Často je ženy využívají při sportování, oblíbené jsou mezi běžkyněmi. Vhodné jsou na noc i na denní nošení.

Předností je všestranné využití. Pořídit si je mohou mladé dívky po nástupu menstruace, dají se používat i po porodu, během šestinedělí nebo při lehké inkontinenci.  

Proč začít používat menstruační kalhotky?

Menstruační kalhotky jsou kromě pohodlí pro nositelky také velmi ceněny z ekologických důvodů – bezodpadové produkty jsou v současné době velmi prospěšnou a uvědomělou volbou. Důvody, proč začít používat menstruační kalhotky, si můžeme shrnout takto:

 • Žádný odpad během menstruace
 • Diskrétnost – mění se jednou za 8 až 12 hodin a není tedy třeba složitých manévrů „s přebalováním“ v práci, ve škole či na cestách.
 • Prodyšnost – jsou z prodyšných materiálů, nehrozí riziko zapaření jako u menstruačních vložek.
 • Vynikající savost – savost i při velmi malé tloušťce absorpční vrstvy – pocit při nošení se neliší od běžného prádla.
 • Skvěle drží na svém místě – menstrauční kalhotky výborně přiléhají.
 • Absorpční vrstva má antibakteriální úpravu.
 • Oproti tamponům nehrozí riziko toxického šoku.
 • Dostupnost v různých střizích (bikiny, klasika do pasu, kulotky), velikostech a barvách.
Je materiál menstruačních kalhotek dostatečně kvalitní a spolehlivý?
Menstruační kalhotky jsou vyráběny z vysoce kvalitních a sofistikovaných materiálů, které zajistí pohodlí při nošení, dokonalou ochranu proti protečení a zároveň pocit čistoty a svěžesti.
Praní menstruačních kalhotek
K praní používejte ideálně šetrné a tekuté gelové přípravky.

Jak pečovat o menstruační kalhotky?

Péče o menstruační kalhotky je velmi jednoduchá, zde jsou základní pravidla:

 • Kalhotky ihned po použití propláchněte ve studené vodě a poté vyperte v pračce, můžete bez obav společně s ostatním prádlem.
 • Perou se obvykle při 40 °C – bakterie a nečistoty se vyperou i při nízkých teplotách. Dostupné jsou i menstruační kalhotky pratelné do 60 °C.
 • Důležité je nepoužívat aviváž, která by mohla narušit absorpční vlastnosti kalhotek.
 • Stejně tak nesušte kalhotky v sušičce, nepoužívejte bělicí prostředky a nežehlete.
 • K praní používejte ideálně šetrné tekuté gelové přípravky.
Jak moc se menstruační kalhotky vyplatí finančně?
I přes počáteční vyšší investici se v delším horizontu používání pracích menstruačních kalhotek finančně vyplatí. Obecně platí, že životnost kalhotek se pohybuje v rozmezí 2–3 roky. Pokud se o ně budete dobře starat, můžou vám vydržet i déle.

Často kladené otázky

Hodí se menstruační kalhotky i na noc?
Lze používat menstruační kalhotky po porodu?
Z jakého materiálu jsou vyrobeny menstruační kalhotky?
Mám kombinovat i s dalšími pomůckami?
Je vhodné použití menstruačních kalhotek při silné menstruaci?


Články k tématu Menstruační kalhotky – jak fungují a jak je používat?

 • Reprodukční schopnost žen je oproti mužům dosti ošizena, jelikož k otěhotnění může dojít pouze v určitých momentech. Základem tohoto okamžiku je právě ovulace. Znát své tělo a vědět, kdy ovulace probíhá, je pro ženy, které chtějí miminko, velmi důležité. Dochází při ní k uvolnění zralého vajíčka, a nastává tak největší šance na otěhotnění. Jak ovulaci poznat, jak dlouho trvá i jak fungují ovulační...
 • Měsíc co měsíc ženy na celé planetě řeší, jak se ve dny menstruace o sebe postarat. Poslední dobou stále víc a víc kladou důraz na přirozenou péči. Jaké jsou možnosti?
 • Menstruační bolesti - co pomáhá?

  Menstruační bolesti - co pomáhá?

  · 7 minut čtení
  Menstruační bolesti (dysmenorea) se projevují křečemi v podbřišku, bolestmi hlavy, křížové oblasti i nevolností. Častěji se vyskytují u mladých dívek a žen, které dosud nemají děti. Jak menstruační bolesti vznikají a co pomůže, aby vás omezovaly co nejméně?