Molusky – jak na ně?

13. 5. 2019 · 3 minuty čtení
 • Děti
Našli jste svému dítěti na těle puchýřek podobný malé bradavičce? Nezoufejte, jedná se pravděpodobně o moluska - virové onemocnění kůže, které postihuje nejčastěji děti předškolního a školního věku.

Malé puchýřky tělové barvy připomínající malé bradavičky se mohou objevit kdekoliv na těle jednotlivě nebo ve shlucích. Spíše ohroženi jsou pacienti s oslabenou imunitou.

Jak molusky poznáme?

Molusky jsou malé kožní výrůstky barvy kůže, světle růžové, ale i nažloutlé. Na rozdíl od bradavic mají pravidelný polokulovitý tvar s propadlým důlkem uprostřed. Velikost bývá 1 – 6mm. Moluska nejsou bolestivá, ale mohou svědět, což vede pacienty ke škrábání a tím pádem k rozšíření infekce na jiná místa na těle.  Při zmáčknutí lze z moluska vytlačit bělavou tekutinu  - molusková tělíska, což jsou buňky s obsahem viru.

Nejčastěji se vyskytují v oblasti obličeje a krku a dále v tzv. zapářkových lokalitách (v podpaží, kolenních jamkách, tříslech a také v okolí genitálii a řitního otvoru). Častěji se vyskytují u dětí s atopickým ekzémem a u pacientů s oslabenou imunitou.

Co je příčinou?

Původcem této infekce je Molluscum contagiosum virus (MCV) patřící do skupiny poxvirů. Existují 4 typy tohoto viru MCV 1-4, přičemž typ 1 a 2 se vyskytují zejména u dospělých. 

Jak se molusky přenáší? Moluska

Nejčastěji jsou postiženy děti, které se pohybují v dětských kolektivech. K nákaze dochází kontaktem s virem a to buď přímo z léze kontaminované osoby, nebo kontaktem s kontaminovanými předměty (ručníky, žínky, hračky, oblečení, plovací pomůcky, sedátka aj.). Jelikož se virus šíří i ve vodě, je velmi častým místem kontaminace veřejný bazén. Po těle si dítě může roznést moluska dále tzv. autoinokulací, kdy si roznesou virus z rozškrábaného místa na jiné. U dospělých osob se mohou moluska přenášet i pohlavním stykem a jejich výsev je pak častější v oblasti genitálií.

Léčba molusek

K lékaři zajděte vždy, pokud se objeví moluska u dítěte. Hlavním cílem léčby je puchýřků, které se zpravidla provádí pomocí drobných zákroků.

 • Invazivní metodaseškrabování jedná se sice o nepříjemné bolestivé seškrabování moluska lžičkou, ale je jedno z nejrychlejších a účinných metod odstranění moluska. Pro zmírnění bolesti se předem aplikuje krém s lokálním anestetickým účinkem a následně po seškrábnutí musí dojít k desinfekci ranky.

 • Neinvazivní metoda – šetrná metoda pomocí KOH (hydroxidu draselného), který se v koncetraci 5%, 10% bodově aplikuje na moluska nebo zmrazením pomocí tekutého dusíku.

 • Alternativní způsob léčby   propisová tinktura, česnekový výtažek, homeopatika aj.

Doba léčby molusek může být různě dlouhá. Záleží na šíři rozsevu a zvoleném způsobu odstranění. Pro úspěšnou léčbu je také velmi zásadní dodržování všech pokynů lékaře a prevence:

 • Moluska neškrabejte, i když svědí – hrozí riziko přenosu infekce na jiná místa a také zanesení sekundární infekce do ranky

 • Pokud používáte roztoky k domácímu použití, vždy dodržujte návod a při aplikaci chraňte okolní tkáň, nepoužívejte na sliznice a v oblasti obličeje a ekzému a u dětí mladších 2let 

 • Dodržujte správnou osobní hygienu

 • Omezte kontakt s kontaminovanými povrchy a předměty (sauny, bazény, půjčování oděvů a ručníků)

 

zdroj

www.mojezdravi.cz

www.pediatriepropraxi.cz

www.detske-nemoci.zdrave.cz

Články k tématu Molusky – jak na ně?

 • Mateřské mléko je výživově to nejlepší mléko, které svému miminku můžete dopřát, mění průběžně své složení
  přesně tak, jak miminko potřebuje. Bohužel jsou situace, kdy miminka nemohou být kojena, pak nastává chvíle
  vybrat kvalitní umělé mléko.

 • Dětské nemoci – Pátá a šestá nemoc

  Dětské nemoci – Pátá a šestá nemoc

  · 4 minuty čtení

  Pátá a šestá nemoc patří do skupiny méně známých virových dětských nemocí projevující se běžnými projevy nachlazení (teplota, únava, aj.) a kožní vyrážkou. Právě kožní vyrážka vyděsí většinu rodičů, ale není třeba panikařit. Jedná se sice o velmi infekční onemocnění, ale průběh je zvladatelný symptomatickou léčbou a dítě se stává po prodělané nemoci imunní.

 • Neštovice: Příznaky a léčba

  Neštovice: Příznaky a léčba

  · 3 minuty čtení

  Plané neštovice (varicella) patří mezi vysoce infekční virové onemocnění, které postihuje především děti předškolního a školního věku.