Novorozenecká žloutenka

16. 1. 2021 · 5 minut čtení
 • Babyclub

Žloutenka je u novorozenců velmi běžná a částečně se jedná o přirozený proces. Čím se liší jednotlivé příčiny žloutenky a jak se léčí, jsme pro vás sepsali do stručného a srozumitelného článku na Dr.Max BABY.


Rozpad červených krvinek

Červené krvinky jsou nejběžnějšími krevními buňkami, které zabezpečují přenos kyslíku z plic do tkání a zároveň z tkání odvádějí oxid uhličitý. Jejich hlavní složkou je hemoglobin. Pokud se červené krvinky z různých důvodů rozpadnou, hemoglobin je uvolněn a přeměněn na bilirubin. Pokud není bilirubin dostatečně efektivně zpracován a vyloučen z organismu, způsobuje zežloutnutí kůže a sliznic. Zežloutnutí organismu má posloupnou intenzitu, nejvíce „žlutá“ je hlavička a postupně směrem k dolním končetinám zabarvení slábne. Viditelně nažloutlé je i oční bělmo. Dalším příznakem může být i zvýšená spavost dítěte.

Novorozenecká žloutenka se podle příčiny dělí na fyziologickou, tedy přirozenou, a patologickou, tedy chorobnou. Ačkoliv nejčastější je ta fyziologická, vždy je nezbytné důkladně vyloučit možné patologické příčiny.

Přirozená novorozenecká žloutenka se obvykle objevuje až 24 hodin po porodu, několik dní se její hodnoty zvyšují a pak přirozeně dochází k ústupu žloutenky.


Fyziologická příčina novorozenecké žloutenky – rozdíl v okysličení krve před porodem a po porodu

Jak vzniká? Ještě u matky v děloze koluje v krvi dítěte vyšší množství červených krvinek. To proto, že krev dítěte je méně okysličená a k zajištění dostatečného přívodu kyslíku k tkáním potřebuje více červených krvinek. Po porodu ale dítě začíná dýchat samo a jeho krev se více okysličuje. To změní, respektive sníží potřebné množství červených krvinek a část z nich se začne rozpadat. A tehdy nastává proces, který popisujeme výše – z rozpadajícího se hemoglobinu se uvolní bilirubin, který pokud není dostatečně rychle odbouráván játry, zabarví pokožku a oční bělmo

Tento proces je platný pro většinu novorozenců, nicméně se liší celkový objem přebytečných červených krvinek i rychlost, s jakou organismus dítěte tyto přebytečné krvinky odbourává. Proto některé děti novorozeneckou žloutenku nemají a jiné ano. Dá se říct, že tento typ novorozenecké žloutenky je fyziologický, tedy přirozený, a není projevem jakékoliv komplikace nebo choroby.

Další příčiny novorozenecké žloutenky

Novorozenecká žloutenka vznikající z chorobných příčin se objevuje často již před 24. hodinou života, přičemž hladiny bilirubinu většinou rychle stoupají.

 • Rozdíl v Rh faktoru
  Problém nastává, pokud má matka faktor Rh- a dítě Rh+, typicky až při porodu druhého dítěte. Proč? Po porodu prvního dítěte si totiž matčino tělo vytváří protilátky na krev dítěte s rozdílným Rh faktorem. A pokud má druhé dítě rovněž jiný Rh faktor, tyto protilátky z matčiny krve „zaútočí“ na krev dítěte a začnou likvidovat jeho červené krvinky. V tu chvíli se začíná rozpadat hemoglobin, uvolňuje se bilirubin a pokožka a bělmo se barví dožluta.

  V dnešní době se však Rh faktor v krvi matky a dítěte sleduje, a pokud je rozdílný, matce se po porodu prvního dítěte aplikuje látka, která zabrání tvorbě protilátek, aby ke zmíněné komplikaci nedošlo.

 • Další zdroje přebytečné krve v těle dítěte
  Typicky jsou to například děti s kefalhematomem. To je výduť na hlavičce dítěte naplněná krví a tkáňovým mokem, která může vzniknout při porodu. Krev v „bouli“ kefalhematomu ale představuje další přebytečnou krev v těle dítěte, která se přirozeně postupně rozpadá, a tudíž se uvolňuje bilirubin a pokožka a bělmo žloutnou.
 • Syndrom modré masky
  Žloutnutí pokožky způsobí i popraskání kapilárních cévek v podkoží dítěte během porodu. Miminko má pak bezprostředně po porodu výrazně modrou až fialovou barvu v obličeji. Tehdy se tedy uvolní další přebytečná krev do organismu dítěte a rozpadající se hemoglobin zbarví pokožku a bělmo dožluta. Ani zde není důvod panikařit, jakkoliv mohou „fialové“ děti po porodu vyděsit rodiče. Zabarvení se změní dožluta a posléze samovolně vymizí bez jakýchkoliv následků podobně jako modřina. S tím souvisí další scénář, který může nastat – při porodu mohou dítěti popraskat jemné cévky v oku a může se tak narodit s krvavým bělmem. Rovněž to může vypadat děsivě, ale nejedná se o žádnou vážnou komplikaci. Krev v bělmu se v průběhu několika týdnů rozpadne, bilirubin zbarví bělmo dožluta a posléze se vytratí i zažloutlost a oči dítěte získají původně předpokládanou krásně bílou barvu.

 • Méně častá onemocnění
  Patologickou novorozeneckou žloutenku může vyvolat i sepse (lidově otrava) krve, dále například snížená funkce štítné žlázy nebo metabolické poruchy. 

Jak se žloutenka léčí?

Fyziologická novorozenecká žloutenka nevyžaduje žádnou speciální léčbu, bilirubin uvolněný do organismu se postupně samovolně vstřebá a projevy do týdne ustoupí. Tento proces však lze podpořit:

 1. Častým kojením. Dítě získává živiny a energii pro své tělo, které se pak s nemocí snáze popere, a zároveň dochází k rychlejšímu odchodu stolice, s níž z těla odchází i bilirubin. Přestože bývá miminko při žloutence spavé, je vhodné jej budit v pravidelných intervalech na kojení (každé 2–3 hodiny).

 2. Vystavením děťátka dennímu světlu. Denní světlo pomůže rozložit bilirubin na netoxické rozpustné odpadní produkty. Nikdy však nevystavujte miminko přímému slunci! Dětská pokožka je po porodu velice citlivá a slunce by jí mohlo ublížit. Dítě přitom co nejvíce odhalte, ale pečlivě dbejte na to, aby neprochladlo!

V případě závažnějšího průběhu novorozenecké žloutenky se přistupuje k fototerapii modrým světlem. Nekontrolovaná a v případě závažnějšího průběhu neléčená žloutenka je vážnou zdravotní komplikací, která může způsobit nevratné poškození organismu. Podezřelé je, pokud trvá tři týdny a déle. Může to být známka nějaké dosud skryté nemoci a vyžaduje to další pečlivé vyšetření lékařem.

Články k tématu Novorozenecká žloutenka

 • Kojení – šance, která se neopakuje

  Kojení – šance, která se neopakuje

  · 7 minut čtení
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
  Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
 • Jak pečovat o pokožku miminka

  Jak pečovat o pokožku miminka

  · 5 minut čtení
  • Babyclub
  Pokožka miminek se po narození stále vyvájí a vyžaduje pravidelnou péči, která zajistí intenzivní hydrataci a její ochranu. Důležité je proto používat šetrnou kosmetiku určenou pro nejmenší děti, která pokožku miminek nepodráždí, ale naopak zklidní a vyživí.
 • Jak chránit děti před sluníčkem?

  Jak chránit děti před sluníčkem?

  · 5 minut čtení
  • Babyclub
  • Opalování
  Pokožka dětí vyžaduje na slunci speciální ochranu. Kůže kojenců a dětí do 3 let je tenčí, propustnější a nemá plně vyvinutý obranný systém. Jak děti chránit před účinky slunečního záření a jaké opalovací dětské krémy jsou nejvhodnější, vám poradíme v našem článku.