Probiotika je vhodné doplňovat již od narození

16. 1. 2021 · 4 minuty čtení
 • Babyclub
 • Probiotika

Pro své nejmenší bychom udělali cokoliv. Neustále přemýšlíme o tom, jak svým dětem zajistit bezstarostný život plný zdraví, spokojenosti a zábavy. Láskyplně o ně pečujeme, jsme jim nablízku, kdykoliv nás potřebují. Mikrobiota, tedy mikrobiální osídlení těla, je rovněž přítomna v každém okamžiku našeho života. Žije v rovnováze s naším tělem a plní nezastupitelné funkce při ochraně zdraví, ve výživě i ve vývoji našich dětí. Která probiotika jsou pro děti nejvhodnější a proč je s jejich podáváním dobré začít už od narození, vám prozradíme v našem článku.


Probiotika je vhodné doplňovat již od narození.
Probiotika hrají významnou roli pro vyvíjející se imunitní systém dítěte.

Až 80 % imunitních buněk se nachází v našich střevech

Víte, že až 80 % imunitních buněk se nachází v našich střevech? Střevní mikrobiota a její rovnováha hraje velmi důležitou roli při položení základu celoživotního zdraví našich nejmenších. Unikátním obdobím, kdy dochází k růstu a vytváření rovnováhy střevní mikrobity je prvních 1000 dní (doba trvající od početí přibližně dvou let věku dítěte).

Doplňovat probiotika je vhodné již od narození

Doplňovat probiotika je tak vhodné u miminek již od narození.  Po klasickém porodu je novorozené miminko vystaveno enormnímu působení nových faktorů – patogenů a dalších nežádoucích vlivů, před nimiž je třeba ho ochránit, než se jeho imunitní systém dostatečně vyvine.

Ještě křehčí jsou miminka narozená předčasně nebo císařským řezem. Střevní mikrobiota miminka narozeného císařským řezem je kolonizována převážně kožními a nemocničními bakteriemi, proto je velmi vhodné podpořit obnovu přirozené rovnováhy střevní mikrobioty u miminek narozených císařským řezem a též u předčasně narozených dětí doplněním vhodných probiotik. Stejně tak i u miminek, která nejsou kojena mateřským mlékem, jež u zdravé matky přirozeně obsahuje ochranné látky. 


Stabilizace střevní mikrobioty okolo 2. – 3. roku života

Střevní mikrobiota, množství a diverzita prospěšných bakterií se stabilizují kolem 2.–3. roku života. V této době dítě začíná navštěvovat dětské koutky, školky a jiná zařízení, proto je důležité, aby sem přicházelo už odolné a úspěšně tak pokračovalo v rozvoji tzv. adaptivního neboli získaného imunitního systému. Zejména rodiče, kteří mají více malých dětí, ví, jak snadné je přinést si z podobných zařízení domů bacily a rozšířit je po celé rodině

Narušení střevní mikrobioty, například při užívání antibiotik

Střevní mikrobiota může být narušena též užíváním antibiotik, akutními trávicími obtížemi, změnami v jídelníčku nebo odstavením od mateřského mléka. Doplňování probiotik, která udržují přirozenou rovnováhu střevní mikrobioty, je důležité pro to, aby naši nejdražší dostali silný a kvalitní základ, jenž je bude ovlivňovat po celý život. Výzkumy vývoje střevní mikrobioty ukazují, že období nejranějšího věku života je zásadní pro vytvoření základu budoucího zdraví jedince. Děti, které mají optimální složení mikrobioty během prvních let života, mají skvělé předpoklady k tomu, aby z nich vyrostli zdraví jedinci.


kapky 8 ml
Probiotické kapky pro děti od narození.
10 ml
Dětské kapky BioGaia Protectis jsou doplněk stravy pro děti od narození.
10 ml
Probiotické kapky pro správný vývoj střevní mikrobioty kojenců a dětí.
8 ml
Kapky s obsahem bakteriálních kmenů pro zdravou střevní mikrobiotu.


Probiotika je vhodné doplňovat dětem již od narození, například ve formě kapek.
Probiotika pro nejmenší děti jsou nejčastěji k dostání v podobě kapek.

Probiotika pro děti s vitaminy

V dnešní době existuje na trhu také řada probiotik, které vedle podpory správného vývoje střevní mikrobioty obsahují další prospěšné látky. Kombinované probiotické kapky určené pro děti od narození jsou obohaceny například o vitamin D3, který přispívá ke správné funkci imunitního systému. Pro starší děti (obvykle od 3 let věku) představují oblíbenou formu probiotik cucavé tablety s ovocnou příchutí.

Probiotické kapky nebo probiotika v sáčku

Forma podávání probiotik pro děti od narození je zvolena tak, aby se dítěti snadno podávala. Nejobvyklejší jsou proto probiotické kapky, které nezapomeňte před použitím dobře protřepat, aby došlo ke smísení bakteriální kultury. K dostání jsou také probiotika v praktických sáčcích, které můžete vašemu miminku přisypat jak do vlažného kojeneckého mléka, tak případně i do jídla.

Před samotným výběrem je ideální poradit se také s dětským lékařem vašeho dítěte.Články k tématu Probiotika je vhodné doplňovat již od narození

 • Mastitida neboli zánět mléčných žláz

  Mastitida neboli zánět mléčných žláz

  · 4 minuty čtení
  • Babyclub
  Bolavá prsa a horečky. Zánět mléčných žláz je onemocnění, které může při neléčení znemožnit další kojení dítěte a v extrémních případech končí na operačním sále. Proč a jak zánět v prsu vzniká , jak se mu dá předcházet, jak jej rozpoznat a jak ho řešit, píše Dr.Max BABY.
 • Syndrom ADHD, někdy také hyperaktivita. To je jedna z nejčastějších dětských psychiatrických diagnóz. Co ovšem ADHD skutečně znamená, jak vzniká a co obnáší život s dítětem, které má ADHD, jsme pro vás shrnuli v novém článku Dr.Max BABY.
 • Jak pečovat o pokožku miminka

  Jak pečovat o pokožku miminka

  · 5 minut čtení
  • Babyclub
  Pokožka miminek se po narození stále vyvájí a vyžaduje pravidelnou péči, která zajistí intenzivní hydrataci a její ochranu. Důležité je proto používat šetrnou kosmetiku určenou pro nejmenší děti, která pokožku miminek nepodráždí, ale naopak zklidní a vyživí.