Proč miminka často ublinkávají

10. 4. 2021 · 4 minuty čtení
 • Babyclub

Některá miminka ublinkávají opravdu často. Není výjimkou, že dítě ublinkne v malé míře po každém kojení. Proč k tomu dochází, může to dítěti ublížit a dá se tomu předcházet? Ublinkávání u dětí začíná tzv. refluxem, kdy se z nějakého důvodu obsah žaludku vrací zpět do jícnu, někdy až do úst. U miminek se vyskytuje poměrně často, a to ze dvou důvodů.Proč miminka často ublinkávají

Co způsobuje ublinkávání?

 1. Nedostatečně vyzrálý dolní jícnový svěrač
  V místě, kde jícen ústí do žaludku, je umístěn svěrač. Ten slouží k tomu, aby se obsah žaludku včetně agresivních žaludečních šťáv nedostával zpět do jícnu. Pokud z nějakého důvodu činnost tohoto svěrače není dostatečná, dochází k refluxu. U dětí je v drtivé většině příčinou nedostatečně vyvinutý sval svěrače, ten však časem dozraje a reflux ustoupí.
 2. Tekutá strava
  Druhá příčina je čistě mechanická. Obsah žaludku je tekutý a dítě tráví většinu času vleže. Navíc při kojení může spolykat větší množství vzduchu, které trávení dále komplikuje. V tomto případě je možné upravit techniku kojení, v případě umělého kojeneckého mléka vybrat lahvičku, která redukuje množství spolykaného vzduchu.

Intenzivní reflux mohou způsobovat i další faktory, jako je nízká porodní hmotnost, předčasný porod dítěte a některá neurologická onemocnění či vrozené vady. Často je na vině zvýšený tlak na břišní dutinu způsobený silným kašlem nebo přebytečným plynem ve střevech, který způsobuje tzv. koliky.


Je ublinkávání kojenců normální?

Ublinkávání je považováno za normální, pokud se jedná o mírné vyhrknutí části právě přijaté stravy a miminko jinak prospívá. Pokud děťátko zvrací takzvaně obloukem, v pořádku to není. V takových případech se telefonicky nebo osobně poraďte s ošetřujícím pediatrem dítěte. Pokud takto zvrací opakovaně, okamžitě jeďte do nejbližší nemocnice nebo zavolejte záchrannou službu.

Běžné ublinkávání ustupuje už kolem 3. měsíce věku a zcela se vytrácí po 1. narozeninách. Někteří malí hladovci, kteří každé kojení berou jako soutěž v pití, si pravidelně berou více mléka, než kolik pojme jejich žaludek. Po každém kojení pak zákonitě následuje zvrácení přebytečného mléka. Obvyklý je objem zhruba do 1 čajové lžičky. Zkuste si pro představu vylít jednu čajovou lžičku na dětské oblečení, abyste měli reálnou představu, jak velkou skvrnu takové množství tekutiny vytvoří.

Ve vzácných případech může intenzivní ublinkávání být předzvěstí vážnějších onemocnění či projevem vrozené vady. Proto vždy uveďte ublinkávání při prohlídce u dětského lékaře. Pravděpodobně se vás bude ptát na jeho frekvenci a přibližné množství tekutiny. Za intenzivní ublinkávání lze považovat stav, kdy dítě ublinkává déle než 3 minuty, a to po každém kojení. Dále se projevuje nechutenstvím, pláčem a bříškem tvrdým na pohmat. Sledujte také, jestli miminko nedělá břišní vlnu, tedy zda samo zapojuje břišní svaly, aby obsah žaludku dostalo ven.


Prevence ublinkávání

Pokud se jedná o běžné ublinkávání zdravého dítěte, existuje několik režimových opatření, která mohou zmírnit návrat obsahu žaludku do úst.

 • Při kojení vyzkoušejte vyvýšenou polohu hlavičky dítěte oproti žaludku.
 • Trpělivě vyčkejte na odříhnutí miminka.
 • Podložte matraci v postýlce, aby vznikl úhel přibližně 30 stupňů.
 • Nestlačujte miminku bříško těsným oblečením.
 • Při manipulaci s miminkem buďte co nejšetrnější a netlačte na bříško.
 • Vyhněte se nadýmavým, kořeněným a kyselým potravinám.
 • Zkuste speciální přípravky na bázi vlákniny, které lze přidat do odstříkaného mateřského mléka pro zahuštění.

Problém někdy může vyřešit přechod z mateřského mléka na pokračovací kojenecké mléko, které obsahuje antirefluxní formule (na obalu se značí jako AR). Tehdy se mléko v žaludku stává hutnějším a eliminuje se tím jeho návrat do jícnu. Jakkoliv je reflux nepříjemný, mějte na paměti, že mateřské mléko je pro dítě tím nejlepším a jeho kvalitu žádné kojenecké mléko nepřekoná.

Proč miminka často ublinkávají 2


Může ublinkávání uškodit dítěti?

Pokud se jedná o fyziologický reflux, tedy přirozené ublinkávání po jídle, pak dítěti nijak uškodit nemůže. Zejména když se s přibývajícím věkem dítěte a postupným přechodem na pevnou stravu začne vytrácet. Pokud reflux přetrvává i po prvních narozeninách dítěte, pak se pro jistotu poraďte s ošetřujícím pediatrem dítěte. Bude zapotřebí zjistit pravou příčinu této nepříjemnosti.

Opatrnost a trpělivost

Každodenní potýkání s dětským refluxem je náročné i vyčerpávající. Vždy se vyplatí maximální opatrnost při manipulaci s miminkem, kupříkladu při činnostech jako převlékání. A také se obrňte trpělivostí u věčně poblinkaného dětského oblečení a myslete na to, že v horizontu několika měsíců reflux ustoupí.

Články k tématu Proč miminka často ublinkávají

 • Kojení – šance, která se neopakuje

  Kojení – šance, která se neopakuje

  · 7 minut čtení
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
  Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
 • Jak pečovat o pokožku miminka

  Jak pečovat o pokožku miminka

  · 5 minut čtení
  • Babyclub
  Pokožka miminek se po narození stále vyvájí a vyžaduje pravidelnou péči, která zajistí intenzivní hydrataci a její ochranu. Důležité je proto používat šetrnou kosmetiku určenou pro nejmenší děti, která pokožku miminek nepodráždí, ale naopak zklidní a vyživí.
 • Jak chránit děti před sluníčkem?

  Jak chránit děti před sluníčkem?

  · 5 minut čtení
  • Babyclub
  • Opalování
  Pokožka dětí vyžaduje na slunci speciální ochranu. Kůže kojenců a dětí do 3 let je tenčí, propustnější a nemá plně vyvinutý obranný systém. Jak děti chránit před účinky slunečního záření a jaké opalovací dětské krémy jsou nejvhodnější, vám poradíme v našem článku.