Propolis - jedinečný včelí produkt

5. 8. 2021 · 7 minut čtení
 • Doplňky stravy
 • Zdraví a prevence

Propolis neboli včelí tmel patří vedle medu a mateří kašičky k nejoblíbenějším včelím produktům. Včely propolis vyrábějí a používají k ochranně svého úlu. Jak můžete z vlastností této jedinečné přírodní substance profitovat i vy? Čtěte dál.

Propolis

Co je to propolis?

Propolis (včelí tmel nebo vzácněji smoluňka, dluž) je hmota, kterou včely vyrábějí smísením nasbírané pryskyřice s výměšky svých hlavových žláz a voskem. Slovo „propolis“ pochází z řečtiny a je složeninou předložky „pro“ (pro, před)  a „polis“ (společenstvo, místo, město) – z toho lze vyvodit, že se jedná o substanci důležitou pro úl a jeho bezpečnost. Včely propolisem potahují stěny úlu a v případě potřeby jím utěsňují štěrbiny a netěsnosti. Úl je díky propolisu dokonale chráněn před chladem (v úle je udržována stabilní teplota 35°C) a vlhkem. A nejen to. Pokud do úlu vnikne nevítaný host, např. drobný hlodavec, včely jej nejdříve ubodají a aby zabránily šíření bakterií a plísní z rozkládajícího se těla, obalí jej propolisem. Díky propolisu je tedy v úle udržováno aseptické prostředí, zbavené všech choroboplodných zárodků, které by mohly včelí společenstvo ohrozit.

Jak vypadá surový propolis?

Propolis má za pokojové teploty vláčnou lepkavou konzistenci, při nízkých teplotách je křehký a drobivý. Pokud se jedná o barevnost, záleží na složení – podle typu pryskyřic, které včely na jeho výrobu nasbíraly, může být žlutohnědý, zelenohnědý nebo tmavě hnědý. Zdokumentovány jsou i případy bezbarvého propolisu. Propolis jemně a příjemně voní.

Historie používání

Existují důkazy o využívání propolisu ve starověkých civilizacích – staří řečtí a římští lékaři propolis používali k hojení ran na kůži i na sliznicích nebo k desinfekci ústní dutiny.  Asyřané jej aplikovali na rány a nádory, Egypťané používali propolis k balzamování a Inkové jako prostředek proti horečce. V Anglii byl propolis v 17. století zapsán do lékopisu jako oficiální léčivo. Až do 20. století, než se začala masově požívat antibiotika, byl propolis v Evropě velmi ceněn pro své antibakteriální a hojivé účinky. První vědecká práce o propolisu včetně jeho chemického složení a vlastností byla publikována v roce 1908. Obliba propolisu trvá dodnes – v rámci péče o zdraví je návrat k přírodním řešením, která jsou prověřena staletími (v tomto případě tisíciletími), mezi lidmi stále oblíbenější.

Víte, že…? Nejslavnější houslař světa Stradivari, který žil na přelomu 17. a 18. století, používal propolis k ošetření dřeva při výrobě svých „nesmrtelných“ nástrojů.

Jaké je chemické složení propolisu

Složení propolisu se stejně jako jeho barva odvíjí od toho, kde včely suroviny k jeho výrobě nasbíraly a z jakých stromů a rostlin suroviny pocházejí. V literatuře je udáváno následovné složení propolisu:

 • 41,5 % živicových a balzámových látek
 • 17–30 % včelího vosku
 • 14,5 % mechanických příměsí
 • 2–11 % pylu
 • 10,5 % tříslovin
 • 5–10 % éterických olejů
 • 6 % rostlinného vosku

Obsah bioaktivních látek v propolisu

Odborníci prozatím v propolisu identifikovali asi 300 složek a toto číslo nemusí být definitivní. S ohledem na vlastnosti propolisu jsou jeho nejvýznamnější aktivní složkou polyfenoly (flavonoidy, fenolové kyseliny, stilbeny, lignany). Nejhojněji jsou v propolisu zastoupeny flavonoidy (až 90 % fenolových komponentů), což jsou látky vyznačující se silnými antioxidačními vlastnostmi (ze známějších jmenujme resveratrol, rutin, kvercetin nebo kaempferol). Flavonoidy jsou látky rostlinného původu, jejichž hlavním úkolem je ochrana před škodlivými vnějšími vlivy (např. UV záření), udržení stability vnitřního prostředí (neutralizace volných radikálů) a další funkce důležité pro přežití rostliny. Propolis také obsahuje vitaminy B1, B2, B6, C a E.  Dále je v propolisu přítomen hořčík, vápník a draslík, měď, zinek a železo a některé enzymy.

Propolisová tinktura

Surový propolis se užívá zřídka – nejběžnější formou je jeho lihový extrakt, tedy propolisová tinktura (propolisové kapky). Použití propolisové tinktury je všestranné – lze ji užívat vnitřně i zevně. Vnitřně můžete propolisové kapky podávat např. na kostce cukru nebo smíchané se lžičkou medu. Propolisová tinktura je vynikajícím prostředkem k masáži dásní. Ředěnou propolisovou tinkturu lze používat ke kloktání, výplachům ústní dutiny nebo k sedacím koupelím, obkladům, vlasovým zábalům, inhalacím apod. Pokud chcete aplikovat surový propolis na kůži, pak je třeba jej nahřát a pak vetřít na postižené místo (např. bradavici, otlak nebo kuří oko) a přelepit. Rozehřátý propolis se dá smíchat s trochou medu, sádlem nebo jiným masťovým základem z lékárny – tak se snadno vyrobí propolisová mast.

Oblíbené výrobky s propolisem

Popularita včelích produktů včetně propolisu neunikla samozřejmě výrobcům přírodní kosmetiky, doplňků stravy a potravin.

Propolis na zuby a dásně

Propolis můžeme nejčastěji najít jako přísadu produktů určených pro péči o ústní dutinu, tj. v zubních pastách, ústních vodách, sprejích nebo pastilkách.

 

 

Propolis na kůži

Propolis, resp. jeho extrakt, je často přidáván do kosmetických přípravků (krémy, masti k určené k řešení drobných kožních problémů nebo kosmetika určená k péči o namáhanou a podrážděnou pokožku).

 

Doplňky stravy s propolisem

Pokud chcete užívat propolis vnitřně, pak lze doporučit doplněk stravy ve formě kapslí v kombinaci s vitaminy.

 

 

Potraviny s propolisem: Z dalších zajímavých propolisových produktů jmenujme třeba osvěžující žvýkačky s propolisem v celé řadě příchutí (jahoda, máta, lékořice, citron). Propolis bývá také často kombinován s ostatními včelími produkty, jako je med a mateří kašička. Velmi oblíbený je med s propolisem.

Bezpečnost užívání propolisu

Propolis je netoxická látka, nicméně žijeme v éře alergií, a tak by měli být zejména citliví jedinci při používání propolisu obezřetní, a to hlavně pokud mají alergii na pyl, který je přirozenou součástí propolisu. Před použitím propolisu se doporučuje udělat jednoduchý test citlivosti – nejdříve aplikovat na malé místo na vnitřní stranu předloktí a vyčkat, zda se neobjeví reakce (podobně jako to doporučují výrobci barev na vlasy). Na druhou stranu existují propolisové výrobky vyráběné technologií, která minimalizuje pravděpodobnost alergické reakce.  A co propolis pro děti? Platí stejné pravidlo jako u medu – do  dovršení jednoho roku se včelí produkty u dětí obecně nedoporučují. Pečlivě čtěte instrukce k použití propolisových produktů.

Víte, co je to apiterapie? Apiterapie (apis=latinsky včela) je metoda, která využívá blahodárných účinků všech včelích produktů. Mezi ty řadíme med, propolis, mateří kašičku, pyl, pergu (plástvový pyl, včelí chleba), vosk a včelí jed. Kromě toho apiterapie zahrnuje například i pobyt v blízkosti včel ve speciálních apidomcích.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3872021/

https://www.healthline.com/health/propolis-an-ancient-healer

https://www.bezpecnostpotravin.cz/polyfenoly-v-ovoci-a-zelenine.aspx

https://www.drmax.cz/vyhledavani?s=propolis

https://www.solen.cz/pdfs/ped/2015/05/18.pdf

Články k tématu Propolis - jedinečný včelí produkt

 • Jaký je správný pitný režim?

  Jaký je správný pitný režim?

  · 4 minuty čtení
  • Zdraví a prevence

  Voda je životně důležitou tekutinou v našem těle. Člověk dokáže přežít týdny bez jídla, ale pouze 2–3 dny bez vody. Množství tekutin v lidském těle se v průběhu života mění. Nejvíce vody má v těle novorozenec, u kterého voda tvoří asi 75 % tělesné hmotnosti. U dospělého je to přibližně 53 % u mužů a 46 % u žen.

 • Výživu nepodceňujte ani v létě

  Výživu nepodceňujte ani v létě

  · 3 minuty čtení
  • Zdraví a prevence

  Význam pitného režimu je všeobecně známá věc a mnoho z nás si především v horkých letních dnech dostatečný přísun tekutin hlídá, množství bílkovin a ostatních živin již zdaleka tolik nevnímáme. Na výživu je však třeba být obezřetný, především u seniorů, pacientů po operaci nebo úrazu či při střevních potížích.

 • Moruše: Lahodná svačinka plná zdraví prospěšných látek

  Moruše: Lahodná svačinka plná zdraví prospěšných látek

  · 4 minuty čtení
  • Vitamíny a minerály
  • Zdraví a prevence

  Moruše patří mezi méně známé druhy ovoce, které se v současné době díky znamenitým nutričním hodnotám i příjemné chuti dostávají na výsluní po celém světě. Seznamte se s morušemi i vy a zjistěte, proč stojí za to obohatit jimi jídelníček!