Seboroická dermatitida u miminek

9. 4. 2021 · 4 minuty čtení
 • Babyclub

Seboroická dermatitida je kožní onemocnění vyznačující se nadměrnou produkcí kožního mazu (latinsky sebum). Trápí v prvních třech měsících života až 40 % novorozenců, častěji chlapců. Poznáte ji podle mazových šupinek na hlavičce dítěte, kterým se občas říká mléčné krusty.  Typicky se nacházejí na temeni, ale také v oblasti kolem očí a nosu, za ušima a někdy také na hrudníčku. Mazové stroupky jdou po několika dnech lehce odloupnout. Jak správně zacházet s pokožkou zasaženou seboreou, si přečtěte v novém článku od Dr.Max BABY. Seboroická dermatitida u miminek

Příčiny seboroické dermatitidy

Jediná konkrétní příčina neexistuje. Onemocnění probíhá tak, že se na povrchu kůže přemnoží kvasinky, které se živí kožním mazem. Pokožka reaguje rychlejší buněčnou obnovou, odumřelé buňky se začnou shromažďovat na pokožce ve formě šupinek a krust, které jsou viditelné pouhým okem. K vzniku seboroických ložisek přispívají tyto faktory:

 • Zvýšená činnost mazových žláz
 • Vliv hormonů
 • Množení některých druhů kvasinek
 • Nadměrné pocení
 • Některé druhy kosmetiky s příměsí oleje
 • Některé léčebné masti (typicky kortikosteroidy nebo imunosupresiva)
 • Podnebí (zhoršení v zimních měsících, zlepšení v letních měsících)
 • Dědičnost 

 Jak šetrně odstraňovat projevy seboroické dermatitidy:

 1. V předstihu před koupelí namažte seboreu mastnějším krémem určeným na pokožku dětí od 0 měsíců věku, aby stihla změknout a zvláčnět. Doporučujeme například krém Uriage Bébé, který je přímo určený pro nejmenší děti jejichž pokožka má sklony k tvorbě mléčných krust. Dále můžete vyzkoušet také krém Linola nebo krém Bioderma ABCDerm.

 2. Houbičkou nebo extra měkkým mycím kartáčkem jemně masírujte pokožku dítěte s cílem co nejšetrněji odloupnout změklá seboroická ložiska. Poté pokožku hlavy umyjte dětským šamponem.

 3. Při koupeli používejte výhradně kosmetické přípravky určené pro děti od věku 0 měsíců.
  ! Nikdy neodlupujte seboroické krusty násilím, pokožka pod nimi ještě není zralá, je velmi citlivá a náchylná k infekci.

 4. Po koupeli pokožku celého těla namažte hydratačním krémem určeným pro děti od věku 0 měsíců. Seboroická ložiska ošetřete krémem až nakonec, aby se zbytečně neinfikovala dosud nezasažená místa.

40 ml
5.0
(1)
Čistí vlasovou pokožku a působí proti mléčným krustám.
Krém 40 ml
5.0
(1)
Redukuje zvýšené šupinatění rohové vrstvy dětské pokožky.
40 ml
Uklidňuje, zjemňuje a hydratuje vlasovou pokožku a předchází svědění.
50 ml
Podporuje odstraňovaní šupinek, zmírňuje svědení a zarudnutí.

Jak pečovat o pokožku se seboroickou dermatitidou

V první řadě by měl seboroickou dermatitidu diagnostikovat ošetřující pediatr dítěte nebo dermatolog a navrhnout postup léčby. Obecně lze uvést následující doporučení: U dětí mladších 6 měsíců je třeba nanejvýš šetrně mechanicky odstraňovat ložiska onemocnění. Seboroická dermatitida ani při sebelepší péči nevymizí během pár dní, ustupuje spíš po měsících. Existuje také několik preparátů, které vám lékař může předepsat.

TIP: Pokud ložiska nejdou odlupovat, můžete vyzkoušet olejový zábal před koupelí, např. z olivového, nebo slunečnicového oleje a několika nahřátých bavlněných plenek. Dávejte však pozor na přehřátí dítěte a přizpůsobte této pokrývce hlavy i teplotu v prostředí, kde se děťátko nachází.

Pokud se ložiska vyskytují v místech vlhké zapářky v záhybech kůže, můžete vyzkoušet zinkovou mast. U dětí starších 6 měsíců věku je možné na zábal před koupelí využít velmi účinnou kyselinu salicylovou. Není však vhodná pro mladší děti, takže ji používejte výhradně po konzultaci s ošetřujícím pediatrem dítěte, který svého malého pacienta, jeho zdravotní stav i rodinnou anamnézu dobře zná. U závažnějších forem seboroické dermatitidy doporučí vhodnou léčbu dermatolog.  

Seboroická dermatitida u miminek 2


Rizika neléčené seboroické dermatitidy

Prakticky nejnebezpečnější je druhotná infekce „něčím horším“, než jsou kvasinky. Děťátko si totiž hlavičku škrábe a při nechtěném poškození pokožky se rána může zanítit, čímž vzniká živná půda pro rozvoj dalších nežádoucích a nebezpečných mikroorganismů. Dalším možným následkem zanedbané péče o pokožku zasaženou seboroickou dermatitidou je vznik chronického (přetrvávajícího, obtížně léčitelného) zánětu, kdy už může dojít k poškození jemné dětské pokožky.

Články k tématu Seboroická dermatitida u miminek

 • Kojení – šance, která se neopakuje

  Kojení – šance, která se neopakuje

  · 7 minut čtení
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
  Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
 • Jak pečovat o pokožku miminka

  Jak pečovat o pokožku miminka

  · 5 minut čtení
  • Babyclub
  Pokožka miminek se po narození stále vyvájí a vyžaduje pravidelnou péči, která zajistí intenzivní hydrataci a její ochranu. Důležité je proto používat šetrnou kosmetiku určenou pro nejmenší děti, která pokožku miminek nepodráždí, ale naopak zklidní a vyživí.
 • Jak chránit děti před sluníčkem?

  Jak chránit děti před sluníčkem?

  · 5 minut čtení
  • Babyclub
  • Opalování
  Pokožka dětí vyžaduje na slunci speciální ochranu. Kůže kojenců a dětí do 3 let je tenčí, propustnější a nemá plně vyvinutý obranný systém. Jak děti chránit před účinky slunečního záření a jaké opalovací dětské krémy jsou nejvhodnější, vám poradíme v našem článku.