Sedmá dětská nemoc – Syndrom ruce, nohy, ústa

5. 11. 2019 · 2 minuty čtení
Syndrom ruce – nohy – ústa je někdy také označovaný jako sedmá dětská nemoc. Jedná se o dětské virové onemocnění, u kterého je hlavním projevem kožní vyrážka na těle a sliznici. Infekční onemocnění postihuje především kojence a děti do 5 let věku, výjimečně i dospívající a dospělé.

Původcem sedmé nemoci jsou enteroviry  Coxsackie skupiny A a skupiny B. Nejčastější výskyt je v létě a na podzim. Jelikož se jedná o poměrně vysoce nakažlivé onemocnění, je velmi pravděpodobné, že infekcí onemocní i sourozenci nemocného dítěte.

Ruce, nohy, ústa

Jak se nemoc projevuje?

 • inkubační doba sedmé nemoci je 3-7 dní
 • prvním příznakem bývázvýšená teplota trvající 24-48 hodin, dálebolest v krku, nechutenství, mohou se objevit i zduřelé lymfatické uzliny, průjem a nevolnost
 • typické pro sedmou nemoc je právě bolest v krku, která trvá i několik dní a výsledkem je postupná tvorba malých puchýřků na sliznici dutiny ústní a jazyku - herpangína, které se poté mění ve velmi bolestivé vřídky – afty, kvůli nimž dítě odmítá jíst a pít, může přetrvávat 7-10 dní
 • dále se objevují zarudlá místa (exantém) na dlaních a chodidlech připomínající malé uzlíčky, které se mohou v ojedinělých případech objevit i na hýždích, pažích a v tříslech
 • následně se na kůži objevují malé šedavé puchýřky o velikosti 3-7mm (někdy jsou zaměňovány za plané neštovice)
 • někdy mohou být postiženy i nehty na rukou a nohou
 • všechny tyto projevy většinou bez komplikací a bez jizev vymizí do 7 dní

Jak se nemoc přenáší?

 • onemocnění se přenáší přímo kapénkovou infekcí – sliny, sekrety, tekutina z puchýřků nebo ze stolice
 • přenos může být i nepřímo prostřednictvím předmětů, které jsou kontaminovány sekrety nakaženého dítěte

Jak léčit sedmou nemoc?

Léčba sedmé nemoci je obvykle pouze symptomatická - léčíme jednotlivé příznaky nemoci zvlášť.

Většinou má toto onemocnění mírný průběh a k úplnému uzdravení dochází za 7-10 dní. Komplikace se vyskytují u velmi malého počtu pacientů a jedná se především o neurologické komplikace, jako jsou např. meningitida, encefalitida nebo parézy. V dnešní době neexistuje na sedmou nemoc očkování. Organismus si vytváří imunitu pouze na kmen, který nemoc vyvolal. Pokud tedy onemocníme virem z jiného kmene, může se nám nemoc objevit znovu.

 

 

  

 

 

 

 

Články k tématu Sedmá dětská nemoc – Syndrom ruce, nohy, ústa

 • Dětské nemoci – Pátá a šestá nemoc

  Dětské nemoci – Pátá a šestá nemoc

  · 4 minuty čtení

  Pátá a šestá nemoc patří do skupiny méně známých virových dětských nemocí projevující se běžnými projevy nachlazení (teplota, únava, aj.) a kožní vyrážkou. Právě kožní vyrážka vyděsí většinu rodičů, ale není třeba panikařit. Jedná se sice o velmi infekční onemocnění, ale průběh je zvladatelný symptomatickou léčbou a dítě se stává po prodělané nemoci imunní.

 • Neštovice: Příznaky a léčba

  Neštovice: Příznaky a léčba

  · 3 minuty čtení

  Plané neštovice (varicella) patří mezi vysoce infekční virové onemocnění, které postihuje především děti předškolního a školního věku.

 • Snižování horečky u dětí a kojenců

  Snižování horečky u dětí a kojenců

  · 7 minut čtení
  • Teplota

  Horečka u dětí je je častý zdravotní problém, který maminky malých ratolestí řeší. Zvýšená tělesná teplota je příznakem onemocnění a zároveň obranným mechanismem organismu. Jak správně horečku u miminka, resp. horečku u dítěte srazit, poradíme v článku.