Skřípání zubů – jak bruxismus narušuje lidské zdraví?

22. 1. 2024 · 3 minuty čtení

Skřípání zubů je termín, který často v přeneseném významu používáme v komunikaci k vyjádření potlačované nespokojenosti až hněvu. Také skutečné skřípání zubů (bruxismus) velmi často souvisí se zpracováním stresu a psychickou nepohodou, nemusí tomu však být zdaleka vždy. Co přesně skřípání zubů způsobuje, jaké může mít následky a jak si pomoci, pokud se vás skřípání zubů týká?

Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Skřípání zubů – jak bruxismus narušuje lidské zdraví?

Co je to bruxismus?

Skřípání nebo cvakání zubů (odborně bruxismus) je rytmická aktivita žvýkacích svalů, která se vyznačuje opakovaným, stereotypním pohybem zubů po sobě. Vyskytuje se u 10–20 % populace. Dotyčný člověk si nadměrně tiskne zuby k sobě, tře jimi a vystavuje je zvýšenému tlaku, i když právě nežvýká. Nejčastější je skřípání zubů ve spánku, označované také jako noční nebo spánkový bruxismus.

Komplikace spojené se skřípáním zubů

Na bruxismus upozorní nejčastěji tyto příznaky:

  • ranní bolesti hlavy
  • ranní bolesti zubů, žvýkacího aparátu nebo mimických svalů
  • zvětšení žvýkacích svalů
  • poranění jazyka nebo dásně
  • narušení spánku
Skřípání zubů ve dne a během spánku
V případě nočního bruxismu se jedná o nevědomý zlozvyk, kterému nejsme schopni sami přímo zabránit. K nadměrné žvýkací svalové aktivitě dochází především při přechodu mezi různými fázemi spánku. Při denním bruxismu dochází k mimovolnému zatínání zubů v bdělém stavu. Vyskytuje se častěji ve psychicky vypjatých situacích. Tento stav můžeme vědomě ovlivnit a v optimálním případě mu zamezit.

Příčiny skřípání zubů

Výskyt bruxismu často souvisí s psychickým přetížením, s nadměrným, opakovaným stresem (v rodině, v práci, ve škole atd.) a s potlačováním vzteku. Náchylnější jsou k němu emočně labilnější povahové typy (cholerici, melancholici). Značný vliv hrají genetické faktory,  ve 20–50 % případů je prokázáno skřípání zubů v rodině.

Mezi možné důvody skřípání zubů patří:

Neurologické nemoci
Duševní poruchy
Poruchy ve spánku
Návykové látky
Vybrané léky
Může být bruxismus nebezpečný?
Možná vás to překvapí, ale odpověď zní ano. Hlavním zdravotním rizikem neřešených potíží je přetížení čelistních kloubů a žvýkacích svalů a přirozeně i poškození samotných zubů. Objevit se mohou jak záněty, tak mechanická poškození zubů. Bruxismus může vyvolat zvýšené napětí v oblasti hlavy, krku i tváře a s tím související nepříjemné až bolestivé stavy.

Léčba bruxismu

Účinným řešením je v některých případech speciálně zhotovený chránič proti skřípání zubů, který chrání zuby před obrušováním. Tato průsvitná ochranná dlaha se nosí především v noci. Důležité je pravidelné používání. Nadměrné přetěžování zubů lze omezit i přiměřeným zbroušením zubů v místech, kde se rušivě setkávají.

Při přechodně trvajících stavech lze podat léky na uvolnění svalového napětí (tzv. myorelaxancia). K útlumu bolesti jsou používána analgetika, k ústupu případného zánětu protizánětlivé látky (tzv. nesteroidní antiflogistika). K ovlivnění psychického vypětí nebo úzkosti se krátkodobě podávají léky proti úzkosti (tzv. anxiolytika), dlouhodobě antidepresiva nebo jiné látky. Příznivou úlohu sehrává psychoterapie a využít lze i relaxačních technik.

Nedílnou součástí léčby je dodržování režimových opatření:

Aktivně omezte působení okolního stresu.
Dodržujte zdravý životní styl.
Chránič proti skřípání a ochranné pouzdro.
Chránič proti skřípání zubů se nasazuje převážně na noc na horní oblouk zubů.

Jak se odnaučit skřípání zubů?

Vědomé, denní skřípání zubů můžete elegantně řešit za pomoci speciálních cviků, jejichž cílem je vyhledat přetížené žvýkací svaly a uvolnit je. Dochází postupně ke snížení přítomného napětí. Vyzkoušet můžete například videonávod k provádění cviků při bruxismu.

Skřípání zubů u dětí

Skřípání zubů se netýká jen dospělých, přibližně stejně často se objevuje i u dětí. Objevit se může již v nejranějším věku. U kojenců a batolat někdy doprovází bruxismus prořezávání zoubků. V tomto případě se však jedná o přirozený (fyziologický) bruxismus, který zpravidla nevyžaduje žádnou léčbu a který je pouze přechodný.

Skřípání zubů ve spánku u dětí se často objevuje i v souvislosti s infekčním onemocněním nebo při bolesti. I v těchto případech potíže odezní, jakmile dojde k uzdravení.


O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora