Spalničky – příznaky a léčba

7. 11. 2022 · PharmDr. Radka Procházková · 7 minut čtení

Spalničky patří mezi infekční onemocnění, které je vysoce nakažlivé. Vyskytuje se celosvětově a je významným zdravotnickým problémem. Po prodělaném onemocnění nebo očkování však zůstává celoživotní imunita. Jaké příznaky na spalničky upozorní, jak se spalničky léčí a kdy se provádí očkování, vám vysvětlíme v našem článku.


Spalničky-příznaky a léčba
Spalničky obvykle provází skvrnitá vyrážka, která má tendenci začít na obličeji či za ušima, později se přesouvá dolů po těle.

Co jsou spalničky

Spalničky jsou virové infekční onemocnění doprovázené charakteristickou vyrážkou. Příčinou tohoto onemocnění je virus spalniček, který je z čeledi Paramyxoviridae, jehož přirozeným hostitelem je člověk. Přenáší se kapénkovou cestou a přímým kontaktem se sekrety nemocných. V oblastech, kde není zavedeno očkování, patří spalničky k nebezpečným, život ohrožujícím onemocněním. Celosvětově spadá toto onemocnění mezi nejčastější příčiny úmrtí dětí do 5 let.

Jak se spalničky přenáší

Jak bylo zmíněno výše, spalničkový virus se šíří kapénkami – při kašli či kýchání nakaženého. Kapénky se dokážou ve vzduchu vznášet i několik hodin, přilnou na různé povrchy a tam mohou vydržet až 2 hodiny. Neočkovaní jedinci jsou infikováni velice snadno (jeden nemocný je schopen nakazit 12 až 18 dalších osob).

Rizikové faktory

I když tato nemoc patří povětšinou mezi ty bez komplikací, někteří jedinci mohou mít závažnější průběh. Ohrožené skupiny jsou děti do 5 let věku, podvyživené osoby, pacienti s oslabenou imunitou i pacienti trpící jiným závažným onemocněním.


Diagnostika

První vyšetření provádí lékař na základě klinického obrazu a popisu obtíží. Dále je možné provést laboratorní test na protilátky proti spalničkám nebo detekci RNA viru spalniček pomocí polymerázové řetězové reakci (PCR). Při pozitivitě nemoci je nutné uskutečnit ohlášku krajské hygienické stanici, spalničky totiž podléhají hlášení.

Jaké jsou příznaky spalniček?

V první fázi se onemocnění projevuje horečkou, přidávají se bolesti v krku, kašel nebo rýma. Kromě toho se objevují Koplikovy skvrny, což jsou bílé nebo šedavé fleky v ústech. Spojivky jsou zarudlé, slzí a pálí, přítomna je i světloplachost. Dále může být přítomna celková slabost, bolest kloubů a svalů, nechutenství a zduřelé uzliny.

Za asi 4 dny se objeví vyrážka tvořená malými skvrnkami, jejichž barva se mění z červené na hnědočervenou. Pokud se v rané fázi vyrážky dotknete, při stisku zbělá, později už nikoli. První výskyt vyrážky je na obličeji a za ušima, postupně se objevuje na celém těle včetně končetin. Na pokožce zůstávají přechodně ložiska zvýšené pigmentace a kůže se po vymizení vyrážky často olupuje. Při normálním průběhu nemoci zmizí vyrážka asi do týdne. Do 4. dne po výsevu vyrážky je nutné dodržovat izolaci, aby se nemoc nešířila dál. Po prodělání nemoci získá člověk celoživotní imunitu a nemůže se znovu nakazit.


Spalničky – příznaky a komplikace

Jaká je inkubační doba spalniček?

Přenašečem spalniček je vždy nemocný člověk. Od kontaktu trvá 10-14 dní, než se nemoc projeví. Člověk je však infekční již 2-4 dny před výskytem vyrážky a až 5 dní po jejím ústupu. Nemocní se většinou do 10-14 dní uzdraví a získají celoživotní imunitu.

Když není standardní průběh

Jedná se hlavně o děti do pěti let a dospělé. Při tomto onemocnění může dojít k zápalu plic (bývá nejčastější příčinou úmrtí), infekci ucha, bronchitidě, laryngitidě nebo encefalitidě (zánět mozku).

Dalším rizikem je rozvoj tzv. pomalé virové choroby (subakutní sklerotizující panencefalitida), kdy spalničkový paramyxovirus pomalu napadá centrální nervový systém dítěte. Konečnou fází je v tomto případě úmrtí pacienta.


Jak se spalničky léčí

Základním cílem léčby je ulevit nemocnému od příznaků. Na spalničky není žádný lék, který by působil přímo proti původci onemocnění. Jelikož je nemoc virového původu, antibiotika na ni neplatí. Hlavním úkolem je tedy podpora imunitního systému, dostatečný pitný režim, klid na lůžku, podávání léků proti horečce a dostatek vitamínů (především vitamin A, který zmírňuje projevy nemoci).


Očkování spalničky
S vakcinací dětí proti spalničkám se začíná mezi 13. a 18. měsícem věku dítěte.

Očkování proti spalničkám

Účinnou ochranou proti spalničkám je očkování, které je známé od 60. let 20. století a od roku 1969 je v ČR součástí povinného očkování. Vakcínu tvoří oslabené spalničkové viry. Vakcinace probíhá ve 2 dávkách –základní očkování se provede živou očkovací látkou, a to nejdříve první den třináctého měsíce po narození dítěte, nejpozději však do osmnáctého měsíce věku dítěte. Podání druhé dávky očkovací látky se provede od dovršení pátého roku dítěte do dovršení šestého roku věku dítěte.

V ČR se nejčastěji používá trojvalentní vakcína proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Registrované očkovací látky jsou Priorix (Belgie) a M-M-RVAXPRO (Francie).

Povinné očkování hrazené z veřejného zdravotního pojištění                                             

  • 1. dávka: nejdříve od prvního dne 13. měsíce do dovršení 18. měsíce věku dítěte
  • 2. dávka: od dovršení pátého do dovršení šestého roku věku dítěte

Spalničky u dětí

Touto nemocí trpí převážně dětská populace. Prevencí je očkování. Kojenci do 1 roku se očkují pouze tehdy, pokud v jejich blízkém okolí někdo spalničky prodělal. Děti s oslabeným imunitním systémem (např. rakovinou nebo chemoterapií) by měly být vakcinovány, až budou mít imunitní systém v pořádku. V chudých zemích patří ještě dnes spalničky mezi nejčastější příčiny dětského úmrtí.

Spalničky u dospělých

Spalničky jsou ve své podstatě dětskou nemocí. V dětském věku probíhá nemoc bez větších problémů. U dospělého člověka je riziko, že nemoc nebude včas a správně diagnostikována, protože se onemocnění projevuje nejprve jako běžná viróza. Navíc se nemusí projevit všechny příznaky. Nemoc může postihnout neurologický a kardiální systém, kdy jsou následky doživotní nebo fatální.

Spalničky se zatím drží díky proočkovanosti mezi ojedinělým onemocněním. Pokud nebylo dítě ještě očkováno a setká se s dítětem nemocným spalničkami, informujte o tom lékaře.Články k tématu Spalničky – příznaky a léčba

  • Příušnice dříve patřily mezi běžná infekční nemoci dětského věku. Od roku 1986 se proti nim povinně očkuje, a díky tomu se jejich výskyt výrazně snížil. Přesto se příušnice stále objevují, naštěstí jen v malých epidemiích. Jak příušnice poznat a jak je léčit?
  • Zánět průdušek neboli bronchitida je onemocnění typické pro chladnější měsíce roku, které typicky provází nepříjemný kašel s bolestí na průduškách a zvýšená teplota. Jak zánět průdušek poznat, jak si ulevit od potíží a kdy se raději vydat pro radu k lékaři?
  • Meningitida neboli zánět mozkových blan je velmi závažné onemocnění, které může mít trvalé následky nebo v nejhorším případě skončit úmrtím pacienta. Pro léčbu meningitidy je zásadní včasná diagnóza a nasazení léčby. Dobrou zprávou je, že proti meningitidě se lze očkovat.