Spánek miminka – kolik hodin by mělo spát?

22. 4. 2021 · 5 minut čtení
 • Babyclub

Kolik hodin má spát novorozenec a kolik tříměsíční miminko? Kdy začíná mít dítě ve spánkovém režimu pravidelnost a lze dítěti cíleně upravovat intervaly spánku? Přečtěte si náš stručný přehled a inspirujte se našimi tipy.

 Spánek miminka – kolik hodin by mělo spát

 

„Tabulkové“ hodiny spánku dětí

Existují orientační údaje o tom, jak dlouho mají spát malé děti od narození až zhruba do věku 3 let. Každé dítě je ale jedinečné a má svou vlastní spánkovou potřebu. Některé děti potřebují spát víc a některé méně, stejně jako dospělí. Nakonec mnohdy jako vodítko poslouží i spánková potřeba rodičů. Je pravděpodobné, že když jsou oba rodiče milovníci spánku, bude i dítě spáč a naopak. Berte následující údaje s rezervou, jsou to průměrné hodnoty. Některé děti dlouhodobě spí více hodin, než popisuje tabulka, některé mohou dlouhodobě spát méně. Rovněž hodiny, které má dítě naspat během dne, se mohou výrazně lišit. Některé děti vynechávají odpolední spánek už kolem roku a půl věku. V případě jakékoli pochybnosti konzultujte dobu spánku s ošetřujícím pediatrem.

 


 

„Tabulkové“ hodiny spánku dětí

Novorozenci (do 14 dnů)

16–20 h

1. měsíc

16–18 h

3. měsíc

15–16 h

6. měsíc

13–15 h (z toho přes den 3–5 h)

9. měsíc

12–15 h (z toho přes den 2–4 h)

12. měsíc

12–14 h (z toho přes den 2–4 h)

Rok a půl

11–13 h (z toho přes den 2–3 h)

Dva roky

11–13 h (z toho přes den 2–3 h)

Tři roky

10–12 h (z toho přes den 1–2 h)

 

Pravidla dětského spánku

Už od prvních týdnů je na místě rozlišovat denní a noční spánek. Denní spánek může být v kočárku i v postýlce, na denním světle i v hlučnější společnosti starších sourozenců nebo ve venkovním šumu. 

Naopak noční spánek by měl být důsledně v klidu a tichu:

 • vyvětraná místnost s nižší teplotou (při otevřeném okně pozor na průvan),
 • tma (v létě pomohou zatemňovací žaluzie nebo rolety),
 • ticho,
 • noční režim při vzbuzení dítěte (přebalování při tlumeném osvětlení, kojení a opětovné uložení do postýlky),
 • vzduch s dostatečnou vlhkostí (v bytech se suchým vzduchem pomůže zvlhčovač vzduchu).

 


Proč se v noci miminko budí?

Důvodů může být celá řada. Nejčastěji prostě proto, že má hlad. Pokud ho stačí nakojit/nakrmit a zase usne, je v pořádku, že se budí třeba čtyřikrát za noc. Jaké jsou nejčastější příčiny hned po hladu? Dítěti může být teplo nebo zima, což spolehlivě poznáte pohmatem vzadu na krku, ale prozradí to i studené ručičky. Přehřátí poznáte podle opoceného krku a zad. Některé děti vzbudí i počůrání nebo stolice. S tím souvisí dětské koliky, na které děti bohužel často trpí. Zaražený prdík je tlačí v bříšku a děti se kroutí, aby mu pomohly ven, a vzbudí se. Rozpoznat další příčiny nočního buzení se občas podobá věštění z křišťálové koule. Může to být hluk z ulice, silně aromatické květenství keře pod okny nebo vůně květin na vašem parapetu, mohou to být i velmi intenzivní zážitky ze dne, které dítě ve snech zpracovává. V neposlední řadě třeba i bolest z rostoucích zoubků, svědění v místě ekzému nebo faldík ze srolovaného pyžama, které dítě tlačí na zádech. Někdy chce prostě jen cítit vaši blízkost, pomazlit se, mít vás u sebe. Nebo mu ve snu vyletěla ruka a děťátko se samo udeřilo do obličeje.Spánek miminka – kolik hodin by mělo spát 2


Tipy pro dětský spánek

Při dětském spánku vždy zůstávají klíčové základní věci jako hlad, nadýmání, suchý vzduch, teplo/zima nebo bezděčné pohyby dítěte. Přesto máme pár tipů, které vám mohou pomoci.

Úleva od plynatosti
Nechte dítě pár minut před spaním volně se hýbat, případně u dětí, které se ještě neotáčejí, polohujte dítě na bříško. Je šance, že si uleví ještě před usnutím a nadýmání ho bude méně zlobit.

Éterické oleje
S vůněmi je potřeba postupovat opatrně, mohou naopak spánek dítěte rušit, ale můžete vyzkoušet některé dětské oleje po koupeli, které avizují lepší spánek. Na trhu najdete mnoho olejů a krémů, jejichž bylinné složení slibuje příjemné uvolnění před spaním. Vyzkoušejte je, mohou pomoci. Zkusit můžete třeba balzám pro klidnější spánek od značky Mustela. 

Bílý šum
Zejména pro děti mladší 6 měsíců je uklidňující slyšet zvuk podobný bílému šumu. Bílý šum je totiž zvuk, který znají z matčina bříška, a konkrétně se jedná o zvuk průtoku krve matčinými cévami. Má pravidelný rytmus a děti uklidňuje. Vy jej můžete nasimulovat třeba puštěním nahrávky zvuku mořských vln na pobřeží, internet je takových několikahodinových nahrávek plný. Na trhu dnes ale najdete i takzvaná „šumítka“, simulátory bílého šumu, ty nejlevnější seženete už od 300 Kč. U dětí starších půl roku už efekt pomíjí a naopak dítě postupně začíná spíše rušit.

Dudlík
Některé děti dudlík samy od sebe odmítají, pak nemá smysl jej nutit, a v některých rodinách je stanovisko k dudlíku spíše zamítavé. Ale u většiny dětí zkrátka funguje.

Jak přežít noční vstávání

Pro rodiče jsou noci prvního roku života dítěte náročným obdobím. To věčné nevyspání je úmorné, rodičům často docházejí síly i trpělivost. Ale vydržte, děti nebudou malé věčně a toto období zase pomine. Děťátko vás nechce trápit, nedělá vám to naschvál. Rodičovské objetí má pro děti kouzelnou moc, v náruči maminky a tatínka se nakonec každé miminko uklidní a usne, i když to někdy déle trvá. Věnujte svým dětem co nejvíce lásky, něhy a trpělivosti, vaše láskyplná péče se vám vrátí.

 

Články k tématu Spánek miminka – kolik hodin by mělo spát?

 • Kojení – šance, která se neopakuje

  Kojení – šance, která se neopakuje

  · 7 minut čtení
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
  Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
 • Jak pečovat o pokožku miminka

  Jak pečovat o pokožku miminka

  · 5 minut čtení
  • Babyclub
  Pokožka miminek se po narození stále vyvájí a vyžaduje pravidelnou péči, která zajistí intenzivní hydrataci a její ochranu. Důležité je proto používat šetrnou kosmetiku určenou pro nejmenší děti, která pokožku miminek nepodráždí, ale naopak zklidní a vyživí.
 • Jak chránit děti před sluníčkem?

  Jak chránit děti před sluníčkem?

  · 5 minut čtení
  • Babyclub
  • Opalování
  Pokožka dětí vyžaduje na slunci speciální ochranu. Kůže kojenců a dětí do 3 let je tenčí, propustnější a nemá plně vyvinutý obranný systém. Jak děti chránit před účinky slunečního záření a jaké opalovací dětské krémy jsou nejvhodnější, vám poradíme v našem článku.