Štípance bez šance

  • Vlasy, kůže, nehty
Venkovní aktivity a letní výpravy se blíží a s nimi i správný čas vybavit domácí lékárničku potřebnými přípravky. Začněte se chránit proti hmyzu, ať už jdete na procházku do lesa nebo si užíváte dovolenou v tropech.

Všichni se nedočkavě těšíme na slunečné dny plné aktivit v přírodě. Radost ovšem mohou pokazit zákeřní škůdci jako komáři a klíšťata, kteří znepříjemní jakoukoliv venkovní činnost. V kapse houbaře, běžce, golfisty či cestovatele by proto neměl chybět vhodný repelent.

V našich podmínkách by měl repelent odpuzovat komáry či klíšťata a napomoci tak v nejen prevenci protivným štípancům, ale především přenosu infekce lymskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou.

Při cestování do neznámých krajů je nutné prověřit, zda se v dané oblasti nevyskytuje nějaký specifický hmyz (či zda v daném období není určitý hmyz přemnožený) a dobře se před ním chránit, a to nejen vhodným repelentem, ale i dalšími nezbytnými ochrannými prostředky jako jsou například moskytiéry na hlavu, dlouhé rukávy a nohavice. Vždyť putování letním Grónskem doprovázeni množstvím komárů či procházku po Markézách sužováni zákeřným hmyzem nono může překazit právě takový nevítaný doprovod. V tropických oblastech hrozí navíc přenos specifických onemocnění jako je malárie či západonilská horečka.

Jakmile zvolíte vhodný repelent, zaměřte se na správnou aplikaci. Obvykle se dá provést na pokožku i na oblečení, kde přípravek působí déle. Je tedy dobré postříkat například i baťoh, kalhoty nebo boty. Dále se repelent doporučuje aplikovat z větší vzdálenosti, aby střik byl účinný po celé ploše. U dětí se při aplikaci na pokožku doporučuje repelent nastříkat nejdřív do dlaní a pak rozetřít po pokožce dítěte.

V našich podmínkách by měl repelent odpuzovat nejen komáry, ale i klíšťata. Při cestě do lesa je nutné myslet také na oblečení.  Vhodné je světlé oblečení (klíšťata jsou vidět) z hladké látky (hůře se jim leze), dlouhé kalhoty a vysoké pevné boty.  Po návratu vždy pečlivě zkontrolujte celé tělo (klíšťata se mohou přichytit kdekoliv) a další prohlídku uskutečněte i následující den (klíště se může pohybovat po těle a přisát se až po několika hodinách).

Pokud se chystáte do tropů a exotických dálek a zvažujete účinný repelent, nenechte se zmást tím, že čím větší procento Deetu tím větší ochrana. Extrémní procento Deetu je pouze z důvodu klesající účinnosti, aby co nejdéle vydržel. Pro exotický hmyz postačuje 35% Deetu.