Zánět průdušek (bronchitida) – příznaky a léčba

10. 7. 2022 · 5 minut čtení
 • Kašel

Zánět průdušek neboli bronchitida je onemocnění typické pro chladnější měsíce roku. Pokud vás nebo vaše děti začne trápit nepříjemný kašel provázený bolestí na průduškách a zvýšenou teplotou, může se jednat právě o toto onemocnění. Přečtěte si, jak zánět průdušek poznat, jak si ulevit od potíží a kdy se raději vydat pro radu k lékaři.


Zánět průdušek se odborně označuje jako bronchitida.
Bronchitida neboli zánět průdušek se zejména u starších osob může zkomplikovat zápalem plic.

Co je bronchitida a jaké jsou její projevy?

Bronchitida neboli zánět sliznice průdušek patří mezi běžná sezónní onemocnění. Jedná se o zánět dolních cest dýchacích. Je nejčastěji vyvolána virovou infekcí a navazuje obvykle na záněty horních cest dýchacích. Zánět průdušek může být vyvolán i bakteriemi a jinými mikroorganismy, ale většinou pouze při komplikovaném průběhu onemocnění.

Bronchitida se dělí na akutní a chronickou. Pokud onemocnění přibližně do 3 týdnů bez následků odezní, jedná se o akutní bronchitidu. Jestliže se v určitých intervalech opakuje, přetrvává a zjevně souvisí s frekventovaným pobytem v prašném prostřední či s kouřením, hovoříme o chronické bronchitidě. Léčba chronické bronchitidy patří do kompetence specialisty, pneumologa. V našem článku se podrobněji zaměříme na akutní bronchitidu.

Jak dlouho trvá zánět průdušek a jeho infekčnost

Infekčnost zánětu průdušek je zhruba 1-3 dny, onemocnění trvá obvykle 7 až 10 dní, ale může se prodloužit až na 3 týdny. V některých případech může přetrvávat tzv. postinfekční kašel ještě několik dalších týdnů.


Bronchitida a její příznaky

Zánět průdušek se v začátku onemocnění jeví jako běžné nachlazení. Projevuje se únavou, vyčerpáním, ucpaným nosem a škrábáním v krku. Následně převažuje suchý, dráždivý až vysilující kašel, který později přechází do vlhkého kašle s vykašláváním hlenu. Hlen může být čirý, bílý až žluto-zeleně zbarvený, ve výjimečných případech s příměsí krve. Kašel při akutní bronchitidě může trvat 2 až 3 týdny, než se zcela vyléčí.

K častým projevům zánětu průdušek patří dušnost až dýchací potíže, bolest na hrudi, pálení na průduškách, únava a celková slabost, bolest v krku nebo chrapot a zvýšená teplota. V některých případech může zánět průdušek probíhat i bez teplot.


Zánět průdušek a léčby

Jak se zánět průdušek léčí a které volně prodejné léky na zánět průdušek použít?  Základem léčby je zmírnění jednotlivých příznaků. Z volně prodejných léků na zánět průdušek se k tlumení suchého dráždivého kašle používají léčivé přípravky proti kašli z řad antitusik (např. s obsahem butamirátu, levodropropizinu či dextrometorfanu).

Po pár dnech většinou přechází suchý a dráždivý kašel do fáze vykašlávání. Nyní nastává vhodný čas změnit léčbu na podporu a usnadnění odkašlání hlenu (expektorancia a mukolytika) – do této skupiny patří např. léčivé přípravky s obsahem ambroxolu, bromhexinu či acetylcysteinu.

Z bylinných léčivých přípravků na podporu odkašlání se používají přípravky s obsahem extraktu z břečťanu.

Chrapot či bolest v krku zmírníte použitím bylinných pastilek s obsahem šalvěje, slézu nebo pukléřky islandské (islandský lišejník).

Při horečce nad 38 °C lze užít léky snižující horečku (antipyretika) – např. paracetamol nebo ibuprofen.


Inhalátor představuje vhodnou pomůcku při bronchitidě i astmatu.
Při inhalaci dochází k očistě dýchacích cest a k posílení jejich přirozené obranyschopnosti.

Další opatření při zánětu průdušek

Léčbu zánětu průdušek podpoříte dodržováním některých režimových opatření. Patří mezi ně:

 • Klidový režim -  pro rychlou rekonvalescenci při bronchitidě velmi důležitý

 • Dostatečný pitný režim – tekutiny jsou důležité pro ředění hlenu a usnadnění vykašlávání. Pít můžete také minerální vodu, osvědčená je Vincentka.

 • K doplnění tekutin jsou při bronchitidě vhodné bylinné čajové směsi s obsahem černého bezu, lípy, mateřídoušky, jitrocele.

 • Dostatek vitaminů a minerálů

 • Inhalace přípravků s obsahem solných roztoků

 • Pravidelné větrání, používání zvlhčovače vzduchu

Kdy s bronchitidou k lékaři?

V případě neustupujících potíží, zhoršeného dýchání,pískání až sípotu při dýchání, vykašlávání žluto-zeleně zbarveného hlenu a vysokých horečkách je důležité navštívit lékaře, protože neléčený zánět průdušek může přejít v zápal plic, případně se k prvotní virové infekci může přidat i závažnější infekce bakteriální. Lékař podle výsledků vyšetření (poslech, CRP, konkrétní příznaky) stanoví, zda je nutné nasadit antibiotickou léčbu.


Bronchitida v těhotenství

Vyskytne-li se bronchitida u těhotné ženy, nepředstavuje velké riziko pro plod, ovšem může být pro těhotnou ženu velmi nepříjemná. Pokud jste v pozdějších měsících těhotenství, roztahující děloha vám může bránit v hlubokém dýchání. Buďte obezřetná i při kašlání, neboť opakované záchvaty kašle mohou vést k častějším kontrakcím a v extrémních případech vyvolat i předčasný porod. Těhotné ženě doporučujeme konzultovat zdravotní stav a léčbu s lékařem, případně se poradit s lékárníkem, které léky na kašel v těhotenství jsou vhodné pro nastávající maminku. 


Zánět průdušek u dětí

U dětí probíhá zánět průdušek často bez teplot, a proto je důležité při výskytu dalších typických příznaků zánětu průdušek co nejdříve navštívit pediatra, který dítě poslechne a stanoví diagnózu.

Ke vzniku bronchitidy jsou náchylnější předčasně narozené děti, dále děti, které nikdy nebyly kojené, děti v dětském kolektivu a také děti s chronickým onemocněním dýchacích cest, jako je astma a alergie.

Bronchitida u malých dětí se může projevit i zvracením, neboť polykání nahromaděného hlenu a opakované záchvaty kašle k němu dráždí. Opakující se záněty průdušek u kojenců a batolat mohou upozornit na počínající astma. Zánětem průdušek mohu onemocnět i ti nejmenší, tedy miminka. Bronchitida u miminka má stejné projevy jako u kojence a batolete. V případě podezření na bronchitidu u miminka je ale důležité navštívit co nejdříve pediatra.Články k tématu Zánět průdušek (bronchitida) – příznaky a léčba

 • Příušnice dříve patřily mezi běžná infekční nemoci dětského věku. Od roku 1986 se proti nim povinně očkuje, a díky tomu se jejich výskyt výrazně snížil. Přesto se příušnice stále objevují, naštěstí jen v malých epidemiích. Jak příušnice poznat a jak je léčit?
 • Toxoplazmóza je infekce, kterou můžete získat konzumací nedostatečně tepelně upraveného masa nebo dotykem kočičích výkalů. U většiny nemocných proběhne nepozorovaně a bez příznaků, závažné následky však může mít především pro těhotné ženy, u nichž může dojít k poškození plodu.
 • Kašel

  Kašel

  · 3 minuty čtení
  • Kašel
  • Chřipka a nachlazení
  Kašel je důležitá obranná reakce. Tělo tak reaguje na překážku v dýchacích cestách (hlen, cizí těleso), na vdechovaný příliš horký nebo studený vzduch a škodliviny z okolí. Zabraňuje tím infekci nebo poškození dýchacích cest. Kašel je nejčastějším příznakem onemocnění dýchacích cest.