Zánět slinivky (pankreatitida) – příznaky a léčba

3. 12. 2023 · 7 minut čtení

Slinivka je břišní orgán, který se klíčovým způsobem podílí na trávení a hospodaření s přijatými živinami. K jejímu zánětu může přispět nadměrná konzumace alkoholu, příliš vysoká hladina tuků v potravě i v krvi, vybrané nemoci a léky, ale i jiné faktory. Jak se zánět slinivky projevuje, jaké další zdravotní komplikace může vyvolat a co je základem léčby, vám poradíme v našem článku.

Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Zánět slinivky (pankreatitida) – příznaky a léčba

Slinivka a její funkce v lidském těle

Slinivka břišní je velká žláza umístěná za žaludkem vedle tenkého střeva. Její první funkcí je uvolňování trávicích enzymů do dvanáctníku (počátku tenkého střeva), kde probíhá štěpení cukrů, tuků a bílkovin na základní stavební jednotky, které organismus následně může vstřebat z trávicí trubice do krevního oběhu a dál využít. Pankreatická šťáva, která tyto enzymy obsahuje, zároveň dokáže účinně neutralizovat kyselost tráveniny, která do střeva proudí ze žaludku. Druhou funkcí slinivky je tvorba hormonů inzulinu, glukagonu, gastrinu a somatostatinu a jejich uvolňování do krevního oběhu. Inzulin a glukagon regulují hladinu cukru v krvi, gastrin a somatostatin ovlivňují uvolňování trávicích šťáv.

Slinivka pracuje každý den naplno.
I když potrava nikdy neputuje do slinivky břišní, slinivka je obrovskou pomocí pro váš trávicí trakt. Každý den vyrobí slinivka téměř 2 litry vodnaté „šťávy“ naplněné enzymy.

Co to je zánět slinivky?

Zánět slinivky (pankreatitida) vznikne předčasnou aktivací vytvořených trávicích enzymů. Ty začnou „pracovat“ ještě uvnitř slinivky a poškodí její tkáň. V důsledku toho jsou ve větší či menší míře narušeny trávicí pochody, hospodaření se základními živinami (sacharidy, tuky, bílkovinami), ale také s vitaminy rozpustnými v tucích (A, D, E, K) a některými minerály (hořčík, selen, vápník, zinek, železo). Postižená oblast může bolet a nezřídka bývá přítomný otok. Zánět slinivky se podle doby trvání potíží rozlišuje na akutní a chronický.

Akutní zánět slinivky

Akutní pankreatitida vzniká náhle. Může vzniknout v důsledku: 

 • ucpání žlučovodu žlučovými kameny
 • prasknutí žaludečního vředu
 • nadměrné konzumace alkoholu, otravy nebo jako vedlejší efekt některých léčiv (např. azathioprin, cytostatika)
 • bakteriální nebo virové infekce (např. virová hepatitida A a C)
 • některých celkových onemocnění (např. lupus), výskytu cyst nebo nádorů v břišní oblasti
 • poranění v břišní oblasti
 • dědičných předpokladů
Těžké případy akutního zánětu slinivky
V případě těžké formy akutní pankreatitidy dochází k nevratnému odumírání tkáně. Hrozí celková otrava organismu. Je to život ohrožující stav, který je nutné řešit i chirurgicky.

Chronický zánět slinivky

Při chronické pankreatitidě je v důsledku přítomnosti dlouhodobého zánětu nahrazována funkční pankreatická tkáň vazivem. To vede k poklesu tvorby trávicích enzymů, případně i hormonů, a vzniká pankreatická nedostatečnost. Jinými slovy slinivka nedokáže plně pokrýt nároky, které od ní organismus očekává. Výrazně snižuje kvalitu života nemocných osob, zároveň je rizikovým faktorem pro vznik rakoviny slinivky. K nejčastějším příčinám chronického zánětu slinivky patří:

 • dlouhodobé užívání alkoholu (až 80 % případů)
 • žlučové kameny
 • dědičná predispozice
 • vysoká hladina cholesterolu, a zejména triglyceridů v krvi nebo vysoká hladina vápníku v krvi
 • cystická fibróza
 • nádorové nemoci
 • některá léčiva

K rozvoji zánětu slinivky přispívá také obezita, kouření, diabetes a záněty střev. U 10 % pacientů není zjištěna příčina vzniku pankreatitidy a pak hovoříme o idiopatickém zánětu slinivky.

Nadměrná či dlouhodobá konzumace alkoholu je častou příčinou vzniku zánětu slinivku.
Problémy se slinivkou velmi často vyvolá kombinace alkoholu a dráždivých mastných jídel.

Jak alkohol ovlivňuje slinivku?

Alkohol ovlivňuje složení pankreatické šťávy, obsahující trávicí enzymy. Ta se stává méně tekutou, což vede ke vzniku „špuntů“ v malých kanálcích slinivky a následnému rozvoji zánětu. Výsledkem je poškození tkáně slinivky, která vazivovatí nebo odumírá. Buňky slinivky zpracovávají alkohol za tvorby dalších toxických látek, které poškození slinivky prohlubují. Kromě toho alkohol způsobuje předčasnou aktivaci trávicích enzymů a tvorbu látek, které zánětlivou odpověď dále podporují.

 

Stres a zánět slinivky

Nepříznivý vliv stresu na rozvoj pankreatitidy je způsoben aktivací nervového spojení mezi mozkem a žaludkem (konkrétně vagového nervu). Stimulace způsobuje, že žaludek produkuje nadměrné množství žaludeční kyseliny, která vede ke zvýšené tvorbě pankreatických trávicích enzymů. To v kombinaci s dalšími rizikovými faktory může stav slinivky zhoršit.

Příznaky zánětu slinivky

Základním projevem akutního zánětu slinivky je stejně jako při chronické gastritidě bolest v horní části břicha, která může vystřelovat do zad a která se zhoršuje po jídle.

Příznaky akutního zánětu slinivky
Příznaky chronického zánětu slinivky

Jak se diagnostikuje zánět slinivky?

Pokud vás sužuje bolest břicha, která se nelepší, pravidelně se vrací nebo je náhlá a silná, obraťte se na svého lékaře. Okamžitou pomoc vyhledejte, pokud je bolest břicha tak silná, že nemůžete klidně sedět ani najít úlevovou polohu.

Diagnostika se opírá jak o přítomnost typických příznaků, tak o výsledky laboratorních a zobrazovacích testů. V krvi se měří hladiny trávicích enzymů amylázy a lipázy, vápníku, jaterních enzymů, glukózy, C-reaktivního proteinu (CRP) a bílých krvinek. K využívaným zobrazovacím vyšetřením patří ultrazvuk břicha, magnetická rezonance, případně počítačová tomografie (CT). V některých případech je nutné k potvrzení diagnózy provést rozbor stolice nebo biopsii tkáně.

Jak se léčí zánět slinivky?

V léčbě zánětu slinivky se uplatňují preparáty s obsahem trávicích enzymů, které obsahují enzymy amylázu, lipázu a proteázu, jež jsou schopné štěpit cukry, tuky a bílkoviny. Podávají se v průběhu jídla a podpoří trávení tím, že doplní přirozené enzymy, které oslabená slinivka nestíhá do dvanáctníku v potřebném množství dodávat. Někdy se užívají i v kombinaci s inhibitory protonové pumpy, které zklidní žaludek tím, že tlumí sekreci kyselých žaludečních šťáv (např. omeprazol).

K tlumení silné bolesti břicha při pankreatitidě se používají pod dohledem lékaře analgetika. Při závažnější, nebo dlouhotrvající atace pankreatitidy je nutná hospitalizace. Potřebné tekutiny a výživa se dodávají prostřednictvím nasogastrické sondy do žaludku, případně infuzí do žilního systému. V některých případech je nutný endoskopický drenážní výkon nebo chirurgický zákrok. Při bakteriální infekci se přistupuje k podání antibiotik.

Co jíst/nejíst při zánětu slinivky?

Dietní opatření se zavádí jak při akutních, tak při chronických problémech se slinivkou břišní. Její podstatou je dieta s omezením tučných a nevhodně zpracovaných potravin.

Doporučení / Vhodné potraviny
Omezení / Nevhodné potraviny

Zánět slinivky je nemoc, která se dříve nebo později odhalí svými nepříjemnými příznaky a která – vedle podstatného snížení kvality života – s sebou přináší i vyšší riziko vstřebání důležitých živin, vitaminů a minerálů a hrozbu dalších zdravotních komplikací. Silné a dlouhotrvající bolesti břicha, stejně jako déletrvající nevolnosti, průjmy či nevysvětlitelné hubnutí jsou vždy důvodem k návštěvě lékaře. Léčba může nabývat mnoha podob, důležitou součástí terapie je však vždy abstinence alkoholu a lehká, vyvážená strava. Jezte menší porce vícekrát denně, omezte tuky ve prospěch bílkovin, buďte opatrní s dráždivými potravinami a nezapomeňte, že dobré fungování slinivky podpoří i dostatečná pozornost věnovaná jídlu při stolování, omezení stresu a celková duševní rovnováha. 

 

Články k tématu Zánět slinivky (pankreatitida) – příznaky a léčba

 • Crohnova choroba – příznaky a léčba

  Crohnova choroba – příznaky a léčba

  · 10 minut čtení
  Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění střev s příznaky jako bolest břicha, silné průjmy, krev ve stolici, únava či ubývání na váze. Crohnova nemoc není bohužel zatím vyléčitelná, moderní léky a dodržování stravovacích pravidel však umožňují vést pacientům plnohodnotný život.
 • Kurkuma

  Kurkuma

  · 6 minut čtení
  Co na té kurkumě všichni mají? Každý známe kurkumu z indické a čínské kuchyně, ale o jejím vlivu na lidský organismus se začalo mluvit teprve nedávno. Možná budete překvapeni širokým využitím extraktů získaných z této krásné asijské rostliny.
 • Salmonelóza: projevy, příznaky a léčba

  Salmonelóza: projevy, příznaky a léčba

  · 12 minut čtení
  Salmonelóza je průjmové onemocnění vyvolané bakteriemi z rodu Salmonella. Jde vlastně o otravu jídlem, k nákaze dochází ve většině případů při konzumaci kontaminovaných potravin, nejčastěji masa nebo vajec. Koho salmonelóza nejvíce ohrožuje, jak dlouho trvá a jak se léčí, vám prozradíme v našem článku.
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora
O autorovi
Mgr. Lukáš Novotný
Mgr. Lukáš Novotný
Vystudoval jsem Farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy. Od roku 2016 pracuji jako lékárník v Praze a připravuji vzdělávací články a aktivity pro lékárníky, studenty a veřejnost.
Číst více od autora