Vitamin B2 (riboflavin)

  (15)
Seřadit podle
 • První repelent v tabletové formě. Využívá tradičně osvědčený účinek proti komárům.
 • Zdravý repelent ve formě dražé, se širokým spektrem vitaminu B pro děti od 3 let.
 • Riboflavin (vitamin B2) přispívá k udržení normálního stavu zraku a pokožky.
 • Riboflavin (vitamin B2) je významnou látkou, která přispívá k normálnímu energetickému metabolismu. V organismu vykazuje antioxidační aktivitu.
 • Riboflavin (vitamin B2) přispívá k udržení normálního stavu zraku a pokožky.
 • Obsažené látky podporují dobrou činnost jater.
 • 5.0
  (1)
  Obsažené látky podporují relaxaci a funkci oběhové a nervové soustavy.
 • Riboflavin (vitamin B2) přispívá k udržení normálního stavu zraku a pokožky.
 • Bioaktivní mořský kolagen + směs vitamínů a minerálů pro krásnou pleť.
 • Tablety s postupně uvolňujícím se do organismu vitaminem B2 (riboflavin), který je důležitý pro zdravou pokožku a sliznice a správnou funkci nervového systému.
 • Spirulina podporuje tonus, vitalitu a normální funkci imunitního systému.
Vitamin B2 (riboflavin)

Vitamin B2 (riboflavin)

Vitamin B2 patří do skupiny vitaminů označovaných jako B-komplex (společně s B1, B3, B5, B6, B7, B9, B12). Jedná se o ve vodě rozpustný vitamin, který si tělo neumí samo vyrobit, ani si jej ukládat, a proto je třeba průběžně jej dodávat ve stravě.

K čemu vitamín B2 přispívá?

Vitamin B2 (riboflavin) přispívá k udržení normálního energetickému metabolismu, normální činnosti nervové soustavy, udržení normálního stavu sliznic, udržení normálního stavu červených krvinek, udržení normálního stavu pokožky, udržení normálního stavu zraku, normálního metabolismu železa, k ochraně buněk před oxidativním stresem a k omezení míry únavy a vyčerpání.

Zdroje vitamínu B2 v potravinách

Vysoký obsah riboflavinu mají vnitřnosti, játra (vepřová 2,98 mg/100 g), ledvinky, ovesné vločky, naklíčené obiloviny, kvasnice, sýry, losos, makrela. Hlavním zdrojem riboflavinu v české populaci je mléko a mléčné výrobky.

Doporučená denní dávka vitaminu B2 je 1,4 mg.

Vitamín B2 a jeho nedostatek

Nedostatek vitaminu B2 se odráží především na stavu sliznic a kůže. Typickým příznakem jsou např. defekty ústní sliznice a jazyka (afty/opary), podebrané koutky, vyrážky, suchá praskající pokožka apod. Při nedostatku vitaminu B2 může docházet rovněž k zánětům spojivek či jinému poškození zraku. Nedostatek vitaminu B2 může souviset s užíváním některých léků, např. psychofarmak či chemoterapeutik. Nadměrná konzumace alkoholu brání absorpci riboflavinu ze střeva, a může tedy vést k jeho deficitu.

Riboflavin v těhotenství

Vitaminy skupiny B jsou důležité i v těhotenství, a to jak pro vývoj miminka, tak pro zdraví nastávající maminky. Z vitaminů skupiny B je v těhotenství důležitá zejména kyselina listová (vitamin B9), která je důležitá pro správný vývoj zárodečných tkání, vitamin B6, který pomáhá regulovat hormonální aktivitu, a B12, který přispívá k tvorbě červených krvinek a podílí se na procesu dělení buněk. Těhotenství a kojení jsou považovány za období zvýšené zátěže, kdy je vyšší potřeba vitaminů skupiny B, o samostatném užívání riboflavinu v těhotenství se však poraďte se svým lékařem.

Vhodnou volbou k doplnění vitaminů B v těhotenství jsou speciální multivitaminové přípravky pro těhotné a kojící ženy anebo přípravky typu B-komplex. Před užitím jakéhokoliv volně prodejného přípravku si přečtěte instrukce výrobce a ověřte si, zda je užívání v těhotenství vhodné.

Riboflavin pro děti

Riboflavin (vitamin B2) ve formě samostatného doplňku stravy je zpravidla určen pro dospělé. Pro doplnění riboflavinu u dětí se poraďte se dětským lékařem nebo volte multivitaminový přípravek určený pro děti (Vibovit, Venira Kids, Rakytníček), event. přípravek typu B-komplex.

 • Zdroje:
 • Referenční hodnoty příjmu dle NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) č. 1169/2011.
 • Referenční hodnoty pro příjem živin v ČR, 2. vydání. Společnost pro výživu, z.s., Praha, 2019. ISBN 978-80-906659-3-4
 • Schválená zdravotní tvrzení vitaminů B