Vitamin B6 (pyridoxin) (46)

Seřadit podle
 • Vitamin B6 příznivě ovlivňuje nervovou soustavu.
 • Hořčík ve formě bisglycinátu hořečnatého pro lepší vstřebávání v organismu obohacený o vitamin B6.
 • Komplex vitaminů skupiny B. Vitaminy B1, B2, B6 jsou potřebné ke správné funkci nervového systému. Vitaminy B2, B3 a B5 pomáhají snižovat únavu a vyčerpání.
 • Vysoce vstřebatelný hořčík doplněný draslíkem a vitaminy B6 a D.
 • Hořčík v organické formě pro lepší vstřebávání obohacený vitaminem B6.
 • Hořčík a vitamin B6 přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání.
 • 2+1 40+20 šumivých tablet
  Pro snížení míry únavy a vyčerpání a pro normální činnost svalů.
 • Vitamin B6 přispívá k normální činnosti nervové soustavy a psychické činnosti.
 • Pro snížení míry únavy a vyčerpání a pro normální činnost svalů.
 • Tryptofan se v krevním oběhu mění za přítomnosti pyridoxinu (vitaminu B6) na neurohormon dobré nálady serotonin.
 • Tablety s obsahem extra dávky vitaminu B6, který je důležitý pro správnou funkci nervové soustavy a zdravou imunitu. Vhodné pro dospělé.
Vitamin B6 (pyridoxin)

Vitamin B6 (pyridoxin)

Vitamin B6 (pyridoxin, též pyridoxol, pyridoxal nebo pyridoxamin) patří do skupiny vitaminů označovaných jako B-komplex (společně s B1, B2, B3, B5, B7, B9, B12). Jedná se o ve vodě rozpustný vitamin, který si tělo neumí samo vyrobit, a proto je třeba průběžně jej dodávat ve stravě. Zásoby vitaminu B6 vydrží v těle maximálně několik týdnů. Vitamin B6 je důležitý mimo jiné pro normální činnost nervové soustavy, pro správnou přeměnu živin na energii a pro podporu imunitního systému.

K čemu vitamín B6 přispívá?

Vitamin B6 přispívá k normální činnosti nervové soustavy, k normální funkci imunitního systému, k normální psychické činnosti, k normální tvorbě červených krvinek, k normálnímu energetickému metabolismu, k normálnímu metabolismu bílkovin a glykogenu, k normální syntéze cysteinu, k normálnímu metabolismu homocysteinu, k regulaci hormonální aktivity, ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Zdroje vitaminu B6

Vitamin B6 je obsažen téměř ve všech potravinách, za dobré zdroje je považováno kuřecí a vepřové maso, ryby, zelí, zelené fazole, čočka, brambory, banány, celozrnné výrobky, pšeničné klíčky, sója. K zajištění dostatku vitaminů skupiny B je pestrá a vyvážená strava.

Doporučená denní dávka vitamínu B6 je pro dospělého člověka 1,4 mg.

Vitamín B6 a jeho nedostatek

Nedostatek vitaminu B6 se podobně jako nedostatek ostatních vitaminu B-komplexu projevuje zvýšenou únavou, nervovým vyčerpáním, chudokrevností, oslabenou imunitou, kožními problémy, cukáním víček.

Pyridoxin (vitamin B6) v těhotenství

Vitaminy skupiny B jsou důležité i v těhotenství, a to jak pro vývoj miminka, tak pro zdraví nastávající maminky. Z vitaminů skupiny B je v těhotenství zásadní zejména B9 (kyseliny listová), který je důležitý pro správný vývoj zárodečných tkání, vitamin B6, který pomáhá regulovat hormonální aktivitu, a B12, který přispívá k tvorbě červených krvinek a podílí se na procesu dělení buněk.

Vhodnou volbou k doplnění vitaminů B v těhotenství jsou speciální multivitaminové přípravky pro těhotné a kojící ženy anebo přípravky typu B-komplex. Před užitím jakéhokoliv volně prodejného přípravku si přečtěte instrukce výrobce a poraďte se se svým lékařem.

Pyridoxin pro děti/kojence

Vitamin B6 je důležitý pro imunitní a nervový systém, pro krvetvorbu a další funkce jak pro dospělé tak pro děti. Denní příjem pyridoxinu u kojenců ve věku 0-3 měsíce je 0,1 mg, ve věku 3-11 měsíců 0,3 mg. Kojenci získávají vitamin B6 z mateřského mléka, nekojené děti z umělé kojenecké výživy, která je vitaminy skupiny B běžně obohacována. K zajištění dostatku vitaminu B u kojených lze kojícím ženám doporučit vhodný vitaminový doplněk stravy určený pro období kojení, a to zejména pokud dodržují vegetariánskou či veganskou stravu. Větší děti (od 3 let) mohou při nedostatku vitaminu skupiny B užívat multivitaminové doplňky stravy pro děti nebo přípravky typu B-komplex.

Zdroje: