2. měsíc

Druhý měsíc: Už se na tebe umím usmát.
Jak pokračuje vývoj?
- Začínám se na tebe usmívat, konečně! Už to není náhodou, už je to schválně.
- Jsem pevnější a silnější, když tě chytnu, jen tak tě nepustím.
- Mám snahu se přitahovat za ruce, zatím mi to ale moc nejde.
Co se tento týden dozvíte?
Miminko
Zajímám se o svět kolemPrávě řešíte
Růst miminkaTipy a triky
Poporodní kila navíc
Miminko
Zajímám se o svět kolem

Můj zájem o okolí je každý den větší a větší. Kdykoli se u mě objevíš, důkladně tě pozoruju a poslouchám a taky kopu nohama. Když jsem na bříšku, tak se pomalu protahuju a nacvičuju zvedání hlavičky. Když jsem na zádech, tak se pořádně „rozvaluju“ a možná se začínám pokoušet přetočit na bok. Když mi dáš prst do dlaně, tak ho chytím. Zajímá mě svět kolem, už umím zaostřit na blízké předměty. A co nejvíc, už se na tebe umím i usmát!
Péče o miminko
Tento měsíc nás čeká obíhání doktorů:
- V 6 týdnech to je návštěva poradny, kde mě budou kontrolovat. Změří mě, zváží a také mi změří obvod hlavičky.
- K ortopedovi vyrazíme na kontrolní vyšetření kyčlí, které se provádí ultrazvukem.
- Také se blíží očkování. Ale o tom se musíš poradit s mým lékařem.
Právě řešíte
Růst miminka

Váš lékař bude při každé prohlídce kontrolovat, jak miminko roste. Jeho základní pomůckou pro sledování růstu jsou percentilové grafy, které ukazují, jaká je váha a výška Vašeho miminka v porovnání s národním průměrem stejně starých dětí. Sledování růstu je důležité, aby se včas odhalily případné zdravotní problémy. Zdravé miminko roste v prvních 6 měsících velmi rychle, pak se růst postupně zpomalí. Během prvního roku miminko vyroste zhruba o 25 cm. Pro miminka jsou typická období velmi rychlého růstu. Bude se tak stávat, že jeden den budou miminku dupačky akorát, a za pár dní se do nich prostě nevejde.
Tipy a triky
Poporodní kila navíc

Nejlepším způsobem, jak zapracovat na své postavě, je zkombinovat zdravou stravu a tělesný pohyb. Nejprve se však poraďte se svým gynekologem, zda je už Vaše tělo připravené na tělesnou zátěž, a to zejména v případě, že jste rodila císařským řezem. Pak si totiž musíte dávat pozor na zátěž břišních svalů.
Pokud je vše v pořádku, jděte na to pozvolna. Nejdřív začněte s chůzí, mimo jiné proto, že si můžete vzít děťátko s sebou v kočárku. Nehoňte se, nejprve choďte pomalu a postupně přidávejte na tempu.
Co se týče stravy, ujistěte se, že přijímáte dostatek živin. Hlavně radikálně neomezujte příjem kalorií, obzvláště pokud kojíte. Jezte zdravou, vyváženou stravu:
- dostatek kvalitních bílkovin z masa, mléčných výrobků a luštěnin,
- ovoce, zeleninu,
- jednoduché sacharidy jako brambory, rýži, celozrnné pečivo,
- jednoduchý a vydatný pitný režim, z 80 % čistou vodu.
Články k tématu
Velká podzimní soutěž
Soutěžte o 3x poukázky Dr.Max v hodnotě 5 000 Kč nebo produktové balíčky. Buďte členem věrnostního programu Karta výhod Dr.Max, nakupte v minimální hodnotě 300 Kč produkty vlastní značky Dr.Max nebo značky BEBELO® a odpovězte na soutěžní otázku. Neváhejte a pojďte si s námi zasoutěžit.Kojení – šance, která se neopakuje
Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku
Drobný konflikt odstartuje záchvat vzteku. Dítě se válí po zemí, kope nohama, křičí, odmlouvá a protestuje. Vy jako rozčilený rodič ztrácíte trpělivost. Jak s vaším potomkem v takové chvíli jednat a co v období vzdoru vaše dítě vlastně prožívá?Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky
Pro děti bychom udělali vše, ale někdy zanedbáváme péči o své vlastní zdraví. Proč jsou preventivní prohlídky důležité, jak vypadá harmonogram prohlídek u dětí a na jaké prohlídky byste neměli zapomínat vy sami, si přečtěte v novém článku Dr.Max BABY.