Jak pečovat o pokožku miminka v zimě?

7. 2. 2022 · 7 minut čtení
 • Babyclub

Dětská kůže se odlišuje od kůže dospělých nejen svým vzhledem. Co stojí za zvýšenou citlivostí pokožky miminek? Jak lze každý den přispět k jejímu správnému fungování? A na co klást důraz při výběru kosmetiky pro dítě?Vlastnosti dětské pokožky

Dětská pokožka se od pokožky dospělých lidí značně liší, pro novorozená miminka a kojence to platí dvojnásob. Novorozenecká pokožka je v první řadě asi o polovinu tenčí,  je tak náchylnější k omrznutí, podráždění a vysušení. Dále má volnější uspořádání kožních buněk, proto je méně odolná vůči mikrobům nebo chemickým látkám a kvůli větší propustnosti také snadněji ztrácí vlhkost. V porovnání s dospělou pletí obsahuje také více vody, proto je vláčnější, měkčí a snadněji absorbuje dráždivé látky z okolí. Vzhledem k tomu, že u nejmenších dětí se postupně teprve buduje imunitní systém, i jejich pokožka se teprve „seznamuje se“ s okolím – svrchní vrstva kůže proto teprve postupně vytváří přirozenou ochrannou bariéru.

Dětská pokožka má nízkou pigmentaci a nedostatečnou bariérovou funkci, je proto proto obzvlášť citlivá na UV záření. V zimě ji tak může ohrozit sluníčku při pobytu na horách, horské slunce může být intenzivnější než při letním pobytu u moře. Spálená kůže v dětském věku je jedním z rizikových faktorů v rozvoji vysoce zhoubného kožního melanomu v dospělosti.


Péče o pokožku miminka v zimě

Jemná pokožka nejmenších dětí je citlivá a náchylná k podráždění. Pro ochranu kůže miminka před působením nepříznivých vlivů a pro zachování dostatečné hydratace je důležitá pravidelná, správná a šetrná péče. Ta by se vždy měla skládat ze tří základních kroků: čištění, promazání a ochrany před sluncem. V zimě se přidává také ochrana před větrem, mrazem a prudkým střídáním teplot.

 • Čištění

Základem péče o pokožku je čištění. Koupání každý den ani dlouhé máčení ve vaničce se nedoporučuje, protože by poté snadno byla dětská pokožka vysušená. Celé tělíčko postačí koupat 2–3x týdně, denně myjte jen oblast zadečku, ruce a obličej. Teplota vody by neměla přesáhnout 37 °C a koupel by neměla trvat déle než 10 minut. Svému děťátku dopřejte vlažnou vodu s přídavkem koupacího oleje, který pokožku očistí šetrněji než běžná mýdla a zároveň ji vyživí a zvláční. Vhodné jsou také tzv. syndety, které po nanesení na kůži jemně pění, kůži vyčistí, a přitom ji zbytečně nevysuší. Klasická mýdla lze doporučit k mytí rukou nebo silně znečištěných míst.

 • Promazání po koupeli

Po koupeli či sprchování promazávejte pokožku dítěte krémem nebo olejem. Nejvhodnější doba na promazání miminka je do tří minut po koupeli, dokud je kůže ještě vlhká a hydratační složky přípravků se nejlépe vstřebají. Při výskytu suché kůže se krémy nebo oleje nanášejí několikrát denně. Na zimu volte přípravky spíše mastnější, abyste podpořili tvorbu ochranné vrstvy na pokožce.

 • Ochrana před sychravým počasím

Zvlášť v zimě je kůže dítěte vystavena nepříznivému počasí (vítr, chlad) a rychlým změnám teplot, což snadno může vést k jejímu vysušení nebo podráždění. Pokud se v zimě chystáte na procházku, pak namažte oděvem nechráněné části těla zimním ochranným krémem. Na pokožku dítěte jej naneste nejlépe 20 minut před odchodem z domova. Oblečte dítě do více vrstev, abyste případně později mohli přebytečné vrstvy snadno svléknout. Vybírejte raději volnější oblečení, ideálně z přírodních materiálů, které lépe odvětrávají pot a nezapomínejte ani na čepici a rukavice.

 • Ochrana před UV zářením

Za slunných dní nepodceňujte vliv UV záření, a to nejen na horách, kde je množství dopadajícího UV záření nejvyšší. Do kočárku si proto přibalte i vhodný krém s ochranným faktorem. Pro nejmenší děti se doporučují především krémy s minerálními filtry.  Děti do 1 roku nevystavujte přímému slunci raději vůbec, děti do 3 let pouze minimálně.

Při výběru jakéhokoliv přípravku pro péči o kůži si můžeme připomenout několik zásad, na které se vyplatí pamatovat:

 • Přípravek by měl podporovat přirozenou vlhkost a vláčnost pokožky a současně by měl umožňovat její volné dýchání.
 • Měl by být snadno roztíratelný, aby se zamezilo mechanickému dráždění pokožky.
 • Měl by obsahovat minimum dráždivých látek (např. pěnidel), parfemačních látek a konzervantů.
 • Vybírejte přípravky, které jsou dermatologicky testované a vhodné pro citlivou dětskou pokožku.

Dokonale chrání dětskou tvářičku před vnějšími vlivy.
ochranný krém 50 ml
Dětský krém na tvář do zimního počasí s panthenolem a vitaminem E.
Chrání citlivou pokožku dětí před mrazem či větrem.


­­Zdroje:

 • Polášková S. Celoroční péče o dětskou pokožku. Dermatol. praxi 2012; 13(2): 96–100.
 • Syrovátková M. Péče o dětskou pokožku. Pediatr. praxi 2015; 16(5): 312-314
 • Macháčková K. Bariérová funkce kůže – nový pohled při péči o dětskou pokožku. Pediatr. praxi 2012; 13(1): 16–18.
 • Bechná K. Kožní problémy u kojenců a batolat I. Prakt. lékáren. 2017; 13(2): 89–92.
 • Kolářová R., Koliba P. Problematika péče o dětskou pokožku. Prakt. lékáren. 2009; 5(2): 59–63.

Články k tématu Jak pečovat o pokožku miminka v zimě?

 • Kojení – šance, která se neopakuje

  Kojení – šance, která se neopakuje

  · 7 minut čtení
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
  Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
 • Syndrom ADHD, někdy také hyperaktivita. To je jedna z nejčastějších dětských psychiatrických diagnóz. Co ovšem ADHD skutečně znamená, jak vzniká a co obnáší život s dítětem, které má ADHD, jsme pro vás shrnuli v novém článku Dr.Max BABY.
 • Jak pečovat o pokožku miminka

  Jak pečovat o pokožku miminka

  · 9 minut čtení
  • Babyclub
  Pokožka miminek se po narození stále vyvájí a vyžaduje pravidelnou péči, která zajistí intenzivní hydrataci a její ochranu. Důležité je proto používat šetrnou kosmetiku určenou pro nejmenší děti, která pokožku miminek nepodráždí, ale naopak zklidní a vyživí.