24 měsíců

Těhotenství logo

Budu slavit narozeniny

Jak pokračuje vývoj?

Svléknout si jednodušší části oblečení, jako kalhoty nebo ponožky, už by dítě kolem druhých narozenin mělo zvládnout, stejně jako částečné chození na nočník. Samostatně by nemělo mít problém spořádat rohlík, napít se a v krátkých, jednoduchých větách komunikovat.

! Každé dítě je individuální a vyvíjí se svým vlastním tempem. Pro představu zde uvádíme pouze orientační pokroky ve vývoji dítěte. Pokud máte jakékoliv pochybnosti, obraťte se na dětského lékaře.

---

Všechny uvedené informace u jednotlivých měsíců vždy berte s rezervou, děti se jich totiž vůbec nedrží. V něčem jsou napřed, v něčem pozadu, a dokonce i dva sourozenci stejných rodičů se mohou vyvíjet odlišně. Dítě pozorujte a porovnávejte, ale nemusíte se obávat menšího opoždění v dílčích dovednostech, rozdíly mohou být v řádu týdnů až měsíců.

V případě jakýchkoliv vážných pochybností se však neváhejte obrátit na pediatra nebo specializovaného fyzioterapeuta. Například Vojtova metoda má vynikající výsledky při nápravě opožděného psychomotorického vývoje.

Co se tento týden dozvíte?

Miminko

Koukni, kolik toho umím!

Koukni, kolik toho umím!

Celé dva roky, pořádně to letí! Vaše dítě už se umí částečně převléknout, krmí svoje plyšáky, mluví s Vámi a dokáže Vás rozesmát i pořádně rozčílit. Jeho mozek nepřestává pracovat na plné obrátky – začíná si uvědomovat, že věci se mohou dělit do kategorií (např. pes a kočka jsou zvířata), a začíná chápat pojmy jako nyní, později nebo teď hned.

Ještě se ale můžete setkat s tím, že dítě, které je už dávno bez plen, se najednou začne zase počůrávat nebo se třeba bude budit, i když předtím spalo celou noc. Stává se to. Dítě zpracovává tolik nových vjemů, emocí a zážitků, že se jisté vypětí může projevit právě takto. Snažte se reagovat přiměřeně a vstřícně.

Tipy a triky

Narozeninová oslava

Narozeninová oslava

Oslava druhých narozenin je první oslava, kterou už bude skutečně vnímat i dítě, tak ať si ji hezky užije. 

Čas podřiďte spánkovým rituálům dítěte, aby bylo odpočinuté a veselé. Místo vyberte podle velikosti společnosti. Chcete kromě rodiny pozvat i přátele s malými dětmi? Raději zvolte kavárnu s dětským koutkem. Děti si vyhrají a Vy se nemusíte starat o občerstvení.
Připravte rodině a přátelům seznam možných dárků – předejdete dvěma stejným hračkám nebo dárkům nevhodným pro věk dítěte. Zjistěte předem potravinové alergie (zejména malých) hostů a podřiďte jim menu.

Slovo odborníka

Potravinové alergie

Potravinové alergie

Alergie jsou v poslední době velmi rozšířené, a to bohužel i u kojenců a malých dětí. Příznaky mohou být různé: kožní (atopický) ekzém, problémy se zažíváním, s dýchacími cestami (rýma, kašel, zahlenění) nebo chudokrevnost.

U dětí se nejčastěji vyskytují alergie na mléko, vejce, sóju, mouku nebo arašídy. Hledání souvislosti mezi příznaky popsanými výše a alergií spočívá hlavně ve sledování jídelníčku a alergických reakcí. Jestliže se stane, že se pár hodin po jídle příznaky zhorší, vzpomeňte si, co dítě ten den jedlo, a zkuste to z jídelníčku na pár dní vynechat. Pokud se příznaky výrazně zlepší nebo úplně vymizí, máte vyhráno – přišla jste na to, co dítěti vadí. Častěji se ale stává, že je dítě alergické na něco, co je obsaženo v podstatě všude, např. mouka. V tomto případě se ideálně poraďte o dalším postupu s lékařem. Pravděpodobným dalším krokem bude klasický alergologický test.


Články k tématu

 • Velká podzimní soutěž

  Soutěžte o 3x poukázky Dr.Max v hodnotě 5 000 Kč nebo produktové balíčky. Buďte členem věrnostního programu Karta výhod Dr.Max, nakupte v minimální hodnotě 300 Kč produkty vlastní značky Dr.Max nebo značky BEBELO® a odpovězte na soutěžní otázku. Neváhejte a pojďte si s námi zasoutěžit.
  • Babyclub
  Velká podzimní soutěž
  • Babyclub
 • Kojení – šance, která se neopakuje

  Setkání s novorozencem v člověku pokaždé vyvolává přirozenou touhu chránit ho a poskytnout mu tu nejlepší možnou péči. Jedním z klíčových faktorů, které život nově narozeného dítěte ovlivňují nejzásadněji, je kojení. V čem je tak jedinečné a jaké největší výhody přináší? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme pro vás připravili v přehledném článku.
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
  Kojení – šance, která se neopakuje
  • Babyclub
  • Těhotenství a kojení
 • Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku

  Drobný konflikt odstartuje záchvat vzteku. Dítě se válí po zemí, kope nohama, křičí, odmlouvá a protestuje. Vy jako rozčilený rodič ztrácíte trpělivost. Jak s vaším potomkem v takové chvíli jednat a co v období vzdoru vaše dítě vlastně prožívá?
  • Babyclub
  Kdy přichází období vzdoru a jak zvládat záchvaty vzteku
  • Babyclub
 • Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky

  Pro děti bychom udělali vše, ale někdy zanedbáváme péči o své vlastní zdraví. Proč jsou preventivní prohlídky důležité, jak vypadá harmonogram prohlídek u dětí a na jaké prohlídky byste neměli zapomínat vy sami, si přečtěte v novém článku Dr.Max BABY.
  • Babyclub
  Nepodceňujte pravidelné preventivní prohlídky
  • Babyclub